موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱

قتل عمدی چیست؟

قتل عمدی

قتل دارای انواع مختلفی است همچون : قتل عمد ، قتل شبه عمد و قتل خطای محض میباشد

حال سوالی که در اینجا قابل طرح می باشد این است که کدام نوع از قتل ها عمدی محسوب میگردند؟

1- در مواردی که مرتکب قصد به قتل رساندن یک فرد (مثلاً حسن) یا افراد معین از یک جمع معین (مثلاً تیر اندازی به مردم تجمع کننده درب مجلس و...) را داشته باشد و قتل هم واقع شود، قتل عمدی است. مهم نیست عملی که قاتل انجام داده است نوعاً کشنده باشد یا نباشد. به هر حال او قصد کشتن را داشته است.

برای مثال فردی به قصد کشتن حسن به درب خانه او مراجعه می کند، پس از کشیدن چاقو، حسن سکته میکند و میمیرد. گرچه بیرون کشیدن چاقو عمل کشنده ای نیست، اما چون قاتل قصد کشتن فرد را داشته است، قتل ارتکابی او عمدی محسوب می گردد.

2- قاتل قصد کشتن ندارد، اما عملی که انجام می دهد نوعاً کشنده است و در هر صورت منتهی به قتل اشخاص می شود. مانند اینکه شخصی در میان دعوا بر اثر عصبانیت با چاقو به قلب شخص دیگری ضربه بزند. در این مورد گرچه قاتل قصد کشتن مقتول را نداشته است، اما عمل او عملی است که در هر حالتی موجب قتل می گردیده است.

3- در حالت سوم، قاتل قصد کشتن مقتول را ندارد، عملی را هم که انجام می دهد نوعاً کشنده نیست و افراد متعارف را نمیکشد، اما در مقتول حالت یا وصف یا بیماری وجود دارد که او را در مقابل اقداماتی نظیر آنچه قاتل انجام می دهد  ضعیف کرده و در موضع مرگ قرار می دهد و قاتل هم از این موضوع با خبر است و با علم به این مشکل مقتول، عملی را انجام می دهد. مثلاً فردی میداند که پیرزن همسایه قلب مریضی دارد و سکته قلبی کرده است و هیجان و ترس باعث سکته او می گردد، اما با این علم به خانه او زنگ میزند و خبر مرگ فرزندانش را در یک تصادف رانندگی به او میدهد. پیرزن بر اثر هیجان و ترس دچار سکته قلبی شده و فوت میکند، این نوع از قتل قتل عمد می باشد.

4- فرد قصد جنایت را داشته باشد و افراد مشخصی مد نظرش نباشد، مانند آنکه در بازار بمب بگذارد و عده ای به قتل برسند، این نوع از قتل هم عمدی محسوب میشود.

logo-samandehi