موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اجرای حکم دادگاه خارجی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی تحت عنوان اجرای حکم دادگاه خارجی خواهیم پرداخت. شما در پایان این مطلب به پاسخ پرسش های ذیل دست خواهید یافت.

بیشتر بدانید: اجرائیه به چند دسته تقسیم می شود؟

مواردی که در خصوص اجرای حکم دادگاه خارجی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اجرای حکم دادگاه خارجی چیست؟
  • حکم دادگاه خارجی تحت چه شرایطی در ایران قابل اجرا خواهد بود؟
  • هزینه اجرای حکم دادگاه خارجی چقدر است؟
  • مرجع صالح به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی کجاست؟
  • مدارک لازم به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی کدام است؟
  • در پرونده های مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

همانگونه که مستحضر می باشید بهتر است قبل از هر اقدام با اشخاص حرفه ای و اهل فن مشاوره نماییم. از اینرو موسسه حقوقی دادآوران نستوه با ارائه خدمات حقوقی در کنار شما می باشد.

منظور از اجرای حکم دادگاه خارجی چیست؟

در مواردی این امکان وجود دارد، حکمی از محاکم کشورهای خارجی صادر شود، اما عملیات اجرای آن حکم در ایران صورت گیرد. در این شرایط بحث های حقوقی پیرامون چگونگی اجرای حکم دادگاه خارجی شکل خواهد گرفت. توجه داشته باشید، احکام صادره از سوی دادگاه های خارجی تحت شرایطی در ایران قابلیت اجرا دارد و به تعبیر ساده می توان حکم صادره از سوی دادگاه خارجی را در ایران به اجرا گذاشت. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم، فرض کنید. دادگاه یک کشور خارجی شخص الف را محکوم به پرداخت مبالغی وجه نقد نموده است. در صورتی که اموال و دارائی شخص الف در خاک ایران باشد، تحت شرایطی می توان از طریق اجرای حکم دادگاه خارجی اموال مدیون را توقیف نمود. خوب است بدانید، صرفاً احکام حقوقی صادره از سوی محاکم  خارجی در ایران قابل اجرا خواهد بود و احکام کیفری از موضوع این بحث خارج است. اما اینکه، حکم صادره از سوی محاکم خارجی تحت چه شرایطی در ایران اجراء خواهد شد، موضوعی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت‌. دانستیم احکام حقوقی صادره از محاکم خارجی قابلیت اجرا شدن در ایران را دارد. ( تحت شرایط مقرر قانونی ).

بیشتر بدانید: شرایط اجرای حکم دادگاه خارجی

شرایط اجرای حکم صادره از سوی دادگاه خارجی در ایران چیست؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش می باید به ماده ۱۶۹ قانون اجرای احکام مدنی مراجعه کنیم، جایی که شرایط اجرای حکم دادگاه خارجی را در ۸ بند مجزا بیان نموده است. در ذیل این شرایط را بیان خواهیم کرد.

الف -  احکام صادره از محاکم ایران در کشور صادر کننده حکم  قابل اجرا باشد. این مهم به موجب قوانین آن کشور برقرار شده باشد یا بر طبق معاهدات بین المللی.

ب – حکم صادره از سوی دادگاه خارجی بر خلاف نظم عمومی یا اخلاق حسنه جامعه ایرانی نباشد. کبرای مثال، به موجب حکم دادگاه خارجی شخصی محکوم می شود که وجوهی را  بابت قمار پرداخت نماید، این حکم در محاکم ایران قابل اجراء نخواهد بود. چرا که چنین حکمی بر خلاف نظم عمومی و اخلاق حسنه است.

پ – اجرای حکم خارجی بر خلاف معاهداتی که دولت ایران آن را امضاء کرده یا مخالف قوانین خاص نباشد.

ت – حکم خارجی به مرحله قطعیت رسیده باشد. همچنین از طرق فوق العاده اعتراضی نظیر اعاده دادرسی بی اعتبار نشده باشد.

ث – از دادگاه های ایران حکمی بر خلاف حکم خارجی صادر نشده باشد. در صورتی که در یک موضوع مشابه از دادگاه ایرانی و دادگاه خارجی حکم صادر شده باشد حکم دادگاه خارجی قابلیت اجرایی در ایران را نخواهد داشت.

ج- چنانچه به موجب قوانین ایران رسیدگی به موضوع در صلاحیت محاکم ایران باشد حکم صادره از سوی دادگاه خارجی در ایران اجراء نخواهد شد. در پاره ای از موضوعات قانون ایران دادگاه خارجی را صالح به منظور رسیدگی  نمی داند در این موارد حکم صادره از دادگاه خارجی قابلیت اجراء در ایران را نخواهد داشت.

چ – حکم دادگاه خارجی راجع به اموال غیر منقول و حقوق راجعه ره آن نباشد. ( نظیر حکم خلع ید، حکم تخلیه و ...).

ح -  دستور اجرای حکم از مقام صلاحیت دار خارجی صادر شده باشد. در اصطلاح اینکه، اجرائیه صادر شده باشد.

در صورتی که تمام شرایط فوق جمع باشد امکان اجرای حکم دادگاه خارجی توسط دادگاه ایران ممکن می شود.

بیشتر بدانید: در وکالتنامه وکیل چه مواردی نوشته می شود؟

مرجع صالح به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی کجاست؟

مرجع صالح به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی، دادگاه محل اقامت محکوم علیه در ایران است. در صورتی که محکوم علیه در ایران فاقد اقامت گاه باشد، می باید به دادگاه تهران مراجعه نمود. برای مثال؛ اگه محل اقامت محکوم علیه حکم خارجی شیراز باشد،  به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی باید به شیراز مراجعه کنید. همچنین اگر محل اقامت محکوم علیه تهران بوده و یا محکوم علیه فاقد هرگونه اقامتگاه در ایران باشد، می باید به دادگاه تهران مراجعه نمود.

بیشتر بدانید: تایید بطلان معامله به دلیل در رهن بودن ملک

مدارک لازم به منظور اجرای حکم دادگاه خارجی کدام است؟

ماده ۱۷۳ قانون اجرای احکام مدنی به این سوال پاسخ داده است.

الف - مطابق ماده فوق حکم دادگاه خارجی می بایست، از سوی ماموران سیاسی یا کنسولی ایران در کشور خارجی صادر کننده حکم مورد تایید قرار گرفته باشد. همچنین ترجمه رسمی حکم به زبان فارسی به همراه تایید ورارت امور خارجه نیز لازم و ضروری است.

ب – اجرائیه صادره از سوی دادگاه خارجی نیز باید به تایید ماموران سیاسی یا کنسولی ایران در آن کشور یا ماموران سیاسی و کنسولی آن کشور در ایران رسیده باشد. (در فرض اخیر گواهی وزارت امور خارجه نیز لازم و ضروری است). همچنین ترجمه رسمی و گواهی شده آن به زبان فارسی نیز لازم است.

خوب است بدانید، مدارک فوق با تنظیم دادخواست و از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی قابل ثبت می باشد.

بیشتر بدانید:   آیا دریافت طلب از مال رهنی امکان پذیر است؟

در پرونده های مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟ در پاسخ می گوییم، شما می توانید کلیه امور حقوقی مربوط به پرونده های اجرای حکم دادگاه خارجی را به گروه وکلای نستوه بسپارید. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است در پرونده های مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی در کنارتان باشد.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده‌های مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی به شرح زیر می باشد:

 بررسی دقیق اسناد و مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، اخذ گواهی لازم از وزارت امور خارجه و مترجم رسمی در خصوص حکم و اجرائیه خارجی، تنظیم دادخواست مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی توسط وکیل متخصص، قبول وکالت در پرونده های مربوط به اجرای حکم دادگاه خارجی و پیگیری کلیه امور حقوقی مربوط به پرونده

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi