موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم

با سلام و درود بر شما همراهان بزرگوار. 

گروه وکلای نستوه در راستای آگاهی دهی به شما بزرگواران پیرامون مسائل مختلف حقوقی اقدام به تهیه و ارائه مطالب کاربردی علم حقوق می نماید. درصدد هستیم، رویه ای که با همراهی شما بزرگواران در پیش گرفته ایم با جدیت و مداومت ادامه دهیم. مطالعه و دنبال کردن مطالب حقوقی این صفحه می تواند پیامدهای مثبتی را در شما خواننده محترم موجب شود، کم ترین دست آورد مطالعه این مطالب، افزایش سطح اطلاعات حقوقی و قضایی شما بزرگوران خواهد بود. البته، مثل همیشه تاکید و تکرار می کنیم، مطالعه متن قوانین و مقررات یا مطالب کوتاه حقوقی هرگز نمی تواند شما را تبدیل به یک حقوق دان زبده و حرفه ای نماید. بنابراین هیچ گاه سعی نکنید، در هیچ دعوی حقوقی حتی آن دعاوی که به ظاهر و در باور عوام ساده به نظر می آید خودسرانه و بدون مشورت با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری دخالت یا اقدام نمایید. با بیان توضیحات بالا به شرح و بیان موضوع این مطلب تحت عنوان "ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم" خواهیم پرداخت. در ادامه با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص ابطال سند رسمی می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم چیست؟
  • در دعوی ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم رعایت چه نکاتی الزامی است؟
  • ادله مربوط به دعوی ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم کدام است؟
  • شرایط ابطال سند رسمی چگونه است؟
  • نمونه دادخواست ابطال سند رسمی چگونه است؟
  • دادگاه صالح جهت رسیدگی به دعوی ابطال سند رسمی کجاست؟

ضمن مطالعه مطلب پیش رو می توانید با شماره گیری تلفن های اعلامی با وکیل متخصص دعاوی ملکی در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

در برخی از مواقع اتفاق می افتد، شما به موجب سند عادی معامله ای می کنید و نسبت به مال موضوع معامله حق مالکیت پیدا می نمایید. برای مثال، یک باب منزل مسکونی که دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت مربوطه می باشد را به موجب یک مبایعنامه عادی ابتیاع می نمایید. معمولاً در جامعه ما مرسوم است، که معاملات مربوط به املاک و حتی اتومبیل (مال منقولی که دارای سند رسمی می باشد) ابتدا از طریق مبایعنامه عادی منعقد می گردد و طرفین قول و قرار خود را بر این می گذراند، که متعاقباً در تاریخ مشخصی در دفترخانه ای از پیش تعیین شده حاضر شوند و به تعهدات طرفینی خود عمل نمایند. این تعهدات اصولاً مربوط به پرداخت الباقی ثمن از جانب خریدار و تنظیم سند رسمی انتقال از سوی فروشنده خواهد بود.

شاید تا کنون این سوال برایتان پیش آمده باشد، چرا از همان ابتدای امر، طرفین معامله خود را در دفترخانه و به موجب سند رسمی منعقد نمی نمایند؟

در پاسخ باید بگوییم، تنظیم سند رسمی انتقال به نام خریدار یه به اصطلاح انجام معامله به موجب سند رسمی مستلزم انجام تشریفاتی می باشد. در واقع، اخذ پاسخ استعلام از شهرداری، اداره دارائی و اداره ثبت است که موجب می گردد انجام معامله در یک مرحله و آن هم ازطریق سند رسمی بسیار دشوار و احتمالاً غیر ممکن گردد. البته در خصوص تشریفات مربوط به تنظیم سند رسمی انتقال در آینده ای نزدیک مطلبی کوتاه و کاربردی تهیه و ارائه خواهیم نمود. پس دانستیم، علت انجام معامله به موجب سند عادی چیست.

دعوی ابطال سند رسمی به لحاظ معامله مقدم در چه مواردی طرح می گردد؟

در فوق گفتیم، امکان اینکه، معاملات مربوط به اموال دارای سند رسمی ابتدا از طریق سند عادی صورت پذیرد بسیار رایج و فراگیر است، همچنین گفتییم دلیل آن چیست. حال باید پاسخ پرسش اخیرالذکر را بگوییم. بدانید، امکان اینکه شخصی مالی را به موجب سند عادی به شما منتقل نماید، و متعاقباً پیش از سر رسید تنظیم سند رسمی انتقال همان مال را با شخص دیگری نیز معامله نماید وجود دارد، اینجا جایی است که می بایست دعوی ابطال سند رسمی انتقال به لحاظ معامله مقدم را طرح نمود.

شاید برایتان این سوال پیش آید، از لحاظ قانونی ابطال سند رسمی انتقال به لحاظ معامله مقدم دارای چه تحلیلی می باشد؟

باید گفت، پس از انعقاد معامله اول به موجب سند عادی (در صورتی که ناقل مالکیت باشد) مالکیت مالِ موضوع معامله به شما منتقل می گردد، در حقیقت معامله دوم از سوی فروشنده (معامله به موجب سند رسمی) نسبت به مال شما انجام گرفته است. از حیث حقوقی معامله دوم نسبت به مال شما فضولی و قابل ابطال خواهد بود. این که اقدام فروشنده دارای وصف کیفری می باشد یا خیر بحث مفصلی می باشد که موضوع این مطلب نیست. البته، این مبحث از حیث مقررات حقوقی می تواند دارای تفاسیر متعددی باشد که باز هم محل چنین بحث هایی مطالب کوتاه این چنینی نخواهد بود.

آیا معامله دوم به موجب سند رسمی لزوما باید از زمره معاملات ناقل مالکیت باشد؟

پاسخ این سوال منفی است. مثلاً این امکان وجود دارد، شخصی مالی خود را به شما منتقل نماید و متعاقباً به موجب سند رسمی آن را به رهن بانک دهد. در این مثال، عقد رهن از عقود ناقل مالکیت محسوب نمی گردد، اما چون بعد از فروش مال به شما منعقد گردیده است متعاقباً می توانید عقد رهنی را که به صورت فضولی نسبت به مال شما منعقد گردیده است را ابطال نمایید.

دعوی ابطال سند رسمی به موجب معامله مقدم به طرفیت چه کسانی طرح می گردد؟

در پاسخ با این سوال می گوییم، دعوی موضوع بحث می بایست به طرفیت اطراف سند رسمی یعنی فروشنده و شخص ثالث طرح نمایید. در صورتی که دعوی شما صرفاً به طرفیت یکی از اشخاص مزبور طرح گردد قطعاً نتیجه ای دربر نخواهد داشت.

دادخواست ابطال سند رسمی انتقال به لحاظ معامله مقدم باید دارای چه شرایطی باشد؟

گفتنی است، در وهله اول می بایست، دعوی شما به طرفیت اطراف سند رسمی طرح گردد. مورد بعدی اینکه، علاوه بر خواسته ابطال سند رسمی انتقال، خواسته دستور موقت دائر بر جلوگیری از نقل و انتقال آن پلاک ثبتی (چنانچه موضوع معامله ملک باشد) را نیز بخواهید. خواسته اخیر باعث می شود، موضوع معامله از نقل و انتقالات بعدی در امان بماند.

سوالی که مناسب است در اینجا طرح گردد اینکه، ضمائم دادخواست ما می بایست چه باشد؟

باید بدانید، ضمائم دادخواست شما شامل اسناد مربوط به خریداری مال (سند عادی که به موجب آن مال را خریداری نموده اید) و سند رسمی که فروشنده متعاقباً بر اساس آن حقی نسبت مال خریداری شده را به غیر واگذار نموده است، خواهد بود.

رسیدگی به این دعوی در صلاحیت کدام دادگاه است؟

در پاسخ سوال آخر باید گفت، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه حقوقی محل وقوع مال غیر منقول خواهد بود. (در صورتی که موضوع معامله مال غیر منقول باشد). اما چنانچه موضوع معامله مال منقول باشد (مثلاً اتومبیل) رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه اقامت گاه خوانده است.

در انتها باید گفت، دعوی ابطال سند رسمی انتقال به لحاظ معامله مقدم علاوه بر موارد گفته شده در فوق دارای ظرایف و ریزه کاری های حقوقی بسیاری می باشد، اما این مطلب مجالی برای طرح بحث های مفصل و پیچیده حقوقی نیست و شما خواننده محترم(غیر حرفه ای) نیز حوصله خواندن مطالب تخصصی را نخواهید داشت. از این منظر هیچگاه خود را بی نیاز از مراجعه به وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری ندانید.

گروه وکلای نستوه، متشکل از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری همواره آماده است تا در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریره "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع شده باشد.

logo-samandehi