موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

مطالبه وجه چک

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بررسی یکی از دعاوی حقوقی تحت عنوان مطالبه وجه چک خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب تحت عنوان مطالبه وجه چک مورد مطالعه و استفاده شما قرار گیرد.

مواردی که در خصوص مطالبه وجه چک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی مطالبه وجه چک چیست؟
  • طرق مطالبه وجه چک چیست؟
  • شرایط مطالبه وجه چک چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک کجاست؟
  • هزینه وکیل در مطالبه وجه چک چقدر است؟

در این مطلب به بررسی دعوی مطالبه وجه چک خواهیم پرداخت فلذا در صورت وجود هرگونه ابهام و سوال می توانید با شماره گیری تلفن های اعلامی موجود در سایت با ما در ارتباط باشید.

در وهله اول این سوال را طرح نماییم، در نظام حقوقی ایران از چه طرقی می توان جه چک را مطالبه نمود؟

در پاسخ این پرسش خواهیم گفت: در حقوق ایران طرق مطالبه وجه چک متفاوت خواهد بود. این طرق به شرح آتی است:

الف- مطالبه وجه چک از طریق محاکم حقوقی و شورای حل اختلاف؛ این طریق مطالبه وجه چک موضوع اصلی این مطلب می باشد، به نحوی که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت.

ب- اجرای مفاد چک از طریق اجرای ثبت اسناد و املاک؛ با توجه به اینکه، چک سندی عادی اما لازم الاجراء به حساب می آید، می توان با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک درخواست صدور اجرائیه نسبت به مفاد چک را نمود. این روش دارای مزایا و معایبی خواهد بود. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه در آینده ای نزدیک مطلبی جداگانه در این خصوص تنظیم و ارائه خواهد نمود.

پ- درخواست صدور اجرائیه از طریق محاکم دادگستری؛ با توجه به اصلاحات اخیر قانون صدور چک مصوب ۱۳۹۷ امکان صدور اجرائیه از طریق محاکم دادگستری نیز ممکن خواهد بود. البته این روش در خصوص چک های دارای شرایط مذکور در قانون اخیر قابل به کار گیری می باشد.

ت- خوب است بدانید، طرح شکایت کیفری با عنوان صدور چک بلامحل نیز ممکن خواهد بود. بدین منظور چک می بایست دارای جنبه کیفری باشد. البته صرف شکایت کیفری، مطالبه وجه چک محسوب نشده و به منظور مطالبه وجه چک تقدیم دادخواست حقوقی لازم و ضروری می باشد.

در ادامه سعی می کنیم به صورت کوتاه و کاربردی به بررسی دعوی مطالبه وجه چک از طریق محاکم دادگستری یا شورای حل اختلاف بپردازیم.

در این روش می بایست، پس از اخذ گواهی عدم پرداخت چک اقدام به تقدیم دادخواست حقوقی نمایید. دادخواست شما پس از ارجاع از طریق مراجع قضایی مورد رسیدگی قرار می گیرد. پس از صدور حکم قطعی می توانید از طریق اجرای احکام دادگستری حکم  صادره را اجرا نمایید. لازم است بدانید، پیش از طرح دعوی مطالبه وج چک رعایت چه احتیاط هایی لازم و ضروری خواهد بود.

سعی کنید گواهی عدم پرداخت چک یا به اصطلاح همان برگشت را در مواعد مذکور در قانون تجارت اخذ نمایید. در صورتی که چک در یک نقطه از ایران صادر شده و قرار است در همان نقطه نیز پرداخت شود مهلت مزبور ۱۵ روز خواهد بود، در صورتی که چک در یک نقطه از ایران صادر و قرار است در نقطه ای دیگر از ایران پرداخت شود  این مهلت به ۴۵ روز افزایش پیدا می کند و در صورتی که چک در یک نقطه از ایران صادر و قرار است  در خارج از ایران پرداخت شود مهلت پیش گفته ۴ ماهه خواهد بود.

در صورتی که چک در مواعد مقرر در قانون تجارت برگشت شده باشد می توانید، بر علیه تمامی امضاء کنندگان (ضامنین و ظهرنویسان) چک طرح دعوی کنید و همچنین صدور قرار تامین خواسته منوط به پرداخت خسارت احتمالی نخواهد بود.

در دعوی مطالبه وجه چک، حقوق قانونی قابل مطالبه کدام است؟

در پاسخ می گوییم، شما می توانید وجه مندرج در چک را به همراه خسارات تاخیر تادیه و کلیه خسارات مربوط به هزینه های دادرسی و حق الوکاله وکیل (در صورتی که دعوی از سوی وکیل طرح و پیگیری شود) را مورد مطالبه قرار دهید.

خسارت تاخیرتادیه از چه تاریخی قابل مطالبه خواهد بود؟

خسارت تاخیر تادیه از تاریخ سر رسید چک لغایت اجرای کامل حکم قابل مطالبه است.

رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک در صلاحیت کجاست؟

رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک از حیث صلاحیت ذاتی بر حسب مورد می تواند در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی یا شورای حل اختلاف باشد. در صورتی که مبلغ چک تا میزان بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به این دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود. چنانچه مبلغ چک از بیست میلیون تومان بیشتر باشد رسیدگی به دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار خواهد گرفت. از حیث صلاحیت محلی نیز طرح دعوی مطالبه وجه چک در مراجع قضایی اقامتگاه خوانده یا بانک صادر کننده گواهی عدم پرداخت و یا محل صدور چک ممکن خواهد بود.

در حال حاضر می توانید، از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست نمایید. به منظور ثبت دادخواست لازم است، اصل چک و گواهی عدم پرداخت را ضمیمه دادخواست خود نمایید.

هزینه رسیدگی به دعوی مطالبه وجه چک چه میزان است؟

دعوی مطالبه وجه چک از دعاوی مالی محسوب شده که هزینه رسیدگی آن در مرحله بدوی سه و نیم درصد مبلغ چک محاسبه می گردد. البته هزینه رسیدگی در شورای حل اختلاف از میزان گفته شده کم تر خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه به اشتراک گذاره شده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه همواره مشتاق و آماده است در کلیه دعاوی مربوط به مطالبه وجه چک به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

برخی از مزایای داشتن وکیل در دعوی مطالبه وجه چک عبارتند از:

بررسی جوانب حقوقی پرونده از سوی گروه وکلای نستوه، اتخاذ بهترین مسیر حقوقی به منظور استیفاء حقوق تضییع شده شما، تنظیم دادخواست توسط وکیل متخصص، پیگیری مراحل حقوقی و اداری پرونده از سوی وکیل.

شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. ‌

logo-samandehi