موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

انحلال شرکت ها

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل شرکت ها در تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه گردیده است به شرح یکی از دعاوی تجاری با عنوان انحلال شرکت خواهیم پرداخت. امیدواریم این مطلب تحت عنوان انحلال شرکت مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد.

از آنجایی که مطلب پیش رو در خصوص انحلال شرکت می باشد، لازم است توضیحاتی کوتاه و مختصر در مورد نقش شرکت های تجاری در دنیای امروز ارائه نماییم. در روزگاری که در آن زندگی می کنیم، غالب فعالیت های تجاری بزرگ و عمده از سوی شرکت های تجاری انجام می گیرد، در حقیقت نبض اقتصادی و تجاری جوامع داخلی  و حتی جامعه جهانی در اختیار شرکت های بزرگ می باشد.

به طور کلی انجام فعالیت های تجاری و اقتصادی در سطح کلان و بین الملی از کنترل اشخاص حقیقی خارج شده و این شرکت های تجاری می باشند که با شخصیت  حقوقی و مستقل خود بازارهای اقتصادی بزرگ را به سمت و سوی اهداف خود هدایت می نمایند. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه به جهت نقش پر رنگ، انکار ناپذیر و حیاتی شرکت ها در شاه راه های تجاری و اقتصادی یک جامعه و حتی جامعه جهانی در این مطلب به بررسی یکی از موضوعات مرتبط با شرکت ها تحت عنوان انحلال شرکت خواهد پرداخت. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید.

مواردی که در خصوص انحلال شرکت می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از انحلال شرکت چیست؟
  • در چه مواردی می توان دعوی انحلال شرکت را طرح نمود؟
  • دعوی انحلال شرکت به طرفیت چه شخصی طرح می گردد؟
  • به منظور رسیدگی به دعوی انحلال شرکت به کجا مراجعه نماییم؟
  • نمونه دادخواست انحلال شرکت چگونه است؟

با مطالعه مطلب پیش رو می توانید اطلاعات مفیدی کسب نمایید همچنین در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل شرکت ها در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

منظور از دعوی انحلال شرکت چیست؟

پس از آنکه شرکت تجاری مطابق قوانین و مقررات موضوعه تشکیل  گردید، دارای شخصیت حقوقی مستقل از موسسین و اداره کنندگان خود می گردد.

این شخصیت موجودیتی جدا و مستقل از سایر اشخاص به حساب می آید به نحوی که فوت یا خروج شرکا و اداره کنندگان آن تاثیری در انحلال و ادامه حیات آن شرکت و شخصیت حقوقی اش نخواهد داشت. اما در پاره ای از موارد قانونی امکان مهیا شدن شرایطی به منظور انحلال شرکت پدید می آید، برخی از این موارد در لایحه اصلاح قانون تجارت مصوب ۱۳۴۷ در خصوص شرکت های سهامی به صراحت تعیین شده است. از آنجا که شرکت های سهامی مهم ترین نوع شرکت های تجاری در انجام فعالیت های اقتصادی در تمام جهان به حساب می آیند، در این نوشتار به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

مورد که در این نوشتار می بایست مورد بررسی قرار گیرد، موارد انحلال یک شرکت تجاری خواهد بود.

همانطور که در فوق نیز تصریح نمودیم به جهت اهمیت شرکت های سهامی در عرصه فعالیت های تجاری و اقتصادی به بررسی موارد نحلال این شرکت ها مطابق لایحه اصلاح قانون تجارت خواهیم پرداخت. پیش از شروع بحث یادآور می شویم، در خصوص موارد انحلال سایر شرکت های تجاری نظیر تضامنی و مسئولیت محدود و... می بایست به مقررات مخصوص همان شرکت مراجعه نمایید.

