موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱

مجازات تعزیری چیست؟

مجازات تعزیری بیشترین سوال مراجعه کنندگان به دفاتر وکلا می باشد به طور مثال یکی از سوالات شایع این است که حبس تعزیری چیست؟

مجازات تعزیری مجازاتی است که در قانون برای ارتکاب جرایم، تخلفات و اعمال، حرامی تعیین می شود که شرع برای آنها مجازات در بر نگرفته است.

تعیین مجازات تعزیری در اختیار حاکم است و اوست که با توجه به فعل مجرمانه یا حرام یا تخلف ارتکابی که قانونگذار وضع کرده و مجازات تعیین میکند.

مجازاتهای تعزیری غالباً در مقابل مجازات های حدی آورده می شوند، حدود مجازات هایی هستند الهی که شرع آنها را تعیین می کند. این نوع از مجازات غیر قابل تخفیف، غیر قابل تعلیق و غیر قابل تبدیل است. تنها نهادی که می تواند مجازات حدی را تغییردهد، توبه می باشد. توبه می تواند برخی مجازاتهای حدی را ساقط کند (مانند توبه محارب قبل از دستگیری که باعث سقوط مجازات است)

در باور عموم مجازاتهای تعزیری مانند حبس تعزیری به اصطلاح «قابل خریدن» است. این موضوع به این شکل صحت نداشته و کلیه مجازاتهای تعزیری قابل تبدیل به جزای نقدی یا تخفیف و تعلیق و تبدیل  نیستند، بلکه در شرایط خاصی مثلاً در حبس  با مدت های مشخصی قاضی می تواند مجازات حبس تعزیری را به جزای نقدی تبدیل کند. (به جز حبس تعزیری زیر 91 روز که حبس بایستی الزاماً به جزای نقدی تبدیل شود).

اما برای مثال شلاق حدی قابل تبدیل به جزای نقدی نیست، زیرا شرع آن را تعیین و لازم الاجرا کرده است.

logo-samandehi