موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

استرداد مال

سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان استرداد مال خواهیم پرداخت‌.

در حقیقت در ادامه این مطلب خواهیم دید، دعوی استرداد مال چیست و نکات کلیدی که در طرح دعوی استرداد مال می بایست رعایت شود کدام است؟

پیش از شروع این بحث یادآور می شویم؛ پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی در دعوی استرداد مال یا سایر دعاوی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب و متخصص مشتاق و آماده است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل در خصوص دعوی استرداد مال با ادامه این مطلب همراه ما باشید و در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با بهترین وکلای موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص استرداد مال می بایست بدان توجه داشته باشید عبارت است از

  • منظور از دعوی استرداد مال چیست؟
  • شرایط دعوی استرداد مال چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی استرداد مال کجاست؟
  • هزینه رسیدگی در دعوی استرداد مال چه میزان است؟
  • نمونه دادخواست استرداد مال چگونه است؟
  • بهترین وکیل استرداد مال کیست؟

منظور از دعوی استرداد مال چیست؟

در برخی از معاملات و روابط حقوقی این امکان وجود دارد، مالک یا شخص ماذون از سوی مالک مالی را به منظوری خاص به شخص دیگری بسپارد تا متعاقباً آن مال مسترد شود. در صورتی که شخص گیرنده مال از عودت مال امتناع ورزد، نوبت به طرح دعوی استرداد مال خواهد رسید.

شاید برایتان این سوال طرح شود، در کدامیک از روابط حقوقی تحقق فرض مزبور ممکن خواهد بود؟

در پاسخ خواهیم گفت، این رابطه حقوقی (رد و بدل شدن مال) می تواند در قالب عقود معین یا توافقی مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی انجام گیرد. برای نمونه، ودیعه یا عاریه می تواند مثال های خوبی در این خصوص باشد. در ودیعه مالک مال خود را به امین می سپارد تا مال مورد حفاظت و نگهداری واقع شود. در عاریه کمی موضوع متفاوت است، در عقد مزبور مال به منظور استفاده و به کارگیری استفاده متعارف به عاریه گیرنده تحویل می شود. در هر دو مورد مذکور، پس از اعلام مالک، امین یا عاریه گیرنده مکلف به عودت مال خواهند بود. چنانچه پس از مطالبه مالک، از عودت مال امتناع شود، نوبت به طرح دعوی استرداد مال خواهد رسید.

همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم؛ روابط حقوقی که موجب طرح دعوی استرداد مال می شود صرفا مختص به عقود ودیعه و عاریه نخواهد بود، بلکه در عقود و قراردادهای دیگر نیز قابل تصور می باشد.

شخصی که مکلف به استرداد مال خواهد بود، از حیث حقوقی دارای چه مسئولیتی می باشد؟

در این مورد می بایست به مقررات ماده ۶۳۱ قانون مدنی مراجعه نمود. ماده مزبور می گوید: (هرگاه کسی مال غیر را به عنوانی غیر از مستودع متصرف باشد و مقررات این قانون او را نسبت به آن مال امین قرار داده باشد مثل مستودع است: بنابراین مستاجر نسبت به عین مستاجره، قیم یا ولی نسبت به مال صغیرویا مولی علیه و امثال آن ها ضامن نمی باشد مگر در صورت تعدی یا تفریط و در صورت استحقاق مالک به استرداد از تاریخ مطالبه و امتناع متصرف با امکان رد، متصرف مسئول تلف یا هر نقص و عیبی خواهد بود اگر مستند به فعل او باشد).

به تعبیر ساده، گیرنده مال مسئول تلف یا نقصان به وجود آمده در مال نخواهد بود، مگر آنکه تعدی و تفریط نماید. به اصطلاح حقوق دانان می گویند: ید متصرف، امانی است نه ضمانی. خوب است بدانید، در صورت مطالبه مالک و امتناع متصرف از پس دادن مال، ید متصرف از ید امانتی تبدیل به ید ضمانی خواهد شد. در حقیقت، از تاریخ امتناع مسئولیت هر گونه تلف و نقصان بر عهده متصرف خواهد بود.

شاید مناسب باشد، در اینجا کمی از نکات کلیدی دعوی استرداد مال صحبت نماییم. در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد همراه ما باشید.

توصیه و تاکید می کنیم؛ پیش از طرح دعوی، عودت مال را از متصرف مطالبه نمایید. این کار را به موجب اظهارنامه رسمی انجام دهید. این اظهارنامه و نتیجه ابلاغ آن می تواند از جمله دلائل طرح دعوی شما باشد. در حیطه عمل برخی از دادگاه ها پیش از طرح دعوی، تقدیم اظهارنامه را الزامی می دانند. چنانچه؛ بدون تقدیم اظهارنامه اقرار به تقدیم دادخواست نمایید، احتمال اینکه دادخواست شما مورد پذیرش دادگاه قرار نگیرد وجود خواهد داشت.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی استرداد مال کجاست؟

به نظر می رسد از حیث صلاحیت، دعوی استرداد مال تابع مقررات عمومی قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی باشد. بنابراین دادگاه صالح به منظور رسیدگی به دعوی استرداد مال دادگاه محل اقامت خوانده خواهد بود. گفتنی است دعوی استرداد مال، یک دعوی مالی به حساب می آید و می بایست خواسته تصریح شده در دادخواست مقوم شود. چنانچه، مقوم خواسته بیش از بیست میلیون تومان باشد رسیدگی به دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار خواهد گرفت و در صورتی که خواسته کم تر از مبلغ مزبور مقوم شود رسیدگی در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود.

به منظور تقدیم دادخواست به خواسته استرداد مال به کجا مراجعه نماییم؟

در پاسخ خواهیم گفت، در حال حاضر می توان به منظور ثبت دادخواست به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمود. برای این منظور شما می توانید؛ با در دست داشتن دلایل مربوط به مالکیت مال، دلایل مربوط به تحویل مال به گیرنده، دلایل مربوط به مطالبه مال و کارت بانکی به منظور پرداخت هزینه های ثبت دادخواست و رسیدگی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع شود. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص آماده و مشتاق است در دعوی استرداد مال و سایر دعاوی حقوقی دیگر به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi