موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

استرداد سند

سلام بر دوستان و همراهان همیشگی.

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با عنوان استرداد سند خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران واقع گردد.

قبل از شرح دعوی استرداد سند خوب است با مفهوم سند و انواع آن آشنا شویم. چرا که، صحبت کردن در خصوص دعوی استرداد سند بدون آگاهی و دانستن در مورد سند و انواع آن ممکن نخواهد بود.

مواردی که در خصوص استرداد سند می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی استرداد سند چیست؟
  • طرح دعوی استرداد سند چگونه است؟
  • مرجع صالح رسیدگی به دعوی استرداد سند کجاست؟
  • سند خود را چگونه پس بگیرم؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده در هر زمان می توانید جهت دریافت مشاوره تخصصی و همچنین اعطای وکالت به وکیل متخصص با ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

ماده ۱۲۸۴ قانون مدنی ایران در تعریف سند می گوید: "سند عبارت است از هر نوشته که در مقام دعوی یا دفاع قابل استناد باشد". پس قانون ایران تعریفی کلی و عام از سند ارائه داده است. همانطور که ملاحظه می کنید، قانون مدنی تعریفی که از سند ارائه می دهد محدود و مقید نبوده به نحوی که شامل تمامی نوشته های دارای شرایط و ارکان یک سند قابل دفاع و استناد در دعاوی خواهد بود. برای نمونه؛ شناسنامه، گواهینامه رانندگی، عقد نامه، مبایعنامه دست نویس، وصیت نامه و غیره می تواند مشمول این تعریف باشد.

همچنین خوب است بدانید، هر سند دارای سه رکن می باشد، این سه رکن عبارتند از:

متن یا مفاد سند، تاریخ سند، مهر یا امضاء یا اثر انگشت سند.

همچنین به یاد داشته باشید، هر نوشته ای که فاقد مهر یا امضاء یا اثر انگشت باشد از منظر قانونی نمی توان آن را سند به حساب آورد. در واقع نوشته فاقد مهر یا امضاء یا اثر انگشت قابلیت ارائه در دادگستری به عنوان سند را نخواهد داشت. البته این امکان وجود دارد، سند عادی فاقد تاریخ باشد. می بایست بدانید، فقدان تاریخ اصولا به اعتبار یک سند عادی خللی وارد نمی نماید، البته در برخی از اسناد عادی (نظیر اسناد تجاری) موجب می شود، برخی از مزایای سند زایل گردد.

انواع سند کدام است؟

مطابق مقررات قانون مدنی و قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی سند می تواند عادی یا رسمی باشد. ماده ۱۲۸۷ قانون مدنی سند رسمی را تعریف نموده است. به طور کلی سندی که در حدود صلاحیت مامورین قانون و با رعایت قوانین و مقررات توسط آنان تنظیم شود را سند رسمی می گویند‌. مانند شناسنامه ای که از سوی مامور اداره ثبت احوال و در حدود قانون تنظیم شده است. یا سند انتقال یک ملک دارای سابقه ثبتی که توسط دفترخانه اسناد رسمی تنظیم می گردد.

باید بدانید، قانونگذار سند عادی را به صراحت تعریف ننموده است، اما از تعریف ارائه شده در خصوص سند رسمی می توان اینطور برداشت نمود، سندی که مشمول تعریف سند رسمی نباشد، سند عادی به حساب می آید؛ مانند مبایعنامه تنظیم شده توسط بنگاه معاملات املاک و یا وصیت نامه ای که به صورت خودنوشت تنظیم گردیده است.

با گفتن مطالب بالا تا حدودی با مفهوم سند و انواع آن آشنا شدیم. حال باید دید منظور از دعوی استرداد سند چیست و نکات کلیدی آن کدام است؟ در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است با ما همراه باشید.

۱ . این امکان وجود دارد، سند متعلق به شما اعم از عادی یا رسمی در نزد اشخاص حقیقی یا حقوقی دیگری باشد. در صورتی که آن اشخاص از عودت سند امتناع نمایند نوبت به اقامه دعوی استرداد سند خواهد رسید.

۲ . این که سند متعلق به شما به چه منظوری در اختیار اشخاص دیگر قرار گرفته است شاید در طرح این دعوی چندان اهمیتی نداشته باشد. مهم این است، سند شما برای منظوری خاص در اختیار شخص دیگری قرار بگیرد به صورتی که متعاقباً قرار بوده آن سند مسترد شود. چنانچه شخصی که سند در نزد اوست از عودت سند امتناع کند طرح دعوی به خواسته "استرداد سند" ممکن می گردد.

۳ . البته خوب است بدانید، در صورتی که سند شما به شخص دیگری به عنوان امانت سپرده شود و متعاقباً آن شخص با سوء نیت مجرمانه از استرداد سند امتناع نماید طرح شکایت کیفری با عنوان خیانت در امانت نیز ممکن خواهد بود. برای این منظور می بایست شکایت خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و متعاقباً پرونده را از طریق دادسرای عمومی و انقلاب پیگیری نمایید.

۵ . توصیه می کنیم؛ پیش از طرح دعوی استرداد سند، اظهارنامه ای خطاب به شخصی که سند در نزد اوست ارسال نمایید. در اظهارنامه استرداد سند را بخواهید و مهلت معقولی نیز برای آن تعیین نمایید، در صورتی که مهلت تعیین شده سپری شود و سند مسترد نگردد طرح دعوی بلامانع خواهد بود.

۶ . به یاد داشته باشید، دعوی استرداد سند از دعاوی غیر مالی به حساب می آید، حتی اگر موضوع سند مالی باشد. درک این مطلب از حیث منطق حقوقی آسان است. زیرا بر فرض اینکه سند موضوع دعوی بر اثر حکم قطعی دادگاه نیز به دست خواهان برسد، به غیر از برگ سند، مال دیگری عاید وی نخواهد شد. این مهم می تواند در میزان پرداخت هزینه های دادرسی موثر واقع شود. چرا که با تفسیر فوق دعوی استرداد سند غیر مالی به حساب آمده و شما نیز هزینه طرح دعاوی غیر مالی را پرداخت خواهید نمود.

۷ . در برخی مواقع سند رسمی شما نظیر: سند رسمی مربوط به معاملات یا سند نکاحیه در اختیار اشخاص دیگری می باشد که از استرداد سند امتناع می ورزند. در صورتی که وجود سند برایتان لازم و فوریت داشته باشد، می توانید با مراجعه به دفترخانه تنظیم کننده سند رونوشت سند را تحصیل نمایید، که از حیث اعتبار و ارزش با نسخه اصلی سند تفاوتی نخواهد داشت. در مواردی که فرصت کمی در اختیار دارید و با توجه به اینکه مراجعه به دادگستری تا تحصیل حکم نیز مسیری طولانی خواهد بود راهکار ارائه شده می تواند به کمکتان آید.

۸ . به منظور ثبت دادخواست دعوی استرداد سند می توانید به دفاتر خدمات الکتدونیک قضایی مراجعه نمایید. مرجع صالح جهت رسیدگی به این دعوی دادگاه عمومی حقوقی محل اقامت خوانده می باشد. خاطرنشان می شود، رسیدگی به این دعوی از صلاحیت ذاتی شورای حل اختلاف خارج خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه "گروه وکلای نستوه" تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما بزرگواران قرار گرفته باشد.

در پایان یاد آوری می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همیشه مشتاق و آماده است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi