موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال اجرائیه

با سلام  بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان ابطال اجرایی خواهیم پرداخت. موضوع حاضر از موارد کاربردی درمحاکم ایران محسوب شده، که مطالعه آن می تواند بسیار مفید فایده واقع شود. امیدوارم این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما قرار گیرد.

بیشتر بدانید: حق الاجرا چیست؟

مواردی که در خصوص ابطال اجراییه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ابطال اجراییه چیست؟
  • دعوی ابطال اجراییه چگونه است؟
  • برای دعوای ابطال اجراییه به کجا مراجعه کنیم؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال اجرائیه کجاست؟
  • در دعوی ابطال اجراییه وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • هزینه ابطال اجرائیه چقدر است؟

با توجه به مشکلات حقوقی که عدم وجود وکیل در پرونده های حقوقی و کیفری برای اشخاص ایجاد می گردد توصیه داریم قبل از هر اقدام از وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه مشاوره تخصصی دریافت نمایید.

منظور از دعوی ابطال اجراییه چیست؟

مطابق آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرا برخی از اسناد رسمی دارای ویژگی لازم الاجرا بودن می باشند. با این توضیح که، مفاد اسناد لازم الاجرا بدون مراجعه به دادگستری و از طریق دوایر اجرای ادارات ثبت اسناد و املاک قابل اجراء خواهد بود. در واقع ذینفع سند لازم الاجرا بدون آن که راه طولانی و خسته‌کننده دادگستری را طی نماید، می تواند، از طریق اداره ثبت نسبت به اجرای مفاد سند لازم الاجرا اقدام نموده واموال متعهد سند را توقیف نماید.

کدام یک از اسناد رسمی دارای خصیصه لازم الاجرا بودن می باشند؟

پاسخ این پرسش در آیین نامه مفاد اسناد رسمی و لازم الاجرا مصوب ۱۳۸۷ تصریح شده است. به موجب آیین نامه مزبور برخی از اسناد رسمی لازم الاجرا عبارتند از: سند نکاحیه، اسناد رسمی راجع به تعهدات منقول، اجاره نامه رسمی و موارد دیگر. البته خوب است بدانید؛ برخی از اسناد عادی نظیر چک و قراردادهای بانکی (مشمول قانون عملیات بانکی بدون ربا) نیز لازم الاجرا محسوب می شوند.

بیشتر بدانید: شرایط اجرای حکم دادگاه خارجی

پس از آنکه  با مفهوم سند لازم الاجرا آشنا شدیم، به پرسش ابتدای این نوشتار با مضمون  دعوی ابطال اجراییه چیست، پاسخ خواهیم داد.

در مواردی که ذینفع سند لازم الاجرا به منظور اجرای مفاد سند اقدامات قانونی لازم را معمول می دارد، مرجع ذیربط مطابق مقررات قانونی اقدام به صدور اجرائیه کرده و این امکان وجود دارد، اجراییه به غلط و اشتباه صادر شود. برای مثال، ذینفع سند لازم الاجرا  شخص الف است، اما اجراییه به اشتباه و بر علیه شریک وی یعنی شخص ب صادر می شود. در این فرض شخص ب  می تواند دعوی ابطال اجراییه طرح نماید.

مثال دیگری می زنیم‌. فرض نمایید، مبلغ مندرج در سند لازم الاجرا یک میلیون تومان باشد. اما اجراییه به میزان یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان صادر شود، متعهد سند می تواند نسبت به مبلغی که مازاد بر تعهد سند بوده است یعنی ۵۰۰ هزار تومان دعوی ابطال اجرائیه  طرح کند‌.

بیشتر بدانید: نحوه اجرای حکم

آیا طرح دعوی ابطال اجراییه در خصوص اجرائیه صادره توسط اجرای احکام دادگستری نیز ممکن می باشد؟

پاسخ این سوال با در نظر گرفتن مقررات قانون اجرای احکام مدنی منفی است. در حقیقت اجرائیه های صادره از سوی محاکم دادگستری نمی تواند موضوع دعوی ابطال اجراییه قرار گیرد.

به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات دعوی ابطال اجراییه به کدام قانون مراجعه نماییم؟

در پاسخ می‌گوییم، مقررات مربوط به ابطال اجراییه در قانون اصلاح برخی از مواد قانون ثبت و دفاتر اسناد رسمی مصوب شهریور ماه ۱۳۲۲ تصریح گردیده است. بر اساس ماده ۱ قانون مزبور: (هرکس دستور اجرای اسناد رسمی را مخالف با مفاد سند یا مخالف قانون دانست یا از جهت دیگری شکایت از دستور اجرای سند رسمی داشته باشد می‌تواند به ترتیب مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی اقامه دعوا نمایند).

بیشتر بدانید: راه های توقیف مال بدهکار

برخی از نکات کلیدی و کاربردی دعوی ابطال اجراییه کدام است؟

در ذیل  برخی از  نکات کلیدی و کاربردی دعوی ابطال اجراییه را خواهیم گفت.

الف . دعوی ابطال اجراییه از دعاوی غیر مالی به حساب می آید، حتی اگر موضوع سند مطالبه وجه نقد باشد. هزینه های دادرسی مربوط به آن نیز مطابق دعاوی غیر مالی محاسبه و وصول خواهد شد.

ب . رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه در وقت خارج از نوبت خواهد بود.

پ . طرح دعوی ابطال اجراییه موجب توقیف عملیات اجرایی نخواهد بود، مگر آنکه دادگاه قرار توقیف عملیات اجرایی را نیز صادر نماید. پس شما می باید، به همراه خواسته ابطال اجراییه خواسته توقیف عملیات اجرایی را نیز بخواهید.  در صورتی که دادگاه دلایل شکایت را قوی بداند، بعد از اخذ تامین قرار توقیف عملیات اجرایی را صادر می نماید.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه کجاست؟

بر اساس ماده ۲ قانون اصلاح برخی از مقررات قانون دفاتر اسناد رسمی مصوب ۱۳۲۲ مرجع صالح به منظوره رسیدگی به دعوی ابطال اجراییه دادگاه عمومی حقوقی محلی که در حوزه آن دستور اجرا داده شده است می باشد.

آیا شورای حل اختلاف صلاحیت ذاتی به منظور رسیدگی به دعاوی مربوط به ابطال اجرایی را دارا خواهند بود؟

پاسخ این سوال منفی است، به موجب مقررات قانون پیش‌گفته رسیدگی به دعاوی ابطال اجراییه در صلاحیت ذاتی دادگاه عمومی حقوقی است.

بیشتر بدانید:قانون اصلاح قانون صدور چک

در دعاوی مربوط به ابطال اجراییه وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

 گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکزآماده و مشتاق است، در تمامی دعاوی مربوط به ابطال اجرائیه به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. شما می توانید، با مراجعه به گروه وکلای نستوه و اعطای وکالت به وکلای متخصص ما از خدمات حقوقی و تخصصی در پرونده های مربوط به ابطال اجرائیه برخوردار شوید.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی از سوی وکیل متخصص، جلسات مشاوره ما بنا به انتخاب شما می‌تواند با حضور یک وکیل  یا گروه وکلای نستوه برگزار شود. تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه در کلیه امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی و همراهی شما در جلسات مربوط به انعقاد قرارداد، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد.شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi