موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی

با سلام و درود بر شما دوستان عزیز

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی با عنوان اعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید به پاسخ پرسش های زیر دست خواهید یافت.

مواردی که در خصوص اعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور اعاده دادرسی چیست؟
  • آیا دادگاه در خصوص اعاده دادرسی ;اقدام به صدور قرار می نماید؟
  • آیا قانونا می‌توان به قرار رد درخواست اعاده دادرسی اعتراض نمود؟
  • به منظور اعاده دادرسی و اعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • نمونه درخواست اعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی چگونه است؟

مواردی است که در حیطه و حوزه های تخصصی به حساب می آید و بهتر است قبل از هر اقدام نسبت به اخذ مشاوره های تخصصی نسبت به آن اقدام گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره در کنار شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: وکیل با تجربه اعاده دادرسی

اعاده دادرسی چیست؟

اعاده دادرسی در کنار فرجام خواهی و اعتراض ثالث یکی از طرق فوق العاده اعتراض به آرای قضایی محسوب می‌شود. اعاده دادرسی هم در امور حقوقی و هم در امور کیفری مصداق دارد. خوب است بدانید، اعاده دادرسی صرفاً در خصوص احکام قطعیت یافته در امور حقوقی و کیفری ممکن خواهد بود. توضیح اینکه، پس از اینکه حکم دادگاه با طی مراحل قانونی به مرحله قطعی رسید، در صورتی که وجود جهات اعاده دادرسی بر اساس قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور حقوقی و آیین دادرسی کیفری در امور کیفری احراز شود، می‌توان به موجب آن دادخواست و درخواست اعاده دادرسی را تقدیم مرجع قضایی ذی‌صلاح نمود.

درصورتی که مرجع رسیدگی کننده به دادخواست یا درخواست اعاده دادرسی ادعای متقاضی اعاده دادرسی را مطابق با مقررات قانونی تشخیص دهد، این اختیار را دارد، حکم قطعی صادره را نقض و مجدداً اقدام به صدور حکم شایسته نماید. همچنین باید بدانید، رسیدگی به اعاده دادرسی در امور حقوقی بر عهده دادگاه صادرکننده حکم قطعی و رسیدگی به اعاده دادرسی در امور کیفری بر عهده دیوان عالی کشور و سپس دادگاه هم عرض صادرکننده حکم قطعی خواهد بود. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه مطالب متعددی در خصوص اعاده دادرسی به رشته تحریر در آورده و در همین صفحه ارائه نموده است، شما می توانید به منظور کسب اطلاعات و آگاهی بیشتر از مقررات مربوط به اعاده دادرسی به مطالب پیشین مراجعه کنید.

بیشتر بدانید: وکیل اعاده دادرسی

آیا دادگاه در خصوص اعاده دادرسی اقدام به صدور قرار می نماید؟

به موجب مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی در اعاده دادرسی حقوقی دادگاه ابتدا قراری مبنی بر قبول رسیدگی به درخواست اعاده دادرسی یا رد دادخواست اعاده دادرسی صادر می نماید. در صورتی که قرار قبولی صادر شود، اعاده دادرسی مورد پذیرش قرار گرفته و دادگاه وارد رسیدگی ماهیتی خواهد شد. چنانچه دادگاه اعاده دادرسی را نپذیرد اقدام به صدور قرار رد درخواست اعاده دادرسی می‌کند. اینکه، قرار رد درخواست اعاده دادرسی قابل اعتراض هست یا خیربه صراحت در مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی مشخص  نشده است.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی حقوقی

آیا قانونا می‌توان به قرار رد درخواست اعاده دادرسی  اعتراض نمود؟

برای این پرسش در قانون پاسخ صریحی وجود ندارد. اما با جمع قوانین و مقررات مختلف می توان مطالبی را به شرح ذیل بیان داشت:

الف . در صورتی که در امور حقوقی دادخواست اعاده دادرسی تقدیم شود؛ اما دفتر دادگاه صادر کننده حکم قطعی (دادگاه صالح) دادخواست اعاده دادرسی را از حیث رعایت مقررات قانون ناقص تشخیص دهد، اقدام به صدور اخطار رفع نقص به منظور رفع نقایص خواهد نمود. در صورتی که خواهان اعاده دادرسی در مهلت مقرر قانونی نواقص را برطرف نکند، دفتر دادگاه اقدام به صدور قرار رد دادخواست اعاده دادرسی خواهد نمود. این قرار در مهلت مقرر قانونی قابل اعتراض در همان دادگاه است.

ب . در صورتی که دادخواست اعاده دادرسی در امور حقوقی کامل باشد پرونده به نظر قاضی خواهد رسید، چنانچه قاضی دادرسی را مورد پذیرش قرار دهد اقدام به صدور قرار قبولی و در غیر اینصورت اقدام به صدور قرار رد درخواست اعاده دادرسی می نماید. اینکه قرار رد درخواست اعاده دادرسی قابل اعتراض می‌باشد یا خیر در مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب به صراحت مشخص نشده است. برخی از حقوقدانان معتقدند در مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی اصل بر قطعیت آرای صادره از سوی محاکم می باشد، با توجه سکوت قانونگذار در خصوص قابل اعتراض بودن قرار رد درخواست اعاده دادرسی نتیجه گیری می‌شود، این قرار قطعی و غیر قابل اعتراض است.

ج . با فرض اینکه اعاده دادرسی با قرار رد درخواست مواجه شود، به موجب مقررات ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ می توان اعمال ماده ۴۷۷ در خصوص قرار رد درخواست اعاده دادرسی تقاضا نمود. زیرا به موجب مقررات این ماده اعمال ماده ۴۷۷ در خصوص تمامی آرای قضایی اعم از حکم و قرار که به مرحله قطعیت رسیده است، امکان پذیر می باشد. البته در طی عمل پذیرش اعمال ماده ۴۷۷ در خصوص قرار رد درخواست اعاده دادرسی تا حدودی بعید و دور از ذهن به نظر می رسد.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی کیفری

در پرونده های مربوط به دادرسی واعتراض به قرار رد درخواست اعاده دادرسی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

در اینکه شما می‌توانید، وکیل خود را از بین هر یک از وکلای رسمی عضو کانون‌های وکلای دادگستری را انتخاب کنید، هیچ منع قانونی وجود نخواهد داشت.البته مثل همیشه توصیه و تاکید می‌کنیم، وکیل خود را از بین وکلای دارای دانش، تخصص و تجربه در امور مربوط به اعاده دادرسی انتخاب کنید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز دارای تخصص، تجربه و دانش در پرونده های مربوط به اعاده دادرسی می ‌تواند به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد. گروه وکلای نستوه در راستای قانون از هیچ تلاش و کوششی به منظور پیشبرد پرونده های مربوط به اعادی دادرسی دریغ نخواهد کرد.

بیشتر بدانید: اعاده دادرسی

برخی از خدمات حقوقی ما در پرونده‌های مربوط به اعاده دادرسی به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکلای متخصص، تنظیم دادخواست اعاده دادرسی در امور حقوقی توسط وکلای متخصص، تنظیم درخواست اعاده دادرسی در امور کیفری توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق شما در پرونده های مربوط به اعاده دادرسی حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص.

امیدواریم، مطلب بالا که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نسل و تماس بگیرید.

logo-samandehi