در موارد ذیل مجمع عمومی فوق العاده شرکت حتی بدون صدور حکم قطعی دادگاه می تواند انحلال شرکت را اعلام و مراتب اداری انحلال شرکت به منظور نشر آگهی و سایر تشریفات از طریق اداره ثبت شرکت ها پیگری شود. اما در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده به تکلیفی قانون خود عمل ننماید، شخص ذینفع می تواند صدور حکم بر انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد. در ذیل به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

الف- وقتی موضوعی که شرکت برای انجام آن تشکیل شده انجام شده و یا انجام آن موضوع غیر ممکن شود می توانید دعوی انحلال  شرکت را طرح نمایید. برای مثال؛  شرکتی به منظور فعالیت بخشی از عملیات راه سازی در آزاد راه تهران شمال تشکیل شود. در صورتی که عملیات ساخت آزاد راه به اتمام برسد، می توان دعوی انحلال شرکت را طرح نمود. یا در مورد دیگر، شرکتی به منظور واردات کالایی خاص تشکیل می شود. در صورتی که واردات آن کالا به طور انحصاری به دولت واگذار شود و یا اینکه واردات آن کالا به طور کلی ممنوع شود می توان دعوی انحلال شرکت را طرح نمود.

ب- در صورتی که شرکت برای مدت محدودی تشکیل شده و آن مدت منقضی شود. فرض کنید؛ شرکت الف برای مدت محدود یک سال تشکیل شود. پس از گذشت یک سال و در صورتی که مدت شرکت تمدید نشود می توان دعوی انحلال شرکت را طرح نمود.

پ- در صورتی که شرکت ورشکست شود، از موارد انحلال شرکت خواهد بود. البته درصورت صدور حکم توقف و ورشکستگی امور شرکت تابع مقررات تسویه و ورشکستگی امور شرکت ها خواهد بود.

ت- در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده شرکت رای به انحلال شرکت دهد. اتخاذ تصمیم در خصوص انحلال شرکت های سهامی در اختیار مجمع عمومی فوق العاده شرکت خواهد بود. پس در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده با رعایت تشریفات مقرر قانونی رای به انحلال شرکت دهد از موارد انحلال شرکت محسوب می شود.

در موارد ذیل هر ذینفعی می تواند حکم انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد.

البته ذکر یک نکته خالی از لطف نیست و آن اینکه شاید برایتان این سوال پیش آید، مواردی که در ادامه خواهیم گفت چه تفاوتی با مواردی بند ۲ دارد؟

در پاسخ به این پرسش شما خواهیم گفت: در موارد بند ۲ که در بالا به آن ها پرداختیم انحلال شرکت می بایست از سوی مجمع عمومی فوق العاده شرکت تصمیم گیری واعلام شود، و چنانچه ترتیب مذکور از سوی مجمع رعایت نشود امکان مراجعه به دادگاه و صدور حکم بر انحلال شرکت ممکن می گردد. اما در مواردی که در ذیل خواهیم گفت، انحلال شرکت صرفاً از طریق مراجعه به دادگاه و اخذ حکم ممکن خواهد بود.  این موارد به شرح آتی است:

الف-  با گذشت یک سال از تاریخ به ثبت رسیدن شرکت هیچ اقدامی در جهت موضوع شرکت انجام نشده باشد و یا فعالیت های شرکت در مدتی بیش از یک سال متوقف شده باشد. در صورت تحقق این مورد می توان حکم انحلال شرکت را از طریق دادگاه صالح اخذ نمود.

ب- در صورتی که مجمع عمومی عادی برای مدت ۱۰ ماه از تاریخ تعیین شده در اساسنامه به منظور حساب عملکرد سال مالی تشکیل نشود.

پ- در صورتی که سمت اعضای هیئت مدیره یا مدیریت عامل برای مدتی بیش از ۶ ماه بلاتصدی مانده باشد.  

در هر یک از موارد فوق شخص ذی نفع می تواند با طرح دعوی به طرفیت شخص حقوقی شرکت انحلال شرکت را از دادگاه صلاحیت دار بخواهد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان قرار گیرد. گرده وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تخصص وکلای عضو کانون وکلای مرکز همواره آماده و مشتاق است در دعاوی انحلال شرکت به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi