موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال سند رهنی بانک

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با موضوع ابطال سند رهنی بانک خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید، ضمن دریافت پاسخ سوالات احتمالی خود اطلاعات مفیدی نیز کسب می نمایید.

مواردی که در خصوص ابطال سند رهنی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از سند رهنی بانک چیست؟
  • منظور از دعوی ابطال سند رهنی بانک چیست؟
  • در چه مواردی می توان سند رهنی بانک را ابطال نمود؟
  • به منظور طرح دعوی ابطال سند رهنی بانک به کجا مراجعه کنیم؟
  • در دعوی ابطال سند رهنی بانک وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • شرایط ابطال سند رهنی بانک چگونه است؟

توصیه و تاکید داریم در خصوص موضوعات تخصصی با کارشناسان و متخصصان آن حوزه مشاوره اخذ نمایید و سپس اقدام به انجام آن نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با وجود دپارتمان های تخصصی آماده ارائه خدمات حقوقی بی واسطه به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: دادسرای پولی بانکی

منظور از سند رهنی بانک چیست؟

عقد رهن یکی از عقود معین در قانون مدنی ایران محسوب می شود. به موجب عقد رهن مدیون مالی را در رهن و گرو طلبکار قرار می‌دهد، در صورتی که مدیون در موعد مقرر دین خود را پرداخت نکند، طلبکار می تواند از محل رهن به طلب خود دست یابد. منظور از سند رهنی، سند مربوط به تنظیم و انعقاد قرارداد رهن می باشد. اصولاً قراردادهای رهنی بانک، به موجب سند رسمی  توسط دفاتر اسناد رسمی تنظیم می گردد. توضیح اینکه، بانک‌ها در قبال تسهیلاتی که به مشتریان خود می دهند، اموالی از مشتری را به موجب اسناد رسمی به رهن می گیرند تا چنانچه تسهیلات گرفته شده در موعد مقرر پرداخت نشد، بانک بتواند از محل رهن مطالبات خود را وصول نماید. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا از چگونگی ابطال اسناد رهنی بانک مطلع و آگاه شوید.

بیشتر بدانید: وکیل دادگاه پولی و بانکی

منظور از دعوی ابطال سند رهنی بانک چیست؟

دعاوی مربوط به ابطال اسناد رهنی یکی از دعاوی مرسوم و شایع در دادگستری ایران به حساب می‌آید. در مواردی و در طی یک رابطه حقوقی بین بانک و اشخاص تسهیلات گیرنده، سند اشخاص به منظور گرفتن تسهیلات در رهن بانک قرار می گیرد. سپس بر اساس برخی از جهات و دلایل قانونی، اشخاص تسهیلات گیرنده اقدام به طرح دعوی به خواسته ابطال سند رهنی بانک و فک ملک از رهن بانک می نمایند.

چگونه می توان دعوی ابطال سند رهنی بانک را مطرح نمود؟

به طور کلی عدم رعایت مقررات مربوط به شرایط عمومی صحت یک قرارداد و همچنین عدم رعایت مقررات مربوط به عقد رهن در قانون مدنی می تواند از موجبات ابطال سند رهنی بانک باشد. توضیح اینکه،رعایت شرایط عمومی صحت قرارداد، در تمامی عقود و قراردادها لازم و ضروری است. بدیهی است، رعایت این شرایط درعقد رهن نیز لازم و ضروری خواهد بود. برای مثال:

الف . چنانچه طرفین قرارداد رهنی در حین تنظیم قرارداد فاقد بلوغ، عقل و اختیار باشند، متعاقباً می توان دعوی ابطال سند رهنی را طرح نماید.

ب .  در صورتی که در حین تنظیم قرارداد مال مشخص و معین به منظور رهن وجود خارجی نداشته باشد، میتوان دعوی ابطال سند رهنی را طرح نمود.

پ . در صورتی که انعقاد رهن بین بانک و اشخاص دارای جهت نامشروع  باشد، و این جهت نامشروع در قرارداد تصریح شود، سپس می‌توان دعوای ابطال سند رهنی بانک‌ را طرح نمود. (البته فرض  بسیار بعیدی است).

مواردی که در بالا گفتیم از شرایط اساسی صحت معامله به حساب می آید. در صورت عدم رعایت هریک از موارد فوق امکان طرح دعوی ابطال سند رهنی بانک وجود دارد. با مراجعه به مقررات مخصوص عقد رهن در قانون مدنی موارد دیگری را نیز می توان برشمرد، که در صورت وجود آن بتوان دعوی ابطال سند رهنی بانک را طرح نمود. این موارد به شرح آتی است:

الف . به موجب مقررات قانون مدنی  عقد رهن از عقود عینی (قبض شرط صحت آن است) محسوب می شود. در صورتی که قبض عرفی و حقوقی در رابطه حقوقی بین بانک و راهن تحقق نیابد، متعاقباً می توان دعوی ابطال سند رهنی بانک را طرح نمود.

ب . در صورتی که رابطه حقوقی بین بانک و اشخاص، مالی که قانون قابلیت نقل و انتقال را دارا نیست (نظیر مال موقوفه) به رهن داده شود از موارد طرح دعوی ابطال سند رهنی محسوب خواهد شد.

پ . مالی که در رابطه حقوقی بین بانک و اشخاص به رهن داده می شود باید عین معین باشد، به رهن  دادن دین و منفعت امکان پذیر نیست. در صورتی که به غیر از عین معین به رهن داده شود، از موارد طرح دعوی ابطال سند رهنی خواهد بود.

در فوق برخی از مواردی که می‌توان به موجب آن سند رهنی بین بانک و اشخاص را ابطال نمود بیان نمودیم. خوب است بدانید، در مواردی که بدهکار دین خود را پرداخت نموده است، اما طلبکار از فک رهن امتناع می نماید، طرح دعوی ابطال سند رهنی ممکن نیست.  در این گونه موارد می باید، اقدام به طرح دعوی الزام به فک رهن نمود.

بیشتر بدانید: دعوی الزام به فک رهن

به منظور طرح دعوی ابطال سند رهنی بانک به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست حقوقی خود به خواسته ابطال سند رهنی بانک اقدام نمایید. البته توصیه و تأکید ما این است، به صورت خودسرانه اقدام به ثبت دادخواست به خواسته ابطال سند رهنی بانک ننماید. چراکه، تنظیم دادخواست حقوقی ابطال سند رهنی بانک از دادخواست های تخصصی محسوب  می شود. به نحوی که، تنظیم صحیح آن نیازمند داشتن دانش و تخصص در حوزه حقوق خصوصی است. خلاصه اینکه، پس از ثبت دادخواست از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صلاحیتدار ارسال می شود. دادگاه صلاحیتدار دادگاه محل وقوع مال غیر منقول که در رهن بانک قرار دارد خواهد بود.

بیشتر بدانید:قانون اصلاح قانون صدور چک

در دعاوی ابطال سند رهنی بانک وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

انتخاب وکیل از بین هریک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای وادگستری بلا مانع است. توصیه و تاکید ما این است. اما توصیه و تأکید ما این است؛ وکیل خود را از بین وکلای دارای دانش تجربه و تخصص در حوزه حقوق خصوصی انتخاب کنید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص در حوزه حقوق خصوصی و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز آماده است، تا به عنوان وکیل یا مشاور در دعاوی مربوط به ابطال سند رهنی بانک در کنار شما باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi