موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اخراج کارگر توسط کارفرما

یکی از مواردی متداول اختلاف فی مابین کارگر و کارفرما زمانی است که کارفرما عذر کارگر را خواسته و وی را بنا به دلایلی اخراج می نماید. بر اساس اصول کلی حقوقی طرفین می توانند با یکدیگر هر گونه توافقی داشته باشند، اما هر گونه توافق بین کارگر و کارفرما که بر خلاف قواعد آمره قانون کار باشد، ملغی و کان لم یکن تلقی می گردد. بنابراین قرارداد کار قراردادی است که هیچ یک از طرفین به تنهایی نمی تواند آن را فسخ نماید. بنابراین کارفرما نمی تواند در قرارداد شرطی را درج کند که هر زمانی مایل بود، قرارداد را فسخ نماید.

بر اساس ماده 15 قانون کار، در قراردادهای کار چه دائم و چه موقت هیچ یک از طرفین به تنهایی نمی تواند قرارداد را فسخ نماید.

مواردی که در خصوص اخراج کارگر می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • شکایت از کارفرما چگونه است؟
  • وکیل هیئت حل اختلاف کارگر و کارفرما کیست؟
  • شرایط شکایت از کارفرما چگونه است؟
  • هزینه وکیل برای شکایت از کارفرما چقدر است؟
  • برای اخراج از کار به کجا شکایت کنیم؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه می توانید در هر زمان برای دریافت مشاوره تخصصی با وکیل متخصص در موسسه حقوقی دادآوران نستوه با ما در ارتباط باشید.

کارفرما در چه صورت می تواند قرارداد کارگر را فسخ نماید؟

1- درج شرط فسخ قرارداد

معمولاً در قراردادهای کار، شرطی با این مضمون درج می گردد که در صورت عدم تمایل هر یک از طرفین به همکاری با دیگری، طرف خواهان فسخ بایستی مراتب را به وسیله اظهار نامه به طرف دیگر اعلام نموده و مدتی (معمولاً 30 روز) را برای فسخ در نظر می گیرند. گرچه این روند مخالف نقض قانون کار است، لیکن در صورت توافق طرفین و عدم وجود شکایت معمولاً موردی پیش نخواهد آمد. اما در صورت عدم تمایل یکی از طرفین و عدم رضایت وی، این شرط باطل تلقی شده و طرفین بایستی دلایل موجهی ارائه نمایند.

2- اخراج قانونی کارگر

طبق ماده 27 قانون کار، چنانچه کارگر در انجام وظایف محوله قصور ورزد و یا آیین ‌نامه‌های انضباطی کارگاه را پس از تذکرات کتبی نقض نماید، کارفرما حق دارد تا با کسب نظر موافق شورای اسلامی کار و با پرداخت حقوق و سنوات و مطالبات کارگر قرارداد را فسخ نماید .

در واحدهای فاقد شورای اسلامی کار، کارفرما موظف به جلب نظر مثبت انجمن صنفی به اخراج کارگر می باشد و اگر این موضوع با توافق بین کارفرما و کارگر حل و فصل نگردد، موضوع به هیأت تشخیص روابط کارگر و کارفرما ارجاع می ‌شود و بازهم اگر موضوع حل نشد، هیأت حل اختلاف اقدام به تصمیم گیری نموده و نظر این هیات قاطع و ختم کننده اختلاف می باشد.. پس بنابراین چنانچه کارفرما دلایل کارفرما برای اخراج کارگر و فسخ قرارداد او دلایل موجهی نداشته باشد او حق اخراج و فسخ را نداشته و اگر بدون جلب نظر مراجع فوق اقدام به احراج کارگر نماید، این اخراج غیر قانونی است.

برای اخراج غیر قانونی کارگر چه ضمانت اجرایی وجود دارد؟

بر اساس ماده 20 قانون کار، اگر کارگر بدون طی روال قانونی اخراج شود، یک ماه فرصت دارد که به هیات تشخیص اداره کار مراجعه نموده و تقاضای بازگشت به کار کند، اگر کارفرما نتواند ثابت کند که نپذیرفتن کارگر مستند به دلایل موجه بوده است به تشحیص هیأت مزبور بایستی کارگر را به کار بازگردانده وبایستی حقوق و مزایای او را از تاریخ مراجعه به کارگاه بپردازد. اما اگر بتواند دلایل اخراج را توجیه کند بایستی به ازای هر سال سابقه کار کارگر به وی 45 روز از آخرین مزد وی را پرداخت نماید.

همچنین بر اساس ماده ۱۶۵ قانون کار که مقرر نموده در صورتی که هیات حل اختلاف، اخراج کارگر را غیر موجه تشخیص داد، حکم بازگشت به کارگر اخراجی و پرداخت حق السعی او را از تاریخ اخراج صادر می کند و در غیر این صورت (موجه بودن اخراج)، کارگر مشمول اخذ حق سنوات به میزان مندرج در ماده (۲۷) این قانون خواهد بود.

بنابراین، اولاً درج شرط فسخ بر خلاف قانون کار بوده و حتی در صورت وجود چنین شرطی و اعمال آن، طرف دیگر حق شکایت دارد، ثانیاً اخراج کارگر نیازمند طی مراحل قانونی و نیز وجود دلایل موجه برای کارفرما می باشد.

در صورت نیاز به مشاوره و یا طرح هر گونه سوال در این مورد، با دپارتمان حقوق کار موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

logo-samandehi