موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۲۲۸۸۱۹۵۱

لیست سوالات متداول حقوقی | 09125431634

بر اساس ماده 1037 قانون مدنی، نامزدها می توانند در صورت بر هم خوردن نامزدی هدایایی که به طرف دیگر و یا پدر و مادرش به منظور ازدواج داده بودند را پس بگیرند به شرط اینکه هدیه از اشیاء مصرف نشدنی مثل طلا یا اتومبیل بوده و همینطور بدون تقصیر طرف دیگر تلف نشده باشد. یعنی اگر دزد به خانه طرف دیگر بزند و طلاها را سرقت کند، نامزد نمی تواند مثل یا قیمت را مطالبه کند. همچنین هدایایی که عادتاً مصرف شدنی هستند مانند عطر،پارچه یا برنج را نیز نمی توان مسترد کرد.

ادامه مطلب

خیر، چنانچه نامزدی بر اثر فوت یکی از طرفین بهم بخورد و مال مورد نظر بر اثر حادثه و بدون تقصیر تلف شده باشد، قیمت هدایای آن قابل استرداد و مطالبه نخواهد بود. برای مثال اگر حلقه نامزدی مفقود شده و نامزد فوت کند، طرف دیگر نمی تواند قیمت آن را مطالعه نماید.

ادامه مطلب

بر اساس قانون مدنی ایران سن ازدواج برای دخترها 13 سال تمام شمسی و برای پسرها 15 سال تمام است. ازدواج زیر این سنین منوط به اذن ولی،رعایت مصلحت و تشخیص دادگاه صالح می باشد.

ادامه مطلب

خیر، عقد ازدواج یا نکاح عقدی لازم است و شرایط بطلان آن صریحاً در قانون مشخص شده است. بنابراین نمیتوان در عقد ازدواج شرط کرد که اگر مهریه توسط شوهر پرداخت نشود، عقد باطل شود. در صورت درج چنین شرطی، ازدواج و مهریه درست و صحیح اما شرط بطلان، باطل است.

ادامه مطلب

علیرغم آنکه عده ای تصور می کنند که خودکشی جرم است باید اعلام گردد که خودکشی جرم نمی باشد و مجازات نیز ندارد.

ادامه مطلب
صفحات بعدی
logo-samandehi