موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱

انواع چک کدامند؟

انواع چک

قانونگذار در ماده 1 قانون صدور چک اقسام چک را در چهار نوع برشمرده است :

1- چک عادی : چک عادی چکی است که اشخاص عهده بانک ها و به حساب جاری خود صادر می کنند و گیرنده آن جز اعتبار صادر کننده چک تضمینی ندارد. این نوع از چک از رایج ترین انواع چک است و روزانه در مراودات تجاری و روزمره استفاده میگردد.

ضمانت، مسئولیت تضامنی صادرکنندگان و ضامنین و ظهرنویسان، توقیف اموال بدون تودیع خسارت احتمالی و مطالبه از طریق اجرای ثبت معمولاً به این نوع از چکها ارتباط دارد.

بیشتر بدانیم : تعریف کلی چک

2- چک تایید شده : چکی است که شخص بر عهده بانک و به حساب جاری خود افتتاح کرده و بانک صادر کننده پرداخت وجه آن را تایید می کنند. منظور از این چک، همان چک های رمزدار است، در این نوع چک معادل مبلغ چک صادرشده، از طرف بانک صادر کننده چک مسدود می گردد.

بیشتر بدانیم : نحوه نگارش چک

انوع دیگری از این نوع چکها در تعریف چک های تضمین شده بانک ملی آمده است، اما در این نوع از چک صادر کننده چک فقط بانک ملی و شعبات آن است، اما چک های تایید شده اینگونه نبوده و بین تمام بانک ها در جریان است.

3- چکهای تضمین شده : در قانون چک های تضمین شده بانک ملی مصوب 1337، انحصاراً بانک ملی ایران حق دارد که به تقاضای مشتریانش چک های تضمین شده ای را که پرداخت وجه آن از سوی بانک تایید شده است را در اختیار صاحبان حساب بگذارد.

لازم به ذکر است طبق این قانون، این اختیار تنها به بانک ملی داده شده است و سایر بانک ها چنین حقی را دارا نیستند.

یکی از ویژگی های این نوع از چک ها این است که صادر کننده و ظهر نویسان حق منع پرداخت یا انسداد حساب را ندارند، همچنین مبلغ وجه این چک ها قابل توقیف نیست و حجر و ورشکستگی و فوت صادر کننده بر پرداخت این چک ها تاثیری ندارد.

4- چک مسافرتی : این نوع از چک توسط بانک صادر شده و پرداخت وجه آن در تمامی شعب و کارگزاری ها پرداخت می شود، این چک ها در واقع جایگزین وجه نقد می باشند.

logo-samandehi