موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل تغییر کاربری

تغییر کاربری معمولاً در زمینه های زراعی صورت می گیرد و قانونگذار برای حمایت از این زمین ها که سرمایه ملی به حساب می آیند اقدام به تصویب قوانین نموده است. در مواردی ممکن است اشخاص بدون علم به موضوع اقدام به انجام تغییر کاربری زمین نمایند. همانگونه که پیشتر نیز اعلام گردید بیشترین پرونده های تغییر کاربری مربوط به زمین های کشاورزی می باشد که در نواحی خوش آب و هوا قرار گرفته است.

برای اطلاع از شرایط پرونده خود می توانید به وکیل تغییر کاربری اراضی در گروه وکلای نستوه مراجعه نمایید.

مواردی که در خصوص تغییر کاربری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • مجازات تغییر کاربری چیست؟
  • بهترین وکیل تغییر کاربری در تهران کیست؟
  • نحوه رسیدگی به پرونده های تغییر کاربری چگونه است؟
  • نمونه لایحه دفاع در خصوص تغییر کاربری اراضی چگونه است؟

تغییر کاربری چیست؟

تغییر کاربری به معنای استفاده از ساختمان یا بنا بر خلاف امری که درپروانه ساختمان ذکر شده است می باشد. برای مثال تغییر ساختمان مسکونی به باشگاه ورزشی یا مغازه صورت پذیرد.

تغییر کاربری غیر مجاز چه مجازاتی دارد؟

تغییر کاربری به طور کلی ممنوع است. اصولاً تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغ ها بر خلاف ضرورت ممنوع است. در صورت وجود ضرورت و با مجوز وزارت جهاد کشاورزی و پس از اخذ 80 درصد ارزش زمین از مالک، مجوز تغییرکاربری صادر خواهد شد. در صورت عدم اخذ مجوز تغییر کاربری برای املاک کشاورزی و تغییر آنها ، وزارت جهاد کشاورزی علیه مالک طرح دعوی کیفری نموده و علاوه بر جزای نقدی خسارت نیز دریافت می گردد.

در مورد اماکن مسکونی نیز، چنانچه شخص بر خلاف کاربری از املاک مسکونی استفاده دیگیری نظیر استفاده تجاری یا اداری نماید، شهرداری در کمیسیون مربوطه تشکیل پونده داده و آن کسب و پیشه ظرف یک ماه تعطیل خواهد شد.

کدام مرجع برای صدور مجوز تغییر کاربری صالح است؟

مرجع صالح برای تغییر کاربری، کمیسیون ماده 5 شهرداری ها می باشد.

نحوه تغییر کاربری چگونه است؟

درخواست تغییر کاربری پس از ثبت نخست، دردبیرخانه کمیسیون ماده 5 بررسی می شود، پس از بررسی و طی فرآیند کارشناسی برای تصمیم گیری به جلسات کمیسیون ماده 5 ارجاع می گردد. قابل ذکر است که صرف تقدیم تقاضا برای تغییر کاربری کافی نبوده و پیش از بررسی  ماهیت موضوع در کمیسیون مربوطه، موضوع  تغییر کاربری ملک درخواستی از تمامی ابعاد، کارشناسی و بررسی خواهد شد.

ملاک شهرداری در تعیین قیمت برای تملک املاک چیست؟

ملاک قیمت گذاری کاربری ملک در زمان تملک است، بنابراین چنانچه شهرداری خواهان تملک ملکی بوده، ملاک قیمت گذاری کاربری فعلی ملک است و نه کابری سابق آن، پس چنانچه ملکی قبلا کاربری کشاورزی داشته و در حال حاضر مسکونی باشد، ملاک تعیین قیمت آن وضعیت فعلی می باشد.

اگر تغییر کاربری به موجب آخرین طرح جامع و تفصیلی شهر صورت گیرد، آیا شهرداری می تواند قسمتی از ملک یا وجه را تقاضا کند؟

بر اسا  رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری به شماره ۴-۱۳۹۱/۱/۱۴ ، اقدام شهرداری برای دریافت وجه و یا قسمتی از اراضی مردم به نحو رایگان در قبال پیشنهاد تغییر کاربری اراضی به کمیسیون ماده ۵ شهرسازی، مغایر با ماده ۴ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب ۱۳۸۰ می باشد؛ در نتیجه شهرداری که مرجع پیشنهاد دهنده تغییر کاربری به کمیسیون تغییر کاربری است، نمی تواند برای تغییر کاربری وجه یا قسمتی از ملک را تقاضا کند.

مرجع اعتراض به آراء کمیسیون ماده 5 کجاست؟

دیوان عدالت اداری، مرجع اعتراض به آراء کمیسیون ماده 5 است.

بهترین وکیل تغییر کاربری در تهران کیست؟

وکیل تغییر کاربری ضمن اطلاع از قوانین و مقررات مربوط به موضوع می بایست به قوانین و رویه دیوان عدالت اداری مسلط بوده و همچنین به روال و قوانین کمیسیون ماده 5 نیز آشنایی داشته باشد.

logo-samandehi