موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعاده دادرسی حقوقی

اعاده دادرسی یکی از طرق فوق‌ العاده شکایت ازآرا محسوب می گردد. در این روش که روشی عدولی است در صورت پذیرش جهات اعاده، پرونده به دادگاه صادر کننده حکم اصلی بازمی گردد. بدین معنا که در این روش خواهان اعاده دادرسی معتقد است که دادگاه صادر کننده حکم  در صدور رای اشتباه کرده است. در واقع ماهیت اعاده دادرسی این است که رای اشتباه صادر شده است و مبنای حقوقی صحیحی ندارد. بنابراین اصل دادرسی عادلانه در چنین مواقعی چنین ایجاب می کند که به منظور احقاق حق، رسیدگی مجدد انجام پذیرد.

مواردی که در خصوص اعاده دارسی می بایست مد نظر قرار گیر عبارت است از

 • اعاده دارسی چگونه است؟
 • نمونه لایحه اعاده دادرسی چگونه است؟
 • جهات اعاده دادرسی چیست؟
 • بهترین وکیل اعاده دادرسی کیست؟
 • هزینه اعاده دادرسی چقدر است؟

اعاده دادرسی چیست؟

اعاده دادرسی روش فوق العاده شکایت از احکام دادگاه است که پرونده را به دادگاه صادر کننده حکم می فرستد با ان هدف که دادگاه صادر کننده حکم اشتباهات خود را اصلاح نماید.

انواع اعاده دادرسی کدامند؟

اعاده دادرسی حقوقی

اعاده دادرسی کیفری

جهات اعاده دادرسی کدامند؟

 • موضوع حکم، مورد ادعای خواهان نبوده باشد. به عنوان مثال، خواهان از دادگاه، مطالبه مهریه را تقاضا کند و دادگاه علاوه بر صدور حکم مهریه  حکم به پرداخت نفقه یا اجرت المثل ‎المثل صادر کند.
 • حکم به میزان بیشتر از خواسته صادر شده باشد. به عنوان مثال، خواسته خواهان 100 میلیون تومان است اما دادگاه بر اساس نظر کارشناس حکم به پرداخت200 میلیون تومان خسارت داده است.
 • وجود تضاد در مفاد یک حکم که ناشی از استناد به اصول یا به مواد متضاد باشد. به عنوان مثال، دادگاه حق فسخ قرارداد را تنفیذ کند و در همان مورد خوانده را به ایفا تعهد محکوم کند.
 • حکم صادره با حکم دیگری در خصوص همان دعوا و اصحاب آن، که قبلاً توسط همان دادگاه صادر شده است، متضاد باشد‎ که سبب قانونی موجب این مغایرت باشد.
 • حکم صادره با حکم دیگری در خصوص همان دعوا و اصحاب، که قبلاً توسط همان دادگاه صادر شده است متضاد باشد بدون آنکه سبب قانونی موجب این مغایرت باشد.
 • طرف مقابل دعوا حیله و تقلبی به کار برده باشد که در حکم دادگاه موثر باشد.
 • حکم دادگاه مستند به اسنادی باشد که پس از صدور حکم جعلی بودن آنها اثبات شده باشد.
 • پس از صدور حکم اسناد و مدارکی به دست آید که دلیل حقانیت درخواست کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت کند اسناد و مدارک یاد شده در جریان دادرسی مکتوم بوده و در اختیار خواهان نباشد.

مهلت درخواست اعاده دارسی چقدر است؟

مهلت درخواست اعاده دادرسی برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه می باشد که این مهلت ها در مورد آرا حضوری از تاریخ ابلاغ و نسبت به آرا غیابی از تاریخ انقضای مهلت واخواهی و درخواست تجدید نظر می باشد مگر متقاضی اعاده دادرسی طبق ماده 306 قانون آیین دادرسی مدنی، عذر موجهی داشته باشد.

همچنین چنانجه علت اعاده دادرسی مغایرت دو حکم باشد، ابتدای مهلت از تاریخ ابلاغ هر یک از دو حکم است.

اگر جهت اعاده دادرسی جعلی بودن اسناد باشد مهلت اعاده از اثبات جعل یا حیله یا تقلب است.

اگر علت اعاده دادرسی وجود اسناد و مدارکی باشد که مکتوم و دور از دسترس بوده است، ابتدای مهلت اعاده دادرسی تاریخ وصول آن اسناد به شخص است.

اعاده دادرسی حقوقی بر چند نوع است؟

1- اعاده دادرسی اصلی

متقاضی به طور مستقل اعاده دادرسی را درخواست میکند،اعاده دارسی اصلی به دادگاه صادر کننده حکم اصلی صادر می شود.

2-اعاده دادرسی طاری

در اثنا رسیدگی به پرونده ای دیگر، حکمی ارائه می گردد که علیه شخص است و جهات اعاده دادرسی را دارد. این اعاده دادرسی به دادگاهی تقدیم می شود که حکم در آنجا به عنوان دلیل ارائه شده است.

جهات اعاده دادرسی چگونه احراز می گردد؟

جهات اعاده دادرسی توسط دادگاه بررسی و احراز می شوند، اگر این شرایط احراز شود حکم نقض و حکم مقتضی صادر می شود.

اثر اعاده دادرسی چیست؟

اگر درخواست اعاده دادرسی قبول شود حالات مختلفی متصور است:

 • اگر محکوم به غیر مالی باشد، اجرای حکم متوقف می شود.
 • اگر محکوم به مالی باشد و امکان اخذ تامین و جبران خسارت احتمالی باشد، به تشخیص دادگاه از محکوم تامین مناسبی اخذ و اجرای حکم ادامه پیدا می کند.

در اعاده دادرسی جز طرفین دعوا و وکلای آنها هیچ ثالثی حق ورود ندارد.

دپارتمان تخصصی حقوقی موسسه حقوقس دادآوران نستوه، با دارا بودن زبده ترین و متخصص ترین وکلای پایه یک دادگستری کانون وکلای مرکز پاسخگوی کلیه سوالات شما در زمینه اعاده دادرسی و بررسی پرونده های شما به جهت یافتن راهی برای اعاده دادرسی، تنظیم لایحه و تقدیم آن به دادگاه و نیز اتخاذ کلیه روش های دفاعی در کنار شما عزیزان می باشد.

logo-samandehi