موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

فروش ملک مشاع

دستور فروش مِلکِ مُشاع

در مواردی ممکن است نسبت به مال مشاع اختلافاتی حادث گردد و اقدام به طرح دعوی دستور فروش ملک مشاع گردد. دعوی دستور فروش ملک مشاع با توجه به تخصصی بودن آن بهتر است توسط وکیل اقامه گردد چرا که در صورت عدم رعایت شرایط مقرر می تواند موجبات ورود ضرر را برای افراد فراهم نماید. بهتر است قبل از طرح دعوی دستور فروش ملک مشاع نسبت به نوع این دعوی و شرایط آن اطلاعات کافی در اختیار اشخاص قرار گیرد. چنانچه دستور فروش ملک مشاع به صورت تخصصی طرح نگردد می تواند محکوم به شکست باشد. مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه که توسط تیم وکلای این موسسه تهیه شده است (گروه وکلای نستوه) تقدیم می داریم.

 شاید سئوال هایی در این زمینه ذهن شما را مشغول کرده باشد که عبارتند از : منظور از دستور فروش ملک مشاع چیست؟ دستور فروش ملک مشاع در خصوص چه املاکی مصداق دارد؟ قبل از طرح دستور فروش ملک مشاع رعایت چه تشریفاتی ضروری می باشد؟ جهت آشنایی با مقررات قانونی دستور فروش ملک مشاع به کدام قوانین مراجعه نماییم؟

مرجع رسیدگی به دستور فروش ملک مشاع کجاست؟ 

در این مطلب سعی داریم، به بررسی مقررات قانونی مربوط به دستور ملک مشاع بپردازیم. قبل از هر چیز لازم است توضیح دهیم منظور از دستور فروش ملک مشاع چیست و در چه مواردی عنوان مزبور می تواند خواسته ای قابل طرح در دادگستری تلقی گردد. جهت آگاهی از اطلاعات حقوقی مربوط به دستور فروش ملک مشاع با ما همراه باشید.

ملک مشاع به ملکی اطلاق می شود که متعلق به چند شریک باشد. به عبارت دیگر مالکیت دو یا چند شخص در یک ملک به نحو اشاعه را مالکیت مشاع می گویند. مطابق مقررات قانون مدنی هر شریک ملک مشاع می تواند درخواست افراز آن را مطرح نماید، مگراینکه مانعی قانونی برای افراز و تقسیم ملک مشاع وجود داشته باشد. برای مثال : در پاره ای از موارد شرکای ملک مشاع به وجه الزام آوری متعهد به عدم تقسیم و افراز ملک مشاع می شوند در مورد مزبور تا قبل از رفع مانع قانونی امکان تقسیم ملک مشاع وجود ندارد. یا در فرض دیگر افراز ملک مشاع موجبات از مالیت افتادن مال خواهد شد، مثلاً  آپارتمان مشاعی قابلیت افراز و تقسیم بر اساس حصه شرکا را ندارد و از طرفی دیگر شرکا مایل به ادامه شراکت و حفظ مالکیت مشاعی نیستند. حال سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه؛ در مواردی که ملک مشاع قابلیت افراز و تقسیم را دارا نیست تکلیف چیست؟ در حقیقت راهکاری که می تواند به مالکیت مشترک شرکا پایان دهد کدام است و رعایت چه تشریفاتی در خصوص آن الزامی می باشد؟ در این مطلب تلاش می شود به صورت کوتاه و گذرا به پرسش های فوق پاسخ داده شود.

دستور فروش ملک مشاع در خصوص چه املاکی مصداق دارد ؟

همانطور که در فوق تصریح نمودیم دستور فروش ملک مشاع صرفاً در خصوص املاک مشاعی «املاکی که متعلق به دو یا چند شخص است» قابلیت اعمال دارد. در حقیقت ملک مشاع در مقابل ملک مفروز «ملکی که متعلق به یک مالک است» قرار می گیرد و عنوان دستور فروش ملک مشاع صرفاً در مورد املاک مشاعی مصداق دارد. در اینجا به صورت کوتاه و مختصر عرض می کنیم خواسته دستور فروش ملک مشاع پس از طی تشریفات مربوط به افراز ملک مشاع و پس از آن که احراز گردد ملک مشاع قابل تقسیم و افراز نمی باشد قابلیت طرح در دادگستری را دارد. در ادامه به بررسی این تشریفات می پردازیم.

قبل از طرح دستور فروش ملک مشاع رعایت چه تشریفاتی ضروری می باشد؟

مطابق مقررات قانون افراز و فروش املاک مشاع مصوب 1357 و آیین نامه اجرائی آن قبل از طرح عنوان دستور فروش ملک مشاع لازم است مالکین ابتدا جهت افراز و تقسیم ملک اقدام نمایند و چنانچه با توجه به نظر کارشناس ثبت امکان افراز و تقسیم ملک ممکن نباشد سپس می توان از طریق داگستری در خصوص دستور فروش ملک مشاع اقدامات لازم را به عمل آورد.

حال سوالی که مناسب است در اینجا مطرح و به آن پاسخ داده شود اینکه؛ جهت افراز و تقسیم ملک مشاع به کجا مراجعه نماییم؟

مطابق ماده اول قانون «افراز و فروش املاک مشاع» مصوب 1357 اگر جریان ثبتی ملک خاتمه یافته باشد اعم از اینکه ملک در دفتر املاک ثبت شده باشد یا نشده باشد افراز آن در هر صورت در صلاحیت اداره ثبت محل خواهد بود. اما اگر جریان ثبتی ملک خاتمه نیافته باشد افراز و تقسیم ملک در صلاحیت محاکم دادگستری قرار می گیرد. بنابراین شرکا در وهله اول می بایست جهت افراز ملک مشاع بر حسب مورد به اداره ثبت مربوطه یا دادگستری مراجعه نمایند و چنانچه ملک به موجب تصمیم قطعی غیر قابل افراز تشخیص شود هر یک از شرکا می تواند از دادگاه صالح درخواست فروش ملک مشاع را تقاضا نماید. این مهم در ماده چهارم قانون پیش گفته و ماده 9 آیین نامه اجرائی قانون تصریح شده است.

آیا تصمیم اداره ثبت مربوطه مبنی بر قابل افراز بودن ملک قابل اعتراض می باشد یا خیر؟

در پاسخ باید گفت؛ برابر با ماده 2 قانون افراز و فروش ملک مشاع و ماده 6 آیین نامه اجرائی آن تصمیم مسئول واحد ثبتی در صورتی که ملک قابل افراز تشخیص شود  به ضمیمه یک نسخه از صورت مجلس و فتوکپی نقشه افرازی به کلیه شرکا ابلاغ می شود تا چنانچه اعتراضی داشته باشند موضوع را در دادگاه شهرستان محل وقوع ملک اعلام دارند.

مرجع رسیدگی به دستور فروش ملک مشاع کجاست؟

مرجع رسیدگی به دستور فروش ملک مشاع دادگاه عمومی حقوقی شهرستان محل وقوع ملک می باشد.

توصیه و تاکید می نماییم؛ طرح هر دعوی نیازمند دانش و تخصص حقوقی می باشد. مراجعه خودسرانه به دادگستری دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه در بر نخواهد داشت. وکلای رسمی دادگستری با داشتن اطلاعات تئوری و کاربردی مربوط به هر دعوی از دانش و تبحر کافی در پیشبرد دعاوی حقوقی در مسیر قانونی خود برخوردار می باشند. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص آماده است، شما را در مسیر رسیدن به اهداف حقوقی پیش رو همراهی نماید.

جهت برخورداری از خدمات مشاوره یا وکالتی ما در دعاوی مربوط به دستور فروش ملک مشاع

logo-samandehi