موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دستور فروش ملک مشاع

در مقالات پیشین موجود در همین سایت با مفهوم افراز و دادخواست افراز و انواع آن آشنا شدیم که در صورت تمایل می توانید از قسمت جستجو نسبت به بررسی هر یک اقدام نمایید.

در مورد دستور فروش مال مشاع بایستی توجه داشت که این درخواست به طور مستقیم با دعاوی افراز و تقسیم مال مشاع ارتباط دارد. بایستی به یاد داشته باشید که برای طرح دعوی مراجع مختلفی از سوی قانونگذار پیش بینی شده است به طور مثال امکان مطالبه مهریه هم از طریق اداره ثبت ممکن است و هم از سوی دادگاه همچنین مواردی در خصوص ملک قابل طرح در اداره ثبت می باشد که نیازمند بررسی از سوی وکیل متخصص در این حوزه می باشد فلذا قبل از هر اقدام با وکیل مشاوره اخذ نمایید.

مواردی که در خصوص دستور فروش ملک مشاع می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • دستور فروش مال مشاع چگونه است؟
  • نحوه اجرای حکم دستور فروش مال مشاعی چگونه است؟
  • نمونه دادخواست دستور فروش مال مشاع چگونه است؟
  • مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست دستور فروش مال مشاع کجاست؟

برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین سوالات خود می توانید با وکیل دستور فروش مال مشاع هم اکنون در ارتباط باشید.

دستور فروش مال مشاع چیست؟

بعد از صدور گواهی عدم افراز ملک از سوی اداره ثبت یا دادگاه و قطعیت آن، هر یک از مالکین ملک مورد ادعا میتوانند با مراجعه به دادگاه صالح درخواست فروش ملک مشاع را به تقدیم نمایند. دادگاه بعد از وصول درخواست فروش، بدون تعیین وقت، اقدام به صدور دستور فروش مال مشاع و ارسال حکم صادر شده به اجرای احکام، می نماید.

مبنای حقوقی دستور فروش ملک مشاعی چیست؟

مبنای حقوقی فروش ملک مشاعی همان عدم امکان افراز ملک مشاعی و عدم امکان انتفاع احتمالی دلخواه شرکا می باشد که توسط حکم به عدم افراز ملک ایجاد می گردد.

دادخواست فروش مال مشاع چگونه طرح می شود؟

فروش مال مشاع به دادخواست نیازی ندارد، بر اساس ماده 4 قانون افراز و ماده 9 آیین نامه آن با درخواست هر یک از شرکا و بدون تعیین وقت رسیدگی  دادگاه حکم را جهت اجرا و فروش به شعبه اجرای احکام مدنی ارسال می کند و اجرای احکام مذنی نیز حکم را به اجرا گذاشته و ملک را به فروش می رساند. گرچه مطابق قانون درخواست فروش ملک مشاع نیازی به دادخواست ندارد، لکن غالب محاکم این درخواست را تنها به صورت دادخواست از متقاضی می پذیرند.

طرفین درخواست فروش مال مشاع چه کسانی هستند؟

هر یک از شرکا که خواهان فروش مال مشاع باشند می توانند به طرفیت سایر شرکای خود طرح درخواست فروش مال مشاع کند، برای مثال اگر یکی از شرکا خواهان فروش مال مشاع باشد، بایستی به طرفیت 3 شریک دیگر خود طرح درخواست دستور فروش مال مشاع نماید.

مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست دستور فروش مال مشاع کجاست؟

مرجع صالح برای رسیدگی به درخواست دستور فروش مال مشاع، دادگاه محل وقوع ملک می باشد.

مدارک لازم برای درخواست صدور دستور فروش مال مشاع چیست؟

مدارک لازم برایدرخواستصدور دستور فروش مال مشاع عبارتند از :

  • مدارک شناسایی خواهان اعم از شناسنامه- کارت ملی یا...
  • حکم قطعی دادگاه
  • درخواست فروش مال مشاع یا دادخواست صدور دستور فروش مال مشاع

کلیه مدارک به همراه درخواست به دادگاه تقدیم می شود و دادگاه دستور فروش مال مشاع را صادر می کند.

دستور فروش مال مشاع چگونه اجرا می شود؟

دستور فروش مال مشاع بدون نیاز به صدور اجراییه به دایره اجرای احکام مدنی دادگاه صالح ارجاع می گردد. اجرای احکام پرونده اجرایی را تشکیل داده و به قید قرعه کارشناسی برای تعیین قیمت ملک مشخص می کند. کارشناس قیمت ملک را تعیین کرده و قیمت گذاری به طرفین ابلاغ می گردد. اگر طرفین ظرف مهلت مقرر به این نظریه اعتراض نکردند، آگهی برگزاری مزایده منتشر می گردد. در صورت فروش ملک به صورت مزایده ای پس از کسر هزینه های قانونی و هزینه های اجرا و مزایده، مبلغ فروش بین شرکا تقسیم می گردد.

آیا دستور فروش مال مشاع قابل اعتراض است؟

 باید بدانیم دستور فروش مال مشاع حکم نبوده و بنابراین از اعتبار امر مختومه برخوردار نیست و نیز قابلیت اعتراض ندارد. در صورت بازداشت یا در رهن بودن ملک، دستور فروش آن قابل استماع نیست.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با دارا بودن برترین و زبده ترین وکلای پایه یک دادگستری، متخصص در دعاوی املاک، ثبتی و اجرای احکام، امور حقوقی مورد نیاز شما را در کوتاه ترین زمان و با بهترین کیفیت انجام می دهند.

logo-samandehi