موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال شناسنامه

سلام و درود بر شما دوستان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی با عنوان ابطال شناسنامه خواهیم پرداخت. عنوان حاضر از موضوعات کم تر پرداخته شده در کتب حقوق دانان و فضای مجازی می باشد، لذا تلاش داریم تا حد امکان نکات کاربردی دعوی مزبور را برایتان بازگو نماییم. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

در جامعه ما همانند دیگر جوامع دنیا شناسنامه به عنوان یک سند مهم هویتی تلقی می گردد. شاید برایتان بارها پیش آمده باشد، برای انجام کاری خاص به نهادهای دولتی یا غیر دولتی مراجعه نمودید، ومتعاقباً از شما درخواست ارائه شناسنامه به عنوان یک سند رسمی و هویتی مهم می گردد. شناسنامه نه تنها که یک سند هویتی به حساب می آید، بلکه مهم ترین وقایع حیاتی هر فرد یعنی؛ ولادت، ازدواج، طلاق و وفات پس از ثبت در دفاتر مخصوص سازمان ثبت احوال در شناسنامه هر فرد نیز منعکس می گردد.

این مهم در ماده ۱۰ قانون ثبت احوال اصلاحی سال ۱۳۶۳ نیز به صراحت بیان گردیده است. البته شما خواننده محترم می توانید، با ورق زدن صفحات شناسنامه خود مطلب گفته شده را به طور ملموس درک نمایید. همچنین باید بدانید، بر اساس مقررات قانون ثبت احوال صدور شناسنامه مطابق با اطلاعات مندرج در دفاتر موجود در سازمان ثبت احوال به عمل می آید. همچنین در بیان اهمیت شناسنامه باید متذکر شد، قانون ثبت احوال درج هر گونه عبارت یا مهر را از سوی هر شخص حقیقی یا حقوقی اعم از دولتی یا غیر دولتی بر روی صفحات شناسنامه را منع نموده است به نحوی که انجام این عمل می تواند موجبات پیگرد قانونی را برای مرتکب در بر داشته باشد. تنها نهادهای مجاز برای درج مهر یا علامتی خاص بر روی شناسنامه عبارتند از: سازمان ثبت احوال، دفاتر رسمی ازدواج و طلاق، نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، اداره تشخیص هویت و پلیس بین الملل و اداره کل انتخابات و... می باشند.

مواردی که در خصوص ابطال شناسنامه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دعوی ابطال شناسنامه چگونه است؟
  • در چه مواردی می توان دعوی ابطال شناسنامه را طرح نمود؟
  • دعوی ابطال شناسنامه به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟
  • رسیدگی به دعوی ابطال شناسنامه در صلاحیت کدام مرجع است؟
  • وکیل ابطال شناسنامه کیست؟
  • هزینه ابطال شناسنامه چقدر است؟

با گفتن مطالب بالا و همچنین دانستن اهمیت سند رسمی و هویتی شناسنامه ادامه بحث را با موضوع ابطال شناسنامه و مباحث پیرامون آن پی خواهیم گرفت البته در صورت نیاز می توانید هم اکنون با وکیل ابطال شناسنامه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

دعوی ابطال شناسنامه در مواردی طرح می شود که شناسنامه موضوع دعوی بر خلاف قانون صادر یا مورد استفاده واقع گردد. در ذیل به بررسی برخی از این موارد می پردازیم.

۱ . شناسنامه غیر

این امکان وجود دارد فردی از شناسنامه غیر، مثلاً برادر یا خواهر بزرگتر خود که سابقاً به رحمت خدا رفته است استفاده نماید. شاید برایتان این سوال طرح شود، چطور چنین چیزی ممکن است؟ در پاسخ باید بگوییم، در برخی از نقاط ایران هنوز هم وجود دارند پدر و مادرانی که وفات فرزند خود را به ثبت نمی رسانند، چنین والدینی متعاقباً با حفظ شناسنامه فرزند متوفی به نوعی آن شناسنامه را برای فرزندان دیگر خود به کار می گیرند. حال اگر فرزند در حال حیات به سن رشد و کبر برسد و نخواهد از شناسنامه برادر یا خواهر متوفی خود استفاده نماید، می تواند با طرح دعوی و اثبات موضوع، شناسنامه موجود را ابطال و الزام اداره ثبت احوال را به صدور شناسنامه با مشخصات حقیقی خود بخواهد.

۲ . شناسنامه موهوم

داشتن شناسنامه موهوم دیگر موردی است که می توان در خصوص آن دعوی ابطال شناسنامه را طرح نمود. شاید برایتان این سوال طرح شود:

منظور از شناسنامه موهوم چیست؟

در پاسخ باید گفت، منظور شناسنامه ای است که هویت مندرج در آن هرگز وجود خارجی نداشته و ندارد. تفاوت شناسنامه موهوم با شناسنامه غیر در این می باشد که، شناسنامه غیر متعلق به شخصی واقعی بوده که اکنون فوت نموده و در قید حیات نیست، اما مورد دیگر شناسنامه ای است که هویت مندرج در آن موهوم بوده و هیچگاه وجود خارجی نداشته است.

۳ . شناسنامه مکرر

دیگر موردی که از موارد ابطال شناسنامه به حساب می آید شناسنامه مکرر می باشد. منظور از شناسنامه مکرر داشتن دو شناسنامه مشابه از سوی یک فرد است. مطابق قانون هر فرد می تواند دارای یک شناسنامه باشد، پس اگر فردی به هردلیلی دو شناسنامه داشته باشد، شناسنامه مکرر می بایست ابطال گردد.

چگونه ممکن است شخصی دارای شناسنامه مکرر شود؟

در پاسخ می گوییم، شخصی شناسنامه خود را مفقود و متعاقبا شناسنامه المثنی اخذ می نماید، حال این امکان وجود دارد پس از اخذ شناسنامه المثنی نسخه اصلی شناسنامه یافت شود، در این مثال یک شخص دارای دو شناسنامه می گردد.

۴ . ترک تابعیت ایرانی یا اخراج از تابعیت

داشتن شناسنامه ایرانی مختص به اتباع جمهوری اسلامی ایران می باشد. پس اگر یک ایرانی، تابعیت ایرانی خود را ترک نماید یا بیگانه ای که موفق به تحصیل تابعیت ایران شده بود توسط وزارت امور خارجه از تابعیت ایرانی اخراج گردد، از موارد معدوم نمودن شناسنامه توسط سازمان ثبت احوال کشور می باشد. البته، به منظور ابطال و معدوم نمودن شناسنامه در این مورد شاید نیاز به حکم دادگاه نباشد و بر حسب اعلام وزارت امور خارجه شناسنامه معدوم و ابطال گردد. اما اگر بنا به هر دلیلی چنین موردی به دادگاه ارجاع شود و مراتب ترک تابعیت یا اخراج از تابعیت ایرانی اثبات شود از موارد ابطال شناسنامه به حساب می آید.

در تمامی مواردی که می توان به موجب قانون شناسنامه را ابطال نمود می بایست ادله مربوط به ابطال را به همراه دادخواست تقدیم دادگاه رسیدگی کننده نمود.

دعوی ابطال شناسنامه به طرفیت چه کسی طرح می گردد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت، این دعوی بر حسب مورد به طرفیت اداره ثبت احوال و در مواردی نیز از سوی اداره ثبت احوال به طرفیت استفاده کننده شناسنامه طرح می گردد.

رسیدگی به دعوی ابطال شناسنامه در صلاحیت کدام دادگاه خواهد بود؟

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خواهان است. در صورتی که محل اقامت خواهان در ایران نباشد دادگاه محل تنظیم سند صالح به رسیدگی خواهد بود. چنانچه محل اقامت خواهان و تنظیم سند خارج از ایران باشد رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی تهران قرار می گیرد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما دوستان واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. جهت برخورداری از خدمات مشاوره و وکالتی از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه تماس بگیرید.

logo-samandehi