موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به بررسی یکی از عناوین دعاوی حقوقی با عنوان درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل خواهیم پرداخت.

طبق قانون جدید مطالبه چک دیگر نیازمند پوسه طولانی نخواهد بود و با درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل انجام می پذیرد. با توجه به تغییرات قانون چک بهتر است قبل از اقدام به مطالبه چک از مشاوره با وکیل دادگستری بهره مند گردید. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

مواردی که در خصوص درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور ازدرخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل چیست؟
  • درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل چگونه است؟
  • آیا می توان درخواست اجرائیه نسبت به چک بلا محل را متوقف نمود؟
  • مرجع صالح به منظور صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل کجاست؟
  • نمونه درخواست اجرائیه نسبت به چک بلا محل چگونه است؟

مطلب پیش رو توسط وکیل دادگستری تهیه گردیده است فلذا دارای نکات کاربردی می باشد لیکن در صورت وجود هرگونه سوال می توانید در هر زمان با شماره های اعلامی در سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه با ما در ارتباط باشید.

در وهله نخست باید دید؛ منظور از صدور اجرائیه نسبت به چک بلامحل چیست؟

به موجب قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب ۱۳۹۷ چک های که  مشمول مقررات این قانون (چک های  سامانه صدور یک پارچه الکترونیکی یا به اصطلاح صیاد) می باشند، اجرای مفاد چک از طریق اجرای احکام دادگستری ممکن خواهد بود. در واقع، درخواست صدور اجرائیه بدون رسیدگی قضایی و بدون طی مسیر طولانی اخذ حکم قطعی میسر خواهد شد. پس شما می توانید، به منظور صدوراجرائیه نسبت به چک بلامحل (منظور چک های سامانه صدوریک پارچه الکترونیکی یا به اصطلاح  صیاد می باشد)  درخواست خود را در قالب دادخواست تقدیم مرجع قضایی صالح نمایید.

 درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلا محل چه تفاوتی با مطالبه وجه چک دارد؟

مطالبه وجه چک نیازمند تشکیل جلسه رسیدگی، استماع ادعا و دفاعیات طرفین، صدور رای و قطعیت آن خواهد بود. در حقیقت در دعوی مطالبه وجه چک تا پیش از قطعیت دادنامه اجرای آن میسر نمی باشد. اما در خصوص درخواست اجرائیه نسبت به چک بلامحل همانطور که پیش تر نیز گفتیم، مسیر طولانی و فرسایشی اخذ حکم قطعی دیگر طی نخواهد شد و با درخواست ذی نفع مرجع قضایی صالح اقدام به صدور اجرائیه می نماید.

شرایط صدور اجرائیه در چک بلامحل چیست؟

به منظور صدور اجرائیه در خصوص چک بلامحل شرایطی لازم می باشد. این شرایط عبارتند از:

اول اینکه، چک مشمول چک ها سامانه صدور یک پارچه الکترونیکی یا به اصطلاح صیاد باشد.

دوم آنکه، بانک محال الیه گواهی عدم پرداخت را مطابق مقررات قانون اصلاح صدور چک صادر مهرو امضا کرده  و کد رهگیری آن را به مشتری تسلیم کند. به گواهی نامه فاقد کد رهگیری و مهر ترتیب اثر داده نمی شود.

سوم آنکه، مطابقت یا عدم مطابقاً امضاء صادر کننده با نمونه امضاء موجود در بانک (در حدود عرف بانک داری) از سوی بانک گواهی شود.

همچنین خوب است بدانید؛ مطابق مقررات قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب ۹۷  در مورد برخی از چک ها امکان صدور اجرائیه میسر نمی باشد. این چک ها به شرح آتی خواهد بود:

الف- در متن چک وصول آن منوط به تحقق شرطی شده باشد؛ در حقیقت، چک هایی که در متن آن وصول چک منوط به تحقق شرطی باشد قابلیت صدور اجرائیه را دارا نیست.

ب- در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است؛ پس اگر در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است امکان صدور اجرائیه ممکن نیست.

پ- گواهینامه عدم پرداخت چک مطابق مقررات قانونی صادر نشده باشد.

در صورتی که هر یک از بندهای الف، ب یا پ قانون اصلاح قانون صدور چک مصوب ۱۳۹۷ محقق شود امکان صدور اجرائیه در خصوص چک ممکن نمی گردد.

پس از صدور اجرائیه و ابلاغ آن، متعهد ظرف ۱۰ روز از تاریخ ابلاغ باید دین خود را پرداخت نماید یا به نوعی رضایت طلبکار را جلب کند. در صورتی که مدیون در مدت زمان مذکور به تکلیف قانونی خود عمل نکند، مطابق قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی فرآیند شناسایی و بازداشت اموال مدیون ممکن می گردد.

آیا جریان اجرائیه نسبت به چک بلا محل قابل توقیف خواهد بود؟

در این مورد باید گفت، قانون اصلاح قانون صدور چک مواردی را پیش بینی کرده است که بر اساس آن می توان فرآیند اجرائیه نسبت به چک بلامحل را متوقف نمود. بند ج ماده ۲۳ اصلاح قانون اصلاح صدور چک در این باره می گوید:

(اگر صادر کننده یا قائم مقام او دعاوی مانند مشروط یا بابت تضمینی بودن چک یا تحصیل چک از طریق کلاهبرداری یا خیانت در امانت یا دیگر جرائم در مراجع قضایی اقامه کند، اقامه دعوی مانع از ادامه جریان عملیات اجرائی نخواهد شد؛ مگر در مواردی که مرجع قضایی ظن قوی پیدا کند یا از اجرای سند مذکور  ضرر جبران ناپذیری وارد شود که در این صورت با اخذ تامین مناسب، قرار توقف عملیات اجرائی صادر می نماید. در صورتی که دلیل ارائه شده مستند به سند رسمی باشد یا اینکه صادر کننده یا قائم مقام قانونی مدعی مفقود شدن چک بوده و مرجع قضایی دلایل ارائه شده را قابل قبول بداند، توقف عملیلت اجرائی بدون اخذ تانین صادر خواهد شد).

شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت درخواست صدور اجرائیه نسبت به چک بلا محل اقدام نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای رسمی عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در پرونده های صدور اجرائیه نسبت به چک بلا محل به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. برخی از خدمات وکالتی و مشاوره ای  گروه وکلای نستوه به شرح ذیل است:

بررسی مدارک و ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه توسط وکیل متخصص، همراهی شما در جلسات مذاکره و تنظیم قرارداد، اخذ وکالت و دفاع از حقوق شما در کلیه مراجع قضایی و غیر قضایی

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده دراین صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi