موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

وکیل کمیسیون ماده 99

ساخت و سازهای بی رویه موجب شد قانونگذار جهت رفع این معزل اجتماعی اقداماتی انجام دهد. تشکیل کمیسیون های قانون شهرداری ها یکی از اقدامات قانونی به حساب می آید. به موجب قانون، شهرداری ها دارای کمیسیون هایی جهت رسیدگی به تخلفات ساختمانی غیر مجاز می باشند که از این جمله می توان به کمیسیون ماده 100 شهرداری و کمیسیون ماده 99 شهرداری می باشد.هر کمیسیون به موازات شرایط قانونی دارای اختیاراتی می باشد و در راستای همین اختیارات اقدام به اعمال قانونی می نماید.

در این نوشتار که از سوی موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه شده است، وکیل کمیسیون ماده 99 اطلاعاتی را برای علاقه مندان به اشتراک می گذارد.

مواردی که در خصوص کمیسیون ماده 99 شهرداری می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • اعتراض به کمیسیون ماده 99 چگونه است؟
  • بهترین وکیل اعتراض به کمیسیون شهرداری کیست؟
  • تفاوت کمیسیون ماده 100 و کمیسیون ماده 99 چیست؟
  • بهترین وکیل دیوان عدالت اداری کیست؟
  • شرایط اعتراض به نظر کمیسیون شهرداری چگونه است؟

کمیسیون ماده 99 چیست؟

کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری، با هدف ممانعت از عملیات ساختمانی غیرمجاز در بیرون از محدوده ی تصویب شده ی قانونی  شهرها به وجود آمده است.

اعضاء این کمیسیون ماده 99 چه اشخاصی هستند؟

اعضاء این کمیسیون عبارتند از:

  • نماینده وزارت کشور
  • نماینده قوه قضائیه
  • نماینده وزارت مسکن و شهرسازی

گفتنی است که کمیسیون ماده 99 قانون شهرداری درمکان استانداری ها تشکیل می شود.

اختیارات کمیسیون ماده 99 چیست؟

کمیسیون ماده 99 در صورت احراز تخلف می تواند حکم به تخریب بنا یا اقدام به جریمه ی اشخاص کند. مبلغ این جریمه معادل پنجاه درصد تا هفتاد درصد قیمت روز اعیانی ساخته شده می باشد.

فرآیند رسیدگی در کمیسیون ماده 99 چگونه است؟

بر اساس ماده 99 قانون شهرداری ها، شهرداری مکلف به تعیین محدوده ی حریم شهر و نیز تهیه نقشه ی جامع شهرسازی با توجه به توسعه ی احتمالی می باشد.

بر اساس ماده 99 قانون شهرداری ها ،شهرداری ها باید برای تمامی اقدامات عمرانی مانند  قطعه بندی و تفکیک اراضی، خیابان‌ کشی، ایجاد باغ و ساختمان، ایجاد کارگاه و کارخانه و نیز موظف به تهیه دستورالعمل برای حفظ بهداشت عمومی مخصوص به حریم شهر با توجه به نقشه عمرانی شهرمی باشند.

همچنین شهرداری به منظور حفظ بافت فرهنگی، سیاسی و اجتماعی تهران و شهرستان های کرج، ورامین، شهریار و بخش های تابعه ری و شمیرانات دولت موظف است حداکثر در مدت 3 ماه نسبت به اصلاح حریم شهر تهران، کرج، ورامین، شهریاری بخش های تابعه ری و شمیرانات بر اساس قانون تقسیمات کشوری و منطبق بر محدوده قانون شهرستان های یاد شده اقدام کند. در صورت نقض قوانین ماده 99 قانون شهرداری ها موضوع به این کمیسیون ارسال می شود، کمیسیون به موضوع رسیدگی می کند.

آراء کمیسیون ماده 99 چگونه قابل اعتراض است؟

مرجع اعتراض به تصمیمات کمیسیون ماده 99 دیوان عدالت اداری است. ذینفع از تاریخ ابلاغ رای سه ماه وقت دارد که از تصمیم کمیسیون در دیوان عدالت اداری شکایت کند. تنظیم این اعتراض نیازمند تخصص است، بهتر است برای تنظیم یک لایحه حقوقی مستدل و محکم از وکلای مجرب و متخصص در دیوان عدالت اداری بهره مند گردید. همچنین آرایی که شعبه بدوی دیوان عدالت اداری صادر میکند ظرف 20 روز در شعبه تجدید نظر دیوان عدالت اداری قابل تجدید نظر است.

وکیل متخصص کمیسیون ماده 99 کیست؟

وکیل متخصص کمیسیون ماده 99 شهرداری می بایست ضمن آشنایی به قوانین شهرداری ها و نیز قوانین شهرسازی نسبت به طرح و پیگیری دعوی در دیوان عدالت اداری و قوانین مرتبط با آن مسلط باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید با وکلای متخصص این موسسه حقوقی معتبر در اراتباط باشید.

logo-samandehi