موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

ابطال ورقه اختراع

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه و تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تهیه، تنظیم و ارائه می گردد به بررسی یکی از دعاوی حوزه مالکیت معنوی با عنوان ابطال ورقه اختراع خواهیم پرداخت. همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص ابطال ورقه اختراع می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی ابطال ورقه اختراع چیست؟
  • در چه مواردی می توان ورقه اختراع ثبت شده را ابطال نمود؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی ابطال ورقه اختراع کجاست؟
  • ابطال ورقه اختراع چگونه است؟
  • وکیل ابطال ورقه اختراع کیست؟
  • هزینه ابطال ورقه اختراع چقدر است؟

ضمن مطالعه مطلب پیش رو این امکان وجود دارد که سوالاتی برای شما پیش آید از این رو می توانید جهت دریافت پاسخ سوالات خود و همچنین دریافت مشاوره تخصصی با ما در ارتباط باشید.

همانگونه که پیشتر نیز عنوان گردید در این مطلب به شرح و بیان یکی از دعاوی مهم حوزه مالکیت معنوی تحت عنوان ابطال ورقه اختراع خواهیم پرداخت.

در وهله اول باید دید، از منظر مقررات قانون کشورمان منظور از اختراع چیست؟

در پاسخ به این پرسش خواهیم گفت، ماده ۱ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ در این مورد تعریفی بدین شرح ارائه می دهد: (اختراع نتیجه فکر فرد با افراد است که برای اولین بار فرآیند یا فرآورده ای خاص را ارائه می کند و مشکلی را در یک حرفه، فن، فناوری، صنعت و مانند آن ها حل می نماید). پس دانستیم تعریف قانونی اختراع چیست؛ حال باید دید، کدام اختراع قابل ثبت می باشد.

به واقع، پرسشی که در این ارتباط می توانیم طرح کنیم این است، آیا هر اختراعی قابل ثبت خواهد بود؟ پاسخ این پرسش منفی است. به موجب مقررات ماده ۲ قانون پیش گفته هر اختراعی قابلیت ثبت را نخواهد داشت. در حقیقت اختراعی را می توان ثبت نمود که حاوی ابتکار جدید و دارای کاربرد صنعتی باشد.

منظور از ورقه اختراع چیست؟

در پاسخ می گوییم، ماده ۳ قانون، ورقه اختراع یا همان گواهینامه اختراع را تعریف نموده است. این ماده می گوید: (گواهینامه اختراع سندی است که اداره مالکیت صنعتی برای حمایت از اختراع صادر می کند و دارنده آن می تواند از حقوق انحصاری بهره مند شود). در فوق با مفاهیم اختراع، اختراع قابل ثبت و ورقه اختراع آشنا شدیم. حال باید دید منظور از دعوی ابطال ورقه اختراع چیست، و در چه مواردی می توان آن را طرح نمود

منظور از دعوی ابطال ورقه اختراع چیست؟

در موارد مصرح در قانون شخص ذی نفع می تواند؛ ابطال ورقه اختراع به ثبت رسیده را از مرجع قضایی صالح بخواهد، به این دعوی، ابطال ورقه اختراع می گویند. ماده ۱۸ قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب ۱۳۸۶ در این رابطه می گوید: (هر ذینفعی می تواند ابطال گواهینامه اختراعی را از دادگاه درخواست نماید...). بنابراین، در موارد مقرر قانونی می توان به منظور ابطال ورقه اختراع اقدام به طرح دعوی نمود.

ماده ۱۸ قانون: (در صورتی که ذینفع ثابت کند یکی از شرایط مندرج در مواد ۱ ، ۲ ، ۴ و صدر ماده ۶ و بند ج آن رعایت نشده است یا این که مالک اختراع، مخترع یا قائم مقام قانونی او نیست، حکم ابطال گواهینامه اختراع صادر می شود). در ذیل به بررسی مواردی که می توان قانونا ورقه اختراع را ابطال نمود خواهیم پرداخت.

الف . در صورتی که اختراع به ثبت رسیده مشمول تعریف اختراع درماده ۱ قانون نباشد، متعاقباً می توان ورقه اختراع را ابطال نمود. در واقع اگر اختراع به ثبت رسیده ارائه گر فرآورده ای خاص برای اولین بار نباشد و یا مشکلی را در یک فن حل نکند از موارد ابطال ورقه اختراع به حساب می آید.

ب . در صورتی که اختراع به ثبت رسیده قابلیت ثبت را دارا نباشد از موارد ابطال ورقه اختراع به حساب می آید. اختراعی قابلیت ثبت دارد که کاربردی باشد. پس اگر اختراع به ثبت رسیده کاربردی در صنعت نداشته باشد متعاقباً می توان آن را ابطال نمود.

پ . برخی از موارد از حیطه اختراع خارج است. این موارد به شرح آتی است:

کشفیات، نظریه های علمی، روش های ریاضی و آثار هنری، روش های کار تجاری و سایر فعالیت های ذهنی و اجتماعی، روش تشخیص و معالجه بیماری های انسان و حیوان، منابع ژنتیک و اجزاء ژنتیک، فرآیندهای بیولوژیک و تولید آن ها، آنچه قبلا در فنون و صنایع پیش بینی شده است، اختراعی که خلاف موازین قانونی یا شرعی باشد. در صورتی که هر یک از موارد فوق به عنوان اختراع به ثبت رسیده باشد، متعاقباً می توان دعوی ابطال ورقه اختراع را طرح نمود.

ت . در صورتی که اظهارنامه تقدیمی به منظور ثبت اختراع،  شرایط مقرر قانونی در صدر ماده ۶ قانون را نداشته باشد، متعاقباً می توان ورقه اختراع را ابطال نمود. این شرایط عبارتند از: موضوع اختراع، تنظیم اظهارنامه به زبان فارسی، تاریخ و امضاء و خواسته، توصیف ادعا و خلاصه ای از توصیف اختراع.

ث . در صورتی که بند ج ماده ۶ قانون نیز رعایت نگردد، ورقه اختراع قابل ابطال خواهد بود. بند ج ماده مزبور می گوید: (ادعای مذکور در اظهار نامه گویا و مختصر بوده و با توصیف همراه باشد به نحوی که برای شخص دارای مهارت عادی در فن مربوطه واضح و کامل بوده و حداقل یک روش اجرائی برای اختراع ارائه کند... ).

مرجع صالح به منظوررسیدگی به دعوی ابطال ورقه اختراع کجاست؟

مطابق ماده ۴۶ قانون فوق رسیدگی به دعاوی ابطال ورقه اختراع در صلاحیت شعبه ای از دادگاه عمومی حقوقی تهران خواهد بود که به صورت تخصصی به این دعاوی رسیدگی خواهد کرد. در حیطه عمل شعبه سوم دادگاه عمومی حقوقی تهران، مستقر در مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران واقع در خیابان سپهبد قرنی، ضلع شمالی میدان فردوسی به دعاوی مزبور رسیدگی خواهد نمود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی مربوط به حوزه مالکیت معنوی مخصوصا دعوی مربوط به ابطال ورقه اختراع به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi