موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

انحلال شرکت

در صورتی که با موضوع شرکت سروکار داشته باشید شاید موضوع انحلال شرکت را شنیده باشید و یا علاقه مند به کسب اطلاعات در خصوص انحلال شرکت باشید. حال جالب است بدانید انحلال شرکت دارای شرایطی می باشد و در صورتی که شرایط مقرر قانونی وجود نداشته باشد مسلماً شرایط انحلال شرکت با مشکل مواجه می شود و چه بسا دادخواست انحلال شرکت با شکست مواجه شود. حال سوال این است که شرایط انحلال شرکت چیست؟ منظور ازانحلال شرکت چیست؟ دلایل انحلال شرکت کدام است؟ مدارک انحلال شرکت چیست؟ در چه صورتی می توان حکم انحلال شرکت را از دادگاه درخواست نمود؟ آثار انحلال شرکت کدام است؟ بهترین وکیل انحلال شرکت کیست؟ شما را به مطالعه مقاله تهیه شده گروه وکلای نستوه که تحت عنوان انحلال شرکت که توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاشته شده است دعوت می نماییم.

همانگونه که اشاره گردید در این مطلب به بررسی انحلال شرکت های تجاری خواهیم پرداخت.

می دانیم شرکت های تجاری موضوع مقررات قانون تجارت پس از ایجاد، واجد شخصیت و حیات حقوقی مستقل از موسسین و مدیران آن می شوند. این شرکت ها در طول دوران فعالیت و حیات خود می توانند دارای کلیه حقوق و تکالیفی شوند که اشخاص حقیقی از آن برخوردارند. (به استثنای حقوق و تکالیفی که مختص به ذات انسان می باشد). اما این امکان وجود دارد، بر اثر دلایل قانونی این حیات به نحوی منتفی و شرکت منحل گردد. جهت بررسی موارد و دلایل مربوط به انحلال شرکت با موسسه حقوقی دادآوران نستوه همراه باشید.

دلایل انحلال شرکت کدام است؟

از یک حیث می توان دلایل انحلال شرکت را به دو بخش تقسیم نمود، ابتدا دلایلی که بدون حکم دادگاه موجبات انحلال شرکت را فراهم می نماید. در حقیقت چنانچه این دلایل محقق گردد بدون حکم دادگاه و صرفاً بر اساس رای مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام شرکت منحل شده و متعاقباً می توان از طریق اداره ثبت شرکت ها  نسبت به انجام تشریفات مربوط به انحلال شرکت اقدام نمود. مورد بعدی دلایلی می باشند که در صورت تحقق آن ها می توان حکم انحلال شرکت را از طریق دادگاه صالح درخواست نمود. در حقیقت در مورد اخیر حکم دادگاه برای انحلال شرکت ضروری می باشد.

دلایلی که نیاز به حکم دادگاه ندارد چیست؟

بر اساس ماده ۱۹۹ لایحه اصلاح قانون تجارت شرکت های سهامی در موارد زیر بدون حکم دادگاه و صرفاً بر اساس رای مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام منحل می گردد:

۱- موضوع شرکت انجام شود یا انجام موضوع شرکت غیر ممکن گردد. برای مثال شرکت جهت ساخت یک دستگاه آپارتمان تشکیل گردد، به نحوی که با اتمام عملیات ساخت آپارتمان موجبی برای ادامه فعالیت های شرکت باقی نخواهد ماند. یا در مثال دیگری شرکت بابت واردات کالای خاص تشکیل گردد اما پس از مدتی با وضع قانون واردات آن کالای خاص در انحصار دولت قرار گیرد. در هر دو مثال فوق موضوع شرکت انجام شده تلقی می گردد و موجبی برای بقاء حیات شرکت وجود ندارد.

۲- در صورتی که مدت شرکت پایان یابد این امکان وجود دارد شرکت برای مدت محدودی تشکیل شود و مدت آن به اتمام رسد، در صورت تحقق این فرض می بایست شرکت را منحل شده دانست. مثلاً شرکت برای مدت محدود دوسال تشکیل شده باشد.

۳- در صورتی که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام با رعایت تشریفات مقرر قانونی رای به انحلال شرکت دهد.

مواردی که انحلال شرکت نیاز به حکم دادگاه دارد :

ماده ۲۰۱ لایحه اصلاح قانون تجارت دلایلی را برشمرده که هر ذینفعی می تواند بر اساس آن حکم انحلال شرکت را از دادگاه بخواهد:

۱- پس از گذشت یک سال از تاریخ ثبت شرکت هیچ اقدامی جهت انجام موضوع شرکت صورت نگیرد و یا فعالیت های شرکت برای مدتی بیش از یک سال متوقف شده باشد. در این مورد شخص ذینفع می تواند دادخواست انحلال شرکت را تقدیم دادگاه صالح نماید.

۲- در صورتی که مجمع عمومی سالانه برای رسیدگی به حساب های سالانه تا ده ماه از تاریخی که اساسنامه مشخص کرده است تشکیل نشود.

۳- در صورتی که سمت اعضای هیئت مدیره یا مدیر عامل زاید بر شش ماه بلا تصدی مانده باشد.

۴- در مواردی که مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام تشکیل نگردد یا رای به انحلال شرکت ندهد.

علاوه بر موارد مذکور ورشکستگی شرکت را نیز باید به موارد انحلال شرکت افزود. در حقیقت صدور حکم ورشکستگی شرکت را نیز باید از موارد انحلال شرکت محسوب دانست.

آثار انحلال شرکت کدام است؟

۱- امر تصفیه با مدیران شرکت خواهد بود مگر آنکه اساسنامه یا مجمع عمومی فوق العاده که رای به انحلال شرکت می دهد اشخاص دیگری را به عنوان مدیر تصفیه معین نماید.

۲- در هر مورد که دادگاه حکم به انحلال شرکت می دهد مدیر تصفیه را نیز در حکم خود تعیین خواهد نمود.

۳- پس از انحلال شرکت می بایست عبارت «در حال تصفیه» در کلیه آگهی های مربوط به شرکت به دنبال نام شرکت درج گردد.

۴- تا ختم تصفیه شخصیت حقوقی شرکت پا برجاست و مدیران تصفیه به نمایندگی از شرکت کلیه اقدامات لازم را معمول می دارند. در واقع مدیران تصفیه اقدام به پرداخت دیون شرکت، وصول مطالبات و حتی انجام معامله از جانب شرکت خواهند نمود و تمامی اختیارات لازم جهت تصفیه امور شرکت را دارا می باشند. هرگونه محدود کردن اختیارات مدیران تصفیه در مقابل اشخاص ثالث باطل و بلااثر می باشد.

۵- انحلال شرکت مادام که به ثبت نرسیده و آگهی نشده نسبت به اشخاص ثالث باطل و بلااثراست.

۶- مدیران تصفیه بر اساس تشریفات مقرر در لایحه اصلاح قانون تجارت ابتدا می بایست نسبت به پرداخت بدهی های شرکت اقدام و مابقی سرمایه و اموال شرکت را مابین سهام داران به نسبت سهام آنان تقسیم نمایند.

در مواردی که انحلال شرکت نیازبه حکم دادگاه دارد تقدیم دادخواست حقوقی ضروری می باشد   بیشتر بدانیم >> دعوی علیه شرکت منحل شده چگونه است؟  

برای این منظور شما می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. البته توصیه و تاکید ما این است به هیچ عنوان به صورت خودسرانه اقدام به تنظیم دادخواست حقوقی ننمایید. تنظیم یک دادخواست حقوقی یا دفاع از دعاوی حقوقی مستلزم داشتن تخصص و اطلاعات کافی می باشد، وکلای رسمی دادگستری با داشتن تخصص و تجربه کافی از متخصصین این حوزه محسوب می شوند. بسیاری از مراجعین به دادگستری پس از انجام اقدامات خودسرانه و اتلاف وقت و هزینه  به این نتیجه خواهند رسید مشورت پیش از هر گونه اقدام حقوقی لازمه ورود به دادگستری و موفقیت در دعاوی حقوقی خواهد بود. بنابراین قبل از هر گونه اقدام حقوقی سعی کنید با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. این بهترین سرمایه گذاری است.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی دادگستری این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

logo-samandehi