موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱

تفاوت کلاهبرداری و سرقت رایانه ای چیست؟

سرقت در قانون مجازات اسلامی، به معنای ربودن مال غیر می باشد. به این معنا که چنانچه شخصی اموال مربوط به دیگری را برباید مرتکب جرم سرقت شده است.
سرقت فیزیکی با سرقت رایانه ای بسیار متفاوت است. در سرقت فیزیکی اموال فیزیکی و قابل رویت فرد ربوده می شود. اما در سرقت رایانه ای شخصی با دسترسی غیر مجاز به داده های متعلق به دیگری، آنها را می رباید.

این ربایش دو حالت دارد:

حالت اول داده ها (data) در اختیار مالک است و شخص دیگری هم آنها را می رباید. (copy کردن یک فایل به طور غیر مجاز) در این حالت گرچه فایل و اطلاعات هنوز در دستگاه مالک وجود دارد، لکن شخص دیگری هم آن را در دست دارد. (رباینده به جزای نقدی محکوم میشود )
حالت دوم حالتی است که رباینده وارد سیستم (کامپیوتر ، موبایل ، دیتا بیس) شخص دیگری میشود، فایل را (cut) کرده و بر میدارد. (رباینده به 91 روز تا یکسال حبس یا جزای نقدی یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.)
در این حالت مالک آن اطلاعات دیگر آن اطلاعات را در دستگاه خود ندارد و رباینده به کل آن داده ها را ربوده است.
بطور مثال شخصی کامپیوترش را جهت تعمیر به تعمیرگاهی می سپارد، تعمیرکار کامپیوتر را روشن کرده و فایل های او را کپی میکند و یا کات میکند. (برش میدهد.)
در این حالت فردی که اطلاعات را برداشته سارق رایانه ای محسوب می شود.
اما اگر شخصی به طور غیر مجاز از سامانه های رایانه ای یا مخابراتی با اعمالی مانند: وارد کرد، تغییر، محو ایجاد یا توقف داده ها و یا اختلال در سامانه وجه یا مال یا منفعت یا خدمات و امتیازات مالی برای خودش یا دیگری به دست آورد کلاهبردار رایانه ای محسوب و کلاهبردار اینترنتی علاوه بر رد مال به حبس از یک تا پنج سال یا جزای نقدی یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.
برای مثال چنانچه شخصی با ایجاد سایتی مانند سایت بانکها، درگاه خریدی بوجود آورد و از این طریق حسابهای بانکی دیگران را خالی کند، کلاهبردار رایانه ای محسوب و به مجازات آن محکوم می شود.

logo-samandehi