موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اجرای حکم دادگاه

با سلام بر شما دوستان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان اجرای حکم دادگاه خواهیم پرداخت.

به طوری کلی مرحله اجرای حکم می تواند دارای پیچیدگی های حقوقی و دشواری های بسیاری باشد‌. این روزها اجرای حکم دادگاه مستلزم صرف وقت و پیگیری های اداری خواهد بود، شاید یکی از دلایل آن مراجعه کنندگان بسیار و امکانات محدود واحدهای اجرای احکام دادگستری است. اگر یک بار هم به اجرای احکام دادگستری مراجعه کرده باشید، احتمالا با صف های طولانی مراجعین به منظور اجرای حکم دادگاه مواجه شده و مفهوم ازدحام جمعیت مراجعین را در شعب اجرای احکام به خوبی درک کرده اید.

پیش از آنکه بحث اصلی را شروع کنیم؛ توصیه می کنیم، اگر دانش و فرصت کافی به منظور اجرای حکم دادگاه را ندارید این مرحله از دادگستری را به وکلای حرفه ایبسپارید. تجربه وکالتی ما گواه می دهد، بسیاری از مراجعین اجرای احکام به علت های مختلف نظیر فقدان دانش لازم یا نداشتن فرصت کافی به منظور پیگیری اداری از ادامه دادن راه آغاز شده منصرف و پشیمان می شوند و در نهایت نیز بدون اجرای حکم حقی از آنان استیفاء نمی شود. سعی کنید، پیش از اجرای حکم دادگاه با وکلای رسمی دادگستری مشورت کنید. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص اجرای حکم دادگاه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از:

  • منظور از اجرای حکم دادگاه چیست؟
  • اجرای حکم دادگاه در پرونده های حقوقی چگونه است؟
  • اجرای حکم دادگاه در پرونده های کیفری چگونه است؟
  • در پرونده های اجرای احکام وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • هزینه اجرای حکم دادگاه چیست؟

وجود موسسات حقوقی معتبر در تهران دلگرمی برای مراجعه کنندگان به حساب می آید البته ناگفته نماند که هر موسسه حقوقی را نمی توان موسسه حقوقی معتبر دانست و باید شرایط مقرر قانونی از جمله موسسین وکیل و اداره کنندگان وکیل رسمی دادگستری را در کارنامه خود داشته باشد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه یکی از معدود موسسات حقوقی معتبر در تهران می باشد.

بیشتر بدانید:اجرای حکم دادگاه خارجی

منظور از اجرای حکم دادگاه چیست؟

پس از آنکه دادرسی های حقوقی یا کیفری به پایان رسید، مرجع رسیدگی کننده با صدور رای تصمیم خود را راجع به دعوی و اختلاف مطروحه اعلام می دارد. در صورتی که تصمیم مرجع رسیدگی کننده حکم باشد (دقت نمایید رای اعم از حکم یا قرار است) واین حکم به مرحله قطعیت برسد، باید اقدامات لازم در راستای قانون به منظور اجرای حکم آغاز گردد. در واقع، مرجع رسیدگی کننده با صدور حکم در ماهیت اختلاف حقوقی تصمیم می گیرد، اما به صرف صدور این تصمیم حکم اجرا نمی شود. اجرای حکم دادگاه در امور کیفری یا حقوقی مستلزم رعایت تشریفات مقرر در قوانین اجرای احکام مدنی یا آیین دادرسی کیفری است. در ادامه این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا از نحوه چگونگی اجرای حکم دادگاه در امور حقوقی یا کیفری مطلع شوید.

بیشتر بدانید:بیشتر بدانید:ابطال اجرائیه

اجرای حکم دادگاه در پرونده های حقوقی چگونه است؟

پیش از آنکه اجرای حکم دادگاه در پرونده های حقوقی را توضیح دهیم خوب است بدانید، به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به احرای حکم دادگاه حقوقی باید به قانون اجرای احکام مدنی و قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مراجعه کنید. بر اساس مقررات قوانین مزبور پس از آنکه حکم دادگاه حقوقی به مرحله قطعیت رسید، محکوم له (شخصی که حکم به نفع وی صادر شده است) می تواند با مراجعه به دادگاه نخستین (شعبه بدوی صادر کننده حکم) درخواست صدور اجرائیه نماید. در صورت مهیا بودن شرایط قانونی اجرائیه صادر می شود و به محکوم علیه (شخصی که حکم بر علیه وی صادر شده است) ابلاغ می گردد.

در صورتی که با گذشت مهلت های قانونی محکوم علیه از اجرای حکم صادره امتناع کند، عملیات اجرای حکم آغاز می شود. در صورتی که محکوم به عین معین باشد، مال توقیف شده و به محکوم له داده می شود. در سایر موارد، اموال متعلق به محکوم علیه شناسایی می شود و مطابق مقررات قانون اجرای احکام مدنی توقیف و از محل آن حکم اجرا خواهد شد. شاید برایتان این سوال پیش آید، در صورتی که اموالی از محکوم علیه شناسایی نشود تکلیف چیست؟ در پاسخ به پرسش اخیر می گوییم: در این فرض می توان در خواست جلب و بازداشت محکوم علیه را مطرح نمود. البته، محکوم علیه نیز می تواند به منظور جلوگیری از جلب و بازداشت خود دعوی اعسار از پرداخت محکوم به را طرح نماید.

بیشتر بدانید: نحوه اجرای حکم

اجرای حکم دادگاه در پرونده های کیفری چگونه است؟

در قسمت ۲ این مطلب دانستیم، به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به اجرای حکم دادگاه در پرونده های حقوقی به کدام قوانین مراجعه کنیم. همچنین به صورت کوتاه و خلاصه وار با کیفیت اجرای حکم در پرونده های حقوقی آشنا شدیم. در ادامه همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، تا ببینیم کیفیت اجرای حکم در پرونده های کیفری چگونه است. طریقه اجرای حکم در پرونده های کیفری با حقوقی متفاوت است. در پرونده های حقوقی اجرای حکم بنا به درخواست ذی نفع یا قائم مقام قانونی وی ممکن خواهد بود و دادگستری راسا نمی تواند حکم را اجرا کند. اما در پرونده های کیفری اجرای حکم از سوی دادسرای مربوطه راسا انجام می گیرد. اجرای مجازات در پرونده های کیفری به نوعی واکنش و عکس العمل جامعه در قبال مرتکبین جرایم است، اصولا اجرای مجازات نیاز به درخواست اشخاص عادی ندارد (به استثنای کیفرهایی که اجرای آن ها منوط به مطالبه اشخاص است نظیر قذف و قصاص) و مدعی العموم (دادستان) به عنوان نماینده جامعه مجازات را اجرا خواهد کرد.

بیشتر بدانید: شرایط اجرای حکم دادگاه خارجی

در پرونده های مربوط به اجرای احکام وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟ شما می توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری انتخاب نمایید. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تخصص وکلای مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز این توانایی و آمادگی را دارد به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای  نستوه در راستای قوانین و مقررات تمامی تلاش خود را به منظور پیشبرد پرونده های مربوط به اجرای احکام خواهد نمود. کسب موفقیت در پرونده های اجرای احکام مستلزم صرف وقت و پیگیری بسیار است، وکلای ما پیگیری های قانونی را تعهد وکالتی خود می دانند.

برخی از خدمات گروه وکلای نستوه در پرونده های اجرای احکام دادگستری عبارت است از:

مطالعه دقیق اسناد و مدارک و ارائه راهکار قانونی از سوی وکیل متخصص، قبول وکالت منظور درخواست اجرائیه و پیگیری کلیه امور اجرای حکم حقوقی توسط وکیل متخصص، انجام کلیه امور حقوقی مربوط به شناسایی اموال، بازداشت اموال، مزایده، قبول وکالت و انجام کلیه امور حقوقی مربوط به اجرای حکم کیفری.

امیدواریم؛ مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi