موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

شورای عالی ثبت

شورای عالی ثبت چیست؟
شورای عالی ثبت کجاست؟
شورای عالی ثبت چه اختیاراتی دارد؟
صلاحیت شورای عالی ثبت چه مواردی است؟
شورای عالی ثبت با چه اعضایی تشکیل می گردد؟
شورای عالی ثبت یکی از مراجع اداری است و گفتنی است شورای عالی ثبت دارای اختیارات بسیار مهم در امور ثبت است، ولیکن در خصوص کلیات شورای عالی ثبت شاید عده ای بی اطلاع و یا کم اطلاع باشند و از نحوه تشکیل شورای عالی ثبت و اعضاء شورای عالی ثبت و صلاحیت شورای عالی ثبت و... اطلاعاتی مکفی نداشته باشند از این رو در این مقاله سعی بر آن شده است تا نسبت به شورای عالی ثبت اطلاعاتی در اختیار علاقه مندان قرار گیرد که توسط وکیل پایه یک دادگستری از سوی گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه شده در سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه می باشد.
درباره شورای عالی ثبت بدانیم...
شورای عالی ثبت را می توان از جمله مراجع اداری مهم و دومین هیأتی که در سازمان ثبت اسناد و املاک تشکیل می گردد معرفی نمود.
یکی از مهمترین وظایف شورای عالی ثبت را می توان مرجع تجدید نظر از آراء هیأت نظارت دانست.
شورای عالی ثبت داراای دو شعبه است:
1- شعبه مربوط به املاک
2- شعبه مربوط به اسناد
هر شعبه دارای 3 عضو می باشد بدین شرح:
1- معاون مربوط به آن قسمت
2- دو نفر از قضات دیوان عالی کشور
سوال: مکان شورای عالی ثبت کجاست؟
شورای عالی ثبت در تهران مستقر می باشد و در سازمان ثبت اسناد و املاک لااقل هفته ای یک بار و خارج از ساعت اداری تشکیل جلسه می دهد.
سوال: صلاحیت شورای عالی ثبت به چه صورت است؟
صلاحیت شورای عالی ثبت را می توان در تمام ایران دانست و کلیه آراء صادره از هیأت نظارت که قابلیت تجدید نظر را دارد در شورای عالی ثبت رسیدگی می شود.
در یک تقسیم بندی فعالیت شورای عالی ثبت را دو فعالیت عمده می توان عنوان نمود بدین شرح:
1- درخواست تجدید نظر از آراء قابل تجدید نظر هیأت نظارت: مهلت تجدید نظر 20 روز می باشد و از تاریخ الصاق رونوشت رأی در تابلوی اعلانات ثبت محل ملک است و با تجدید نظر خواهی اجرای رأی متوقف خواهد گردید.
2- درخواست مبنی بر ایجاد وحدت رویه: ایجاد وحدت رویه در دو صورت قابل تصور است:
الف- چنانچه رأی هیأت نظارت بر خلاف قانون باشد: هرگاه ادارات و نهادهای ذیل تشخیص دهند که رأی هیأت نظارت مخالف قانون است مراتب را به رئیس سازمان ثبت گزارش می دهند این نهاد و ادارات عبارتند از:
1- اداره ثبت محل
2- اداره کل ثبت منطقه
3- سایر واحدهای ذیصلاح: پس از دریافت گزارش چنانچه رئیس سازمان ثبت نیز رأی صادره را مخالف قانون بداند و نیز چنانچه خود ریاست محترم ثبت از صدور رأی مخالف قانون اطلاع حاصل نماید برای حفظ قانون و ایجاد وحدت درویه موضوع را به شورای عالی ثبت ارجاع می دهد.
ب- چنانچه هیأت نظارت آراء متناقض صادر کند، دو دیدگاه قابل ارائه می باشد:
1- هیأت نظارت در دو موضوع واحد، دو رأی مختلف و متناقض در زمان های مختلف صادر نموده باشد.
2- هیأت نظارت در استان های مختلف در موضوعات مشابه اقدام به صدور آرائی متناقض نموده باشند.
در این موارد رئیس سازمان ثبت مکلف است موضوع را به شورای عالی ثبت جهت ایجاد وحدت رویه ارجاع نماید.
سوال: آراء صادره از شورای عالی ثبت چه تأثیری بر پرونده های ثبتی خواهند داشت؟
1- در خصوص پرونده هایی که شورای عالی ثبت به عنوان مقام تجدید نظر اظهارنظر می نماید، اداره ثبت مکلف است وفق رأی شورای عالی ثبت اقدام نماید.
2- چنانچه آراء شورای عالی ثبت در مقام ایجاد وحدت رویه باشد، برای تمام هیأت های نظارت لازم الاتباع است.
3- رأی شورای عالی ثبت که در مقام وحدت رویه صادر شده است، تأثیری بر پرونده هایی که با رأی قطعی هیأت نظارت صادر کرده نداشته مگر اینکه در این پرونده ها آراء هنوز به اجرا گذاشته نشده باشد.
سوال: آیا می توان از آراء شورای عالی ثبت نیز طرح شکایت نمود؟
گفتنی است کلیه آراء صادره از هیأت نظارت و نیز شورای عالی ثبت قابل طرح در دیوان عدالت اداری کشور خواهد بود.
وکیل یا وکلای دادگستری متخصص در امور وکالتی بیشترین منفعت را می توانند به موکل خود برسانند چرا که با توجه به پراکندگی و کثرت قوانین هر وکیل در یک سری از امور حقوقی دارای تخصص و تبحر می باشد از این رو وکیل یا وکلای دادگستری که در امور ثبت تخصص دارند می توانند بهترین گزینه باشند شما می تواند وکلای متخصص را از بین وکلای دادگستری که پروانه وکالت خود را از کانون وکلای دادگستری دریافت نموده اند انتخاب نمایید و یا برای داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص به گروه وکلای نستوه مراجعه نمایید پس برای داشتن یک وکیل پایه یک دادگستری متخصص در امور ثبت با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

logo-samandehi