موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال سند رسمی ( موضوع سند ملک است)

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی با عنوان ابطال سند رسمی خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

مواردی که در خصوص ابطال سند رسمی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ابطال سند رسمی چیست؟
  • در چه مواردی می توان سند رسمی را ابطال نمود؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال سند رسمی کجاست؟
  • به منظور ابطال سند رسمی به کجا مراجعه نماییم؟
  • وکیل ابطال سند کیست؟

در این مطلب خواهیم دید منظور از دعوی ابطال سند رسمی چیست، و در چه مواردی می توانید سند رسمی را ابطال نمایید می پردازیم لیکن در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل می توانید هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

قبل از شروع این بحث خوب است بیان نماییم: در این نوشتار با نحوه ابطال سند رسمی مربوط به نقل و انتقال املاک آشنا خواهیم شد. خوب است بدانید، بین سند رسمی نقل و انتقال املاک و سند مالکیت ملک تفاوت وجود دارد.

منظور از سند رسمی نقل و انتقال ملک، برگه معامله راجع به املاک می باشد که توسط دفترخانه اسناد رسمی تنظیم و ثبت می گردد. این معامله می تواند در قالب بیع، صلح یا دیگر معاملات ناقل مالکیت باشد. اما سند مالکیت مربوط به املاک، سندی است که خلاصه ای از سابقه ثبتی ملک در آن به ثبت رسیده است. این سند در گذشته به صورت دفترچه مالکیت یا به اصطلاح سند منگوله دار بوده و اکنون به صورت سند تک برگ صادر و در اختیار مالک قرار می گیرد.

همانطور که در فوق نیز اشاره شد، موضوع این نوشتار که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است در خصوص ابطال سند رسمی (منظور سند رسمی معامله مربوط به املاک) خواهد بود. البته در مورد موارد ابطال و چگونگی ابطال سند مالکیت نیز در آینده ای نزدیک مطلبی به رشته تحریر در می آوریم. با گفتن مطالب فوق در ادامه همراه ما باشید.

حال که دانستیم موضوع این مطلب چیست، خوب است کمی در مورد مواردی که به موجب آن می توان دعوی ابطال سند رسمی را طرح نمود صحبت نماییم. از جمله مواردی که می توان به موجب آن دعوی ابطال سند رسمی را طرح نمود به شرح آتی خواهد بود:

الف- فقدان شرایط اساسی صحت معامله

شرایط اساسی صحت معاملات موضوع مواد ۱۹۰ قانون مدنی ایران می باشد. منظور شرایطی است کلی و اساسی  که هر معامله ای صرف نظر از نوع، اسم و قالب آن می بایست دارا باشد. در صورت فقدان برخی از این شرایط معامله امضاء شده باطل و در صورت فقدان برخی دیگر معامله غیرنافذ به حساب می آید. اگر شرایط اساسی که فقدان آن ها موجب بطلان و بی اعتباری معامله خواهد شد در معاملات رسمی مربوط به املاک وجود داشته باشد متعاقباً می توان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را اقامه نمود. شرایط اساسی که فقدان آن ها موجب بطلان و بی اعتباری معامله خواهد شد و متعاقبا می توان دعوی ابطال سند رسمی را طرح نمود عبارتند از:

ب- فقدان قصد

چنانچه طرفین دارای قصد نباشند معامله امضاء شده باطل و بلااثر تلقی می گردد. برای مثال، معامله ای که در شرایط اجبار، خواب طبیعی یا مصنوعی، مستی  مواردی اینگونه که قصد را زایل می کند امضاء شود موجب بطلان و بی اعتباری معامله می شود. پس دانستیم؛ در صورت فقدان قصد و اراده به منظور انعقاد عقد، آن معامله باطل تلقی شده و متعاقبا می توان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمود.

پ- فقدان اهلیت

فقدان اهلیت در طرفین معامله می تواند از موارد ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) باشد. برای مثال، معامله شخص مجنون یا صغیر کم تر از هفت سال به لحاظ فقدان اهلیت باطل و بی اثر است. در صورتی که شخص فاقد اهلیت، به تنهایی اقدام به معامله املاک دارای سابقه ثبتی نماید و سند رسمی انتقال نیز بنا به هر دلیل در این خصوص تنظیم گردد، متعاقباً می توان دعوی ابطال سند رسمی انتقال (موضوع سند ملک است) را طرح نمود.

ت- معین نبودن مورد معامله

در صورتی که موضوع معامله کلا مجهول و مردد باشد معامله راجع به ملک را باید باطل و بلااثر دانست. پس معین نبودن مورد معامله نیز می تواند از مواردی باشد که متعاقباً بتوان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمود.

ث- نامشروع بودن جهت معامله

در صورتی که جهت معامله نامشروع باشد و در حین معامله نیز تصریح شود، آن معامله باطل خواهد بود. این مورد را نیز باید بر موارد پیشین افزود.

مورد دیگری که می توان بر اساس آن دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمود معاملات فضولی خواهد بود. در واقع؛ در صورتی که شخصی معامله کننده فاقد مالکیت بوده و از جانب مالک نیز فاقد هر گونه سمت قانونی باشد، مالک می تواند دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نماید. فرض کنید؛ شخص الف ملک متعلق به برادرش را به شخص ب واگذار نماید. در صورتی که الف فاقد هر گونه سمت قانونی از جانب برادرش باشد، و مالک نیز معامله فضولی را اجازه نکند، متعاقبا می توان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع معامله ملک است) را طرح نمود.

مورد بعدی که به موجب آن می توان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمود، انجام معامله مقدم خواهد بود. فرض کنید، ملکی از طرق مبایعنامه عادی به شما منتقل شود. در صورتی که مالک سند رسمی ملک را به شخص ثالث منتقل نماید، متعاقباً می توانید دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمایید.

مورد بعدی که به موجب آن می توان دعوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) را طرح نمود، تجاوز وکیل از حدود اختیارات می باشد. فرض نمایید، به منظور خرید یا فروش ملکی به شخص الف وکالت داده اید. در صورتی که الف از حدود اختیارات تجاوز نماید یا مصلحت شما را مدنظر قرار ندهد متعاقبا می توانید دعوی ابطال سند رسمی (موضوع دعوی ملک است) را طرح نمایید.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال سند رسمی کجاست؟

بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک خواهد بود.

به منظور تقدیم دادخواست ابطال سند رسمی به کجا مراجعه نماییم؟

دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک صلاحیت رسیدگی به این دعوی را دارد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد استفاده و مطالعه شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در دعاوی ابطال سند رسمی (موضوع سند ملک است) در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi