موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اثبات مالکیت

سلام بر دوستان و همراهان همیشگی.

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه که متشکل از وکلای پایه یک عضو کانون وکلای دادگستری می باشند، تهیه و تنظیم گردیده است و توسط سایت موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه می گردد، به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان اثبات مالکیت می پردازیم.

قبل از شروع این بحث یاد آور می شویم، گرو وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است تا امور حقوقی شما عزیزان را مدیریت نماید. جهت برخورداری از خدمات وکالتی و مشاوره وکلای متخصص ما تماس بگیرید. 

اثبات مالکیت بیشتر دعوایی است که به تنهایی نمی تواند منجر به پیروزی شود و نیازمند طرح دعوی دیگری در کنار خود می باشد که می تواند اثبات مالکیت و تحویل مبیع، اثبات مالکیت و الزام به تنظیم سند رسمی و... باشد.

مواردی که در خصوص دعوی اثبات مالکیت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی اثبات مالکیت چیست؟
  • دعوی اثبات مالکیت در خصوص چه اموالی طرح می گردد؟
  • شرایط طرح دعوی اثبات مالکیت چیست؟
  • مرجع صالح جهت رسیدگی به دعوی اثبات مالکیت کجاست؟
  • وکیل دعوی اثبات مالکیت کیست؟

برای دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با بهترین وکیل دعاوی حقوقی در دئارتمان حقوقی گروه وکلای نستوه از طریق تلفن های اعلام شده در سایت در تماس باشید.

مالکیت در خصوص عین یا منفعت کامل ترین نوع حق عینی محسوب ی گردد. شخصی که نسبت به عین مالی حق مالکیت دارد، مختار و آزاد است در حدود قانون هر گونه دخل و تصرفی را که می خواهد در عین مال خود بنماید.

آزادی عمل تصرفات در مال متعلق به مالک است که باعث گردیده انسان ها از دیرباز به معقوله مالکیت علاقمند باشند. البته امروزه با توجه به پیشرفت های جوامع بشری آزادی عمل تصرفاتِ مالک محدود به چهارچوب های قانونی گردیده است. برای نمونه مطابق مقررات قانون مدنی مالک حق دخل و تصرفاتی که موجبات اضرار به غیررا فراهم می نماید در مال متعلق به خود نخواهد داشت. فرض نمایید، شخصی مالک یک قطعه زمین کوچک در خیابانی نه چندان عریض باشد، این شخص با استناد و توسل به حق مالکیت خود این آزادی عمل را ندارد که در محل زمین خود یک برج ۲۰ طبقه ای احداث نماید. چرا که امروزه مقررات مربوط به شهرسازی چنین اجازه ای را به وی نخواهد داد. نتیجه اینکه، حق مالکیت در چهار چوب و محدوده مقررات قانونی مورد حمایت و شناسایی مقنن قرار گرفته است.

موضوع این مطلب تحت عنوان اثبات مالکیت از دعاوی مختص به املاک فاقد سابقه ثبتی می باشد. توضیح اینکه، این امکان وجود دارد، شما مالک ملکی باشید که فاقد سابقه ثبت در دفتر املاک اداره ثبت است. در این صورت تحت شرایطی می توانید، با طرح دعوی اثبات مالکیت و متعاقباً اخذ حکم از دادگاه صلاحیت دار به نوعی حق مالکیت خود را تثبیت نمایید. در ادامه مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به شرح و بیان نکات کلیدی دعوی اثبات مالکیت خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نکات کلیدی مربوط به دعوی اثبات مالکیت

۱ . دعوی اثبات مالکیت محدود و مختص به املاک فاقد سابقه ثبتی می باشد. در حقیقت، در مورد ملکی که دارای سابقه ثبتی و سند مالکیت در اداره ثبت مربوطه است طرح دعوی به خواسته اثبات مالکیت مصداق پیدا نمی کند.

زیرا، به موجب مقررات قانون ثبت مصوب ۱۳۱۰ چنانچه ملک دارای سابقه ثبتی و سند مالکیت باشد، مقنن شخصی را مالک می داند که ملک به نام وی به ثبت رسیده و برایش سند مالکیت صادر شده است. شاید برایتان این سوال طرح شود، اگر خریدار ملکی بودیم که واجد سابقه ثبت در اداره ثبت مربوطه است، اما فروشنده از تنظیم سند رسمی انتقال امتناع نماید تکلیف چیست؟ آیا طرح دعوی اثبات مالکیت در این مورد نیز مصداق پیدا می نماید؟ در پاسخ می گوییم، در این فرض طرح دعوی اثبات مالکیت صحیح و نتیجه بخش نبوده و شما می بایست اقدام به طرح دعوی الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی انتقال نمایید. در خصوص دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال مطالب متعددی از سوی تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تهیه و در این صفحه ارائه گردیده است، جهت مطالعه بیشتر می توانید به آن مطالب مراجعه کنید.

۲ . شاید برایتان این سوال پیش آید، طرح دعوی اثبات مالکیت دارای چه آثاری است و یا اصولاً چرا اقدام به طرح دعوی اثبات مالکیت می نماییم؟

در پاسخ به پرسش بالا می گوییم، بسیار اتفاق می افتد، ملکی را خریداری می نماییم که فاقد سابقه ثبت در اداره ثبت مربوطه می باشد و به اصطلاح ملک خریداری شده سند مالکیت ندارد. این امکان وجود دارد، فروشنده بر خلاف تعهدات قراردادی حق مالکانه شما را به رسمیت نشناسد. شما راهی به غیر از طرح دعوی اثبات مالکیت ندارید. در واقع، در فرض گفته شده می بایست با ادله مربوط به خرید ملک نظیر برگه قرارداد و اسناد واریز وجه اقدام به طرح دعوی اثبات مالکیت نمایید. پس از اخذ حکم قطعی از مرجع رسیدگی کننده حق مالکانه شما در مقابل فروشنده و اشخاص دیگر شناسایی و تثبیت خواهد شد. دقت نمایید، در مثال اخیر ملک خریداری شده فاقد سابقه ثبتی بوده است. تاکید می کنیم، در صورت اینکه ملک دارای سابقه ثبتی باشد، دیگر طرح دعوی اثبات مالکیت راه به جایی نخواهد برد، اینجا می بایست دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال طرح نمایید.

۳ . دقت نمایید، در مواقعی این امکان وجود دارد ملک خریداری شده از سوی شما توسط اشخاص ثالث تصرف و غصب شود؛ سوال مناسب اینکه، راهکار حقوقی برای بیرون انداختن متصرفین غیر قانونی چیست؟

در پاسخ باید گفت، اگر ملک شما دارای سند مالکیت باشد می توانید، اقدام به طرح دعوی خلع ید نمایید. طرح دعوی اخیر مستلزم این می باشد که ملک سابقاً به نام شما به ثبت رسیده باشد. در حقیقت تا زمانی که سند مالکیت ملک به نام شما تنظیم نشود طرح دعوی خلع ید مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت. یادتان باشد، ارائه سند مالکیت رسمی در اثبات دعوی خلع ید الزامی خواهد بود.

مورد دوم اینکه، ملک خریداری شده دارای سند مالکیت نباشد. در واقع شما خریدار ملکی بودید که فاقد سابقه ثبتی و سند مالکیت بوده و در حال حاضر از سوی شخص ثالث مورد تصرفات غاصبانه قرار گرفته است.

در این فرض چه باید کرد؟

شما می توانید، ابتدا با طرح دعوی اثبات مالکیت به طرفیت فروشنده حق مالکانه خود را تثبیت و محرز نمایید. متعاقباً با در دست داشتن حکم قطعی مربوط به مالکیت دعوی خلع ید را به طرفیت متصرف غاصب مطرح نمایید.

۴ . دقت کنید، جهت پذیرش دعوی اثبات مالکیت سبب ناقل مالکیت می بایست مشروع و قانونی باشد. مطابق مقررات قانون مدنی این سبب انتقال می تواند: قرارداد، ارث،اخذ به شفعه و احیای اراض موات یا حیازت اشیاء مباح باشد. در حقیقت می خواهیم بگوییم، در صورتی دعوی اثبات مالکیت شما مورد پذیرش قرار می گیرد که ملک به ناقل صحیح قانونی به شما منتقل شود.

۵ . سوال مناسب دیگر اینکه، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت کدام مرجع خواهد بود؟ در پاسخ به این سوال باید گفت، دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک صلاحیت رسیدگی به این دعوی را دارد. همچنین خوب است بدانید، رسیدگی به این دعوی با توجه به آنکه موضوع دعوی غیر منقول می باشد در صلاحیت شورای حل اختلاف قرار نخواهد گرفت.

۶ . در حال حاضر می توانید، با مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی نسبت به ثبت دادخواست حقوقی خود به خواسته "اثبات مالکیت" اقدام نمایید.

امیدواریم، این مطلب که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi