موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعاده دادرسی

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط وکیل پایه یک دادگستری در تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به شرح و بیان یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی تحت عنوان اعاده دادرسی حقوقی خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید بگوییم، اعاده دادرسی در کنار فرجام خواهی و اعتراض ثالث یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی در امور حقوقی به حساب می آید. در واقع، اعاده دادرسی حقوقی راهکاری به منظور اعتراض به احکام قطعیت یافته حقوقی تلقی می شود که خود دارای ظرایف و نکات بسیار پیچیده ای خواهد بود. توصیه و تاکید می کنیم، هیچ گاه سرخود و پیش از مشورت با وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری به وادی پر پیچ و خم و حساس اعاده دادرسی حقوقی وارد نشوید. چه بسا عدم تسلط و آگاهی شما به زیر و بم های مربوط به اعاده دارسی حقوقی موجب تضییع حقوق شما گردد.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از دانش و تخصص وکلای مجرب این آمادگی را دارد در دعاوی مربوط به اعاده دادرسی حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. با گفتن مطالب فوق، ادامه بحث را با تشریح اعاده دادرسی به عنوان یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی در امور حقوقی پی خداهیم گرفت. به منظور آشنایی با مقررات اعاده دادرسی و دست یابی به پاسخ پرسش های ذیل با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص اعاده دادرسی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اعاده دادرسی چیست؟
  • اعاده دادرسی در خصوص کدامیک از آرای قضایی ممکن خواهد بود؟
  • جهات اعاده دادرسی کدام است؟
  • مهلت اعاده دادرسی چه میزان است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی کجاست؟
  • وکیل اعاده دادرسی کیست؟
  • هزینه اعاده دادرسی حقوقی چه میزان است؟

با مطالعه مطلب پیش رو از اطلاعات کاربردی بهره مند می گردید لیکن جهت دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون از طریق شماره های اعلامی با ما در ارتباط باشید.

۱ . همانطور که در فوق نیز اشاره کردیم، اعاده دادرسی در کنار فرجام خواهی و اعتراض ثالث یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی به حساب می آید. خوب است بدانید، اعاده دادرسی هم در امور حقوقی و هم در امور کیفری امکان پذیر است. البته، در این نوشتار به شرح و بیان اعاده دادرسی در امور حقوقی خواهیم پرداخت و پرداختن به اعاده دادرسی کیفری را به مطلبی جداگانه در آینده ای نزدیک موکول خواهیم نمود.

۲ . شاید تا کنون برایتان این سوال طرح شود، اعاده دادرسی حقوقی در خصوص کدام آرای قضایی ممکن می باشد؟

در پاسخ خواهیم گفت، اعاده دادرسی مختص به احکام قطعیت یافته خواهد بود. در واقع، در خصوص قرارهای صادره از سوی دادگاه ها و احکام قطعیت نیافته نمی توان اعاده دادرسی نمود. به تعبیر ساده تر آنچه که از آن اعاده دادرسی می شود، حکم قطعی خواهد بود.

سوال دیگری که مناسب است به آن پاسخ دهیم اینکه، چرا احکام غیر قطعی قابل اعاده دادرسی نمی باشد؟

در پاسخ خواهیم گفت، احکام قطعی نشده بر حسب مورد از طریق تجدیدنظر یا واخواهی قابلیت اعتراض را دارا می باشند.

۳ . مطلب دیگری که باید در موردش بدانید اینکه، جهات اعاده دادرسی کدام است؟ در واقع، موجباتی که بر اساس آن می توان درخواست اعاده دادرسی نمود چیست؟

ماده ۴۲۶ قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب جهات اعاده دادرسی در امور حقوقی را تعیین نموده است. این جهات به شرح آتی می باشد:

الف. موضوع حکم مورد، ادعای خداهان نبوده باشد. برای مثال؛ خواسته خواهان خلع ید از یک باب خانه است، اما دادگاه علاوه بر خلع ید خوانده را محکوم به پرداخت اجرت المثل نیز نماید.

ب . حکم به میزان بیشتر از خواسته خواهان صادر شده باشد. مثلا خواسته خواهان مطاله مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان است، اما دادگاه خوانده را به پرداخت مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان محکوم نماید.

پ . وجود تضاد در مفاد یک حکم که ناشی از استناد به اصول و مواد متضاد باشد. برای مثال، دادگاه رابطه حقوقی طرفین را عقد اجاره تشخیص دهد اما به مواد عقد رهن استناد کند.

ت . حکم صادره با حکم دیگری در خصوص همان دعوا یا اصحاب آن، که قبلا توسط همان دادگاه صادر شده است متضاد باشد بدون آنکه سبب قانونی موجب این مغایرت باشد‌.

ث . طرف مقابل درخواست کننده اعاده دادرسی حیله و تقلبی به کار برده که در حکم دادگاه موثر بوده است. برای مثال، حکم مورد اعاده دادرسی بر اثر شهادت کذب گواهان تحصیل شده باشد.

ج . حکم دادگاه مستند به اسنادی بوده که پس از صدور حکم جعلی بودن آن ثابت شده باشد، منظور این است، مستند حکم مورد اعاده دادرسی اسناد مجعول باشد. البته مجعول بودن سند می بایست از طریق دادگاه صالح اثبات گردد.

د . پس از صدور حکم، اسناد و مدارکی به دست آید که دلیل حقانیت درخواست کننده اعاده دادرسی باشد و ثابت شود اسناد و مدارک یاد شده در جریان دادرسی مکتوم بوده و در اختیار متقاضی نبوده است.

جهات اعاده دادرسی را گفتیم، در ادامه این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد همراه ما باشید.

۴ . مطلب دیگری که باید به آن پرداخته شود، مهلت اعاده دادرسی خواهد بود.

به طور کلی مهلت اعاده دادرسی برای اشخاص مقیم ایران بیست روز و برای اشخاص مقیم خارج از کشور دو ماه احتساب می گردد.

اما باید دید، ابتدای مهلت از چه تاریخی محاسبه می گردد؟

در پاسخ می گوییم، در خصوص آرای قطعی حضوری از تاریخ ابلاغ محاسبه خواهد شد. در خصوص احکام غیابی از تاریخ اتمام موعد واخواهی و تجدیدنظر محاسبه می گردد. در صورتی که علت اعاده دادرسی مغایرت دو حکم باشد، ابتدای مهلت از تاریخ ابلاغ آخرین حکم خواهد بود. همچنین گفتنی است، در صورتی که درخواست کننده عذر موجهی داشته باشد، می تواند با ارائه دلیل عذر موجه خارج از مواعد گفته شده درخواست اعاده دادرسی خود را تقدیم نماید.

۵ . سوال بعدی اینکه، مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی کجاست؟

در پاسخ به این پرسش خواهیم گفت، مرجع صالح به منظور رسیدگی به اعاده دادرسی مرجع صادر کننده حکم قطعی باشد. این دادگاه می تواند اعم از دادگاه بدوی یا تجدید نظر باشد.

۶ . سوال مناسب دیگری که باید دراینجا طرح کنیم اینکه، هزینه رسیدگی به اعاده دادرسی در امور مالی چه میزان خواهد بود؟

اعاده دادرسی در امور مالی مستلزم پرداخت پنج و نیم درصد مبلغ محکوم به وجه نقد خواهد بود. در صورتی که محکوم به وجه نقد نباشد مستلزم پرداخت پنج و نیم درصد مبلغ مقوم خواسته در دادخواست بدوی می باشد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد. اعاده دادرسی حقوقی دارای نکات و ظرایف پیچیده حقوقی بسیاری می باشد که در این نوشته کوتاه مجال پرداختن به تمامی آن ها میسر نیست. پس پیشنهاد می کنیم، پیش از طرح یا دفاع از اعاده دادرسی با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi