موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال صورتجلسه هیئت مدیره

سلام بر دوستان و همراهان بزرگوار.

گروه وکلای نستوه درتلاش است، با تهیه و ارائه مطالب کاربردی در زمینه علم حقوق موجبات افزایش سطح آگاهی شما خوانندگان محترم را فراهم نماید. یقین داریم، با افزایش آگاهی های عمومی در حوزه مربوط به قوانین و مقررات بسیاری از مسائل و مشکلات قضایی و حقوقی بروز ننموده و به اصطلاح از آن پیشگیری خواهد شد. در حقیقت، هر چه سطح معلومات و آگاهی های شما نسبت به مسائل حقوقی و قضایی افزایش پیدا نماید در آینده و در روابط اجتماعی خود کم تر مبتلا به چالش ها و گرفتاری های حقوقی خواهید گردید. همچنین، تقویت آگاهی های حقوقی در شما می تواند، موجب جلوگیری از مراجعات بی مورد به دستگاه قضایی شود. گروه وکلای ما بر اساس تجربه حرفه ای که در این سال ها بدست آورده است بر این باور می باشد، بسیاری از مراجعت ها به دادگستری یا بی مورد است و یا از همان ابتدا ورود به دادگستری از مسیری اشتباه آغاز می گردد. نهایتا نیز این مراجعت های بی مورد یا اشتباه سرانجامی به غیر از اتلاف وقت و هزینه برای مراجعه کننده در بر نخواهد داشت. بنابراین، با دنبال نمودن این صفحه می توانید، مطالب کاربردی و کوتاه ما را مطالعه نمایید. همچنین می توانید از خدمات مشاوره و وکالتی ما نیز بهره مند شوید.

مواردی که در خصوص ابطال صورتجلسه هیئت مدیره می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • ابطال صورت جلسه هیئت مدیره چگونه است؟
  • در چه مواردی می توان مصوبات هیئت مدیره را ابطال نمود؟
  • برای طرح دعوی ابطال صورت جلسه هیئت مدیره به کجا مراجعه نماییم؟
  • صورتجلسه هیئت مدیره شرکت چگونه ابطال می شود؟
  • بهترین وکیل شرکت ها در تهران کیست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل امور شرکت ها در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در این مطلب به شرح و بیان یکی از دعاوی تجاری با عنوان " ابطال صورت مجلس هیئت مدیره" خواهیم پرداخت.

سوالی که اینجا می بایست به آن پاسخ داد اینکه، جهت آشنایی با مقررات مربوط به مسائل مربوط به هیئت مدیره به کدام قانون مراجعه نماییم؟ در پاسخ باید گفت، مقررات مربوط به هیئت مدیره شرکت های سهامی در مواد۱۰۷ تا ۱۴۳ لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ تصریح شده است.

اداره شرکت های سهامی توسط هیئت مدیران آن انجام می گیرد؛ در حقیقت هیئت مدیره یک شرکت سهامی، رکن و بازوی اداره کننده آن شرکت به حساب می آید، اعضای هیئت مدیره از بین صاحبان سهام و از طریق مجمع عمومی موسس یا عادی انتخاب می شوند و متعاقباً قابل عزل خواهند بود. آنچه که می بایست بدانید اینکه، مقررات مندرج در مواد ۱۰۷ تا ۱۴۳ لایحه اصلاح قانون تجارت در خصوص نحوه انتخاب مدیران، تعداد مدیران، صلاحیت مدیران، وظایف و تعهدات آنان، و مسئولیت مدیران از زمره مقررات آمره محسوب شده به نحوی که تخلف از آن مقررات می تواند ضمانت اجرایش ابطال مصوبات و صورت مجلس های مربوط به تصمیمات هیئت مدیره باشد.

شاید این سوال مطرح شود، مستند قانونی که بر اساس آن بتوان مصوبات غیر قانونی هیئت مدیره را ابطال نمود کجاست؟

در پاسخ با این پرسش مهم می گوییم، در این مورد می بایست به مفاد ماده ۲۷۰ لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ مراجعه نمایید. این ماده می گوید: "هرگاه مقررات قانونی در مورد تشکیل شرکت های سهامی یا عملیات آن یا تصمیماتی که توسط هر یک از ارکان شرکت اتخاذ می گردد رعایت نشود بر حسب مورد بنا به درخواست هر ذی نفع بطلان شرکت یا عملیات یا تصمیمات مذکور به حکم دادگاه اعلام خواهد شد لیکن موسسین و مدیران و بازرسین و صاحبان سهام شرکت نمی توانند در مقابل اشخاص ثالث به این بطلان استناد نمایند"

همانطور که ملاحظه می کنید، تصمیمات غیر قانونی هر یک از ارکان شرکت- هیئت مدیره یکی از ارکان شرکت و رکن اداره کننده آن به حساب می آید- با استناد به ماده فوق قابل ابطال خواهد بود.

در ذیل به بررسی برخی از مواردی می پردازیم که بر اساس آن می توان صورت مجلس مصوب هیئت مدیره را ابطال نمود:

۱ . ماده ۱۱۱ لایحه اصلاح قانون تجارت در خصوص صلاحیت شخصی اعضای هیئت مدیره شرکت های سهامی می باشد. برای نمونه شخصی که حکم ورشکستگی وی صادر شده یا در اثر حکم قطعی دادگاه و به علت ارتکاب بزه سرقت محروم از حقوق اجتماعی می باشد نمی تواند به عضویت هیئت مدیره شرکت سهامی در آید. حال فرض کنید، شخص الف مطابق ماده ۱۱۱ از لایحه پیش گفته صلاحیت عضویت در یک شرکت سهامی را دارا نباشد، اگر چنین شخصی بر خلاف قانون عضو هیئت مدیره شود، متعاقباً می توان تصمیمات متخذه از سوی آن هیئت مدیره را غیر قانونی دانست و نسبت به ابطال صورت مجلس هیئت مدیره اقدام نمود.

۲ . بر اساس مقررات مندرج در لایحه اصلاح قانون تجارت، اتخاذ برخی از تصمیمات مربوط به شرکت در صلاحیت مجامع عمومی عادی است. برای نمونه هر گونه تغییر در اساسنامه شرکت و یا انحلال پیش از موعد شرکت در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده خواهد بود. حال در نظر بگیرید، هیئت مدیره یک شرکت سهامی در خصوص موضوعی که اتخاذ تصمیم در آن در صلاحیت مجامع عمومی می باشد تصمیم گیری نماید. به لحاظ آنکه اتخاذ تصمیم در چنین موضوعی خارج از صلاحیت هیئت مدیره محسوب می گردد متعاقباً می توان آن را ابطال نمود.

۳ . مورد دیگر اینکه، مطابق مقررات لایحه اصلاح قانون تجارت، برای تشکیل و رسمیت یافتن جلسات هیئت مدیره حضور بیش از نصف اعضاء آن لازم است. حال فرض کنید، جلسه ای با کمتر از نصاب فوق تشکیل شود و مصوبه ای در آن به تصویب برسد. متعاقباً می توانید چنین مصوبه ای را ابطال نمایید، چرا که چنین مصوبه ای در جلسه ای غیر رسمی و به شکلی غیر قانونی تصویب شده است.

۴ . موافق مقررات لایحه اصلاح قانون تجارت تصمیمات هیئت مدیره باید به اکثریت آرای حاضرین اتخاذ گردد (مگر آنکه در اساسنامه طور دیگری مقرر شده باشد). حال فرض کنید با وجود سکوت اساسنامه تصمیمی در هیئت مدیره به کم تر از اکثریت آرای حاضرین اتخاذ گردد. صورت جلسه چنین تصمیمی غیر قانونی و قابل ابطال می باشد، چرا که مقررات آمره مربوط به اتخاذ تصمیمات هیئت مدیره به درستی رعایت نشده است.

پس در این مطلب دانستیم، رعایت مقررات آمره لایحه اصلاح قاتون تجارت در خصوص نحوه اداره و اتخاذ تصمیمات از سوی رکن اداره کننده شرکت یا همان هیئت مدیره الزامی و اجباری می باشد. همچنین دانستیم، عدم رعایت تشریفات قانونی می تواند ضمانت اجرای ابطال مصوبات را در پی داشته باشد.

در پایان یادآور می شویم، از هر گونه اقدام خود سرانه حقوقی و قضایی خودداری نمایید. همچنین تکرار می کنیم، مطالعه متن قوانین یا مطالب کاربردی علم حقوق اگر چه سطح معلومات و آگاهی های حقوقی ما را افزایش خواهد داد و شاید حتی بتواند از بروز بسیاری از مشکلات و پیامدهای بعدی پیشگیری نماید. اما هیچ یک از این موارد نمی تواند جایگزین مشورت با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری باشد. گروه وکلای نستوه، همواره این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه و تنظیم گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

logo-samandehi