موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعاده اعتبار ورشکسته

با سلام و درود بر همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم متخصص و متبحر در تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می شود به بررسی یکی از دعاوی تجاری با عنوان اعاده اعتبار ورشکسته خواهیم پرداخت. امیدواریم مطالبی که توسط تیم تحریریه ما در این صفحه ارائه می شود مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

در مراودات تجاری همواره این امکان وجود دارد، تاجر دچار وضعیت توقف و ورشکستگی گردد. در واقع، در صورتی که تاجر ناتوان از پرداخت دیون حال خود شود به نحوی که اموال و دارائی وی کفاف دیونش را ننماید در اصطلاح حقوقی می گویند تاجر دچار توقف و ورشکستگی شده است. در دوران توقف و ورشکستگی معاملات و مراودات تجاری از سوی شخص تاجر تابع رژیم مخصوصی خواهد بود. طوری که معاملات تاجر که در پرداخت طلب طلبکاران موثر باشد از حیث قانون پذیرفته نیست و متعاقباً می توان آن معاملات را ابطال نمود.

به واسطه محدودیت های معاملاتی در دوران توقف و ورشکستگی، اداره امور تصفیه و ورشکستگی یا مدیر تصفیه متصدی امور مالی تاجر خواهند بود. در این رابطه می توان به ماده ۴۱۸ قانون تجارت اشاره نمود. این ماده می گوید: (تاجر ورشکسته از تاریخ صدور حکم از مداخله در تمام اموال خود حتی آنچه که ممکن است در مدت ورشکستگی عاید او گردد ممنوع است. در کلیه اختیارات و حقوق مالی ورشکسته که استفاده از آن موثر ر تادیه دیون او باشد مدیر تصفیه قائم مقام قانونی ورشکسته بوده و حق دارد به جای او از اختیارات و حقوق مزبوره استفاده کند). حال به منظور اینکه تاجر از وضعیت توقف و ورشکستگی خارج شود، مستزلم فراهم شدن شرایطی می باشد که در قانون تجارت تصریح گردیده است. با جمع این شرایط که در ادامه توضیح خواهیم داد و متعاقباً طرح دعوی اعاده اعتبار ورشکسته تاجر می تواند اعتبار تجاری خود را اعاده نماید.

با گفتن مطلب فوق در ادامه این مطلب با عنوان اعاده اعتبار ورشکسته با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید همچنین در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص اعاده اعتبار ورشکسته می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی اعاده اعتبار ورشکسته چیست؟
  • اعاده اعتبار ورشکسته به چند نوع تقسیم می شود؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اعاده اعتبار ورشکسته کجاست؟
  • ممنوعیت های قانونی اعاده اعتبار ورشکسته کدام است؟
  • وکیل اعاده اعتبار ورشکسته کیست؟

در مقدمه این نوشتار دانستیم منظور از دعوی اعاده اعتبار ورشکسته چه می باشد. بنابراین به منظور جلوگیری از طولانی شدن کلام مطالب گذشته را تکرار نخواهیم کرد و به گفتن این مطلب اکتفاء می کنیم:

دعوی اعاده اعتبار ورشکسته از سوی تاجری طرح می شود که سابقاً حکم توقف و  ورشکستگی وی صادر گردیده است. به واقع تاجر ورشکسته با طرح دعوی اعاده اعتبار ورشکسته به دنبال اعاده اعتبار و صلاحیت تجاری و معاملاتی خود می باشد.

اعاده اعتبار ورشکسته به چند نوع تقسیم می شود؟

اعاده اعتبار ورشکسته دو نوع خواهد بود:

الف- اعاده اعتبار حقی

چنانچه تاجر ورشکسته کلیه دیون، مخارج و متفرعات دین خود را ادا کند حقاً اعاده اعتبار خواهد نمود. اعاده اعتبار حقی موضوع مقررات ماده ۵۶۱ قانون تجارت می باشد. در واقع، اعاده اعتبار ورشکسته حق مسلم و قانونی تاجری خواهد بود که از پس پرداخت کلیه دیون خود برآمده است. از حیث عقلی و منطقی نیز پذیرفته نیست چنین تاجری محروم از مراوده و معاملات تجاری باشد.

ب- اعاده اعتبار قانونی

در این فرض تاجر ورشکسته موفق به پرداخت تمامی دیون خود نشده است اما تحت فراهم شدن شرایطی مقنن این اجازه را به تاجر داده تا بتواند قانونا دادخواست اعاده اعتبار ورشکسته را تقدیم مرجع قضایی صالح نماید.

این شرایط عبارتند از:

  1.  پنج سال از تاریخ اعلان ورشکستگی گذشته باشد.
  2. با وجود شرط فوق یکی از شرایط ذیل نیز موجود باشد؛ تاجر سابقاً قرارداد ارفاقی تنظیم نموده است و به کلیه تعهدات خود جامه عمل بپوشاند یا رضایت کلیه طلبکاران را تحصیل نموده باشد.

ممنوعیت های قانونی اعاده اعتبار ورشکسته کدام است؟

در پاسخ به این سوال خواهیم گفت، ممنوعیت های اعاده اعتبار ورشکسته در ماده ۵۷۵ قانون تجارت تعیین شده است. این ماده می گوید: (ورشکستگان به تقلب و همچنین اشخاصی که برای سرقت یا کلاهبرداری یا  خیانت در امانت محکوم شده اند مادامی که از جنبه جزائی اعاده حیثیت نکرده اند نمی توانند از جنبه تجارتی اعاده اعتبار کنند). در نتیجه؛ اشخاصی که به واسطه ارتکاب جرائم فوق از حقوق اجتماعی محروم شده اند، تا زمانی که آثار و تبعات جزائی ارتکاب جرم باقی باشد حق اعاده اعتبار ورشکسته را نخواهند داشت.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اعاده اعتبار ورشکسته کدام است؟

به موجب مقررات ماده ۵۶۶ قانون تجارت رسیدگی به دعوی اعاده اعتبار ورشکسته در صلاحیت دادگاهی می باشد که سابقاً حکم ورشکستگی تاجر را صادر نموده است. در حاضر می توانید، به منظور ثبت دادخواست اعاده اعتبار ورشکسته به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

توصیه و تاکید ما این است، پیش از طرح دعوی اعاده اعتبار ورشکسته به وکلای رسمی دادگستری مراجعه نمایید. طرح یا دفاع از دعوی اعاده اعتبار ورشکسته امری تخصصی بوده که نیازمند داشتن دانش و تخصص در حوزه دعاوی تجاری می باشد. هر گونه اقدام خودسرانه درتقدیم دادخواست دعوی اعاده اعتبار ورشکسته، صرف نظر از تضییع حقوق می تواند موجب اتلاف وقت و هزینه شود. 

گروه وکلای نستوه در دعوی اعاده اعتبار ورشکسته ارائه گر خدمات حقوقی ذیل خواهد بود:

  • طرح و دفاع از دعوی اعاده اعتبار ورشکسته
  • تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص
  • بررسی مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در دعوی اعاده اعتبار ورشکسته در کنار شما باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi