موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

دعوی ابطال اجرائیه

در مواردی پس از صدور اجرائیه بنا به دلایلی متضرر از آن اقدام به طرح دعوی ابطال اجرائیه می نماید. طرح دعوی ابطال اجرائیه دارای شرایطی می باشد که می بایست قبل از طرح آن از وکیل دادگستری راهنمایی گرفت. به طور مثال لازم است جهت ابطال اجرائیه شرایط مقرر قانونی مورد توجه قرار گیرد و در صورت عدم توجه به این شرایط می تواند موجبات ورود ضرر را فراهم نماید. برای ابطال اجرائیه می بایست قبل از هر چیز به این موضوع واقف بود که نحوه این دعوی چگونه است. موسسه حقوقی دادآوران نستوه در خصوص ابطال اجرائیه مقاله ذیل را برای عموم به اشتراک می گذارد. منظور از دعوی ابطال اجرائیه چیست؟ جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال اجرائیه به کدام قانون مراجعه نماییم؟ کدام مرجع به دعاوی ناشی از ابطال اجرائه رسیدگی می نماید؟ آیا اقامه دعوی ابطال اجرائیه مانع ادامه عملیات اجرائی می باشد؟ نحوه طرح دعوی ابطال اجرائیه چگونه است؟ مدارک ابطال اجرائیه چیست؟ شرایط ابطال اجرائیه چگونه است؟

در مطلب پیش و رو به بررسی یکی از دعاوی مهم و شایع حقوقی تحت عنوان ابطال اجرائیه خواهیم پرداخت. قبل از شروع بحث لازم است تصریح نماییم، برابر با مقررات ماده 1 «آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرا و طرز رسیدگی به شکایت از عملیات اجرایی» ( سند لازم الاجرا سند رسمی یا سند عادی است که بدون صدور حکم از دادگاه قابل صدور اجرائیه برای اجراء مدلول سند باشد مانند سند رسمی طلب و چک). همانگونه که ملاحظه می شود قانون گذار برای اسناد رسمی لازم الاجرا و برخی از اسناد عادی که در حکم سند لازم الاجرا تلقی می شوند «چک و قراردادهای بانکی» مزیت اجرای مفاد سند بدون مراجعه به دادگستری و اخذ حکم قطعی را منظور نموده است. در توضیح باید گفت، در صورتی که شما ذی نفع یک سند رسمی لازم الاجرا می باشید یا ذی نفع سند عادی در حکم سند لازم الاجرا هستید، می توانید بدون مراجعه به دادگستری و طی نمودن راه طولانی و مشقت بار اخذ حکم قطعی با مراجعه به دفترخانه تنظیم کننده سند یا ادارات ثبت مربوطه مدلول سند را به طرفیت متعهد آن اجرا نمایید. در واقع، این امتیازی است که قانونگذار برای اسناد لازم الاجرا در نظر گرفته است. در اینجا باید بدانید؛ هر سند رسمی لازم الاجرا محسوب نمی شود. برای مثال؛ اسناد رسمی مربوط به مالکیت اموال منقول لازم الاجرا نیست، اما سند رسمی مربوط به معامله املاک دارای سابقه ثبتی در صورتی که متضمن تعهداتی منجز باشد لازم الاجرا محسوب می گردد. همچنین سند نکاحیه در خصوص تعهدات منجز مربوط به مهریه سندی لازم الاجرا بوده و مدلول سند از طریق دفترخانه تنظیم کننده سند و ادارات ثبت مربوطه قابل اجرا می باشد.

بیشتر بدانیم : سند لازم الاجرا چیست؟

به یاد داشته باشید؛ اسناد عادی، لازم الاجرا تلقی نمی گردد و این قاعده صرفاً دارای دو استثنا می باشد. تنها اسناد عادی که لازم الاجرا محسوب می شود چک های صادره عهده بانک های ایرانی «نه موسسات مالی و اعتباری» و قراردادهای بانکی مشمول قانون عملیات بانکی بدون ربا است.

پس از بیان توضیحات فوق و آشنایی با مفهوم اسناد لازم الاجرا برای دستیابی به پاسخ پرسش های مطرح شده در ابتدای مطلب با ما همراه باشید.

منظور از دعوی ابطال اجرائیه چیست؟

پیش تر گفتیم؛ در خصوص اسناد رسمی لازم الاجرا یا اسناد عادی در حکم سند لازم الاجرا می توان بدون مراجعه به دادگستری درخواست صدور اجرائیه نمود. حال این امکان وجود دارد اجرائیه بر اثر اشتباه صادر گردد. برای مثال متعهد سند لازم الاجراء شخص الف باشد اما اجرائیه بر علیه شخص دیگری صادر گردد. یا فرضی را در نظر بگیرید که اجرائیه بر علیه متعهد سند صادر می شود اما سابقاً تعهد موضوع سند لازم الاجرا از جانب متعهد یا شخص ثالث تحقق یافته است. در موارد مذکور راهکار بی اثر کردن اجرائیه طرح دعوی ابطال اجرائیه می باشد.

بیشتر بدانیم : سند مالکیت معارض چیست؟

جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال اجرائیه به کدام قانون مراجعه نماییم؟

شما می توانید جهت آشنایی با مقررات مربوط به دعوی ابطال اجرائیه به قانون «اصلاح بعضی از مواد قانون ثبت و قانون دفاتر اسناد رسمی» مصوب 27 شهریور ماه 1322 مراجعه نمایید. در قانون مزبور از دعوی ابطال اجرائیه به عنوان راهکاری برای بی اثر نمودن اجرائیه در مواردی که به غلط صادر می شود نام برده شده است.

کدام مرجع به دعاوی ناشی از ابطال اجرائه رسیدگی می نماید؟

مطابق مقررات ماده 2 قانون پیش گفته مرجع صالح جهت رسیدگی به دعاوی ناشی از اجرای اسناد رسمی  دادگاه صلاحیت دار «دادگاه حقوقی» محلی است که در حوزه آن دستور اجرا داده شده است. بنابراین چنانچه دستور اجرا مفاد سند از اداره ثبت حوزه شهر تهران صادر گردیده باشد رسیدگی به دعوی ابطال اجرائیه در صلاحیت محاکم حقوقی تهران خواهد بود.

آیا اقامه دعوی ابطال اجرائیه مانع ادامه عملیات اجرائی می باشد؟

مطابق مقررات مواد چهارم و پنجم قانون مذکور اقامه دعوی ابطال اجرائیه مانع از جریان عملیات اجرائی نیست مگر در مواردی که دادگاه حکم بر بطلان دستور اجرا داده و یا قرار توقیف عملیات اجرائی صادر نماید. در صورتی که دادگاه دلائل شکایت را قوی بداند یا در اجراء سند ضرر جبران ناپذیری باشد به درخواست مدعی بعد از گرفتن تامین قرار توقیف عملیات اجرائی را می دهد.

بیشتر بدانیم : اعتراض به عملیات اجرایی

در حال حاضر شما می توانید با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به طرح دعوی ابطال اجرائیه اقدام نمایید. توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید. جهت برخورداری از خدمات  مشاوره یا وکالتی ما در دعاوی مربوط به ابطال اجرائیه تماس بگیرید

logo-samandehi