موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعتراض ثالث اجرائی

با سلام و درود بر شما بزرگواران

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح یکی از موضوعات کاربردی تحت عنوان اعتراض ثالث اجرایی خواهیم پرداخت. امیدواریم همراه ما باشید و این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما قرار گیرد.

مواردی که در خصوص اعتراض ثالث اجرایی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی اعتراض ثالث اجرایی چیست؟
  • هزینه اعتراض ثالث اجرایی چقدر است؟
  • شرایط دعوی اعتراض ثالث اجرایی چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اعتراض ثالث اجرایی کجاست؟
  • در دعوی اعتراض ثالث اجرایی وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

لازم به توضیح است قبل از هر اقدام نسبت به اخذ مشاوره اقدام نمایید و با مشاوره گام در موضوعات حقوقی بگذارید. مفتخریم در این راه صادقانه در کنار شما باشیم فلذا می توانید هم اکنون با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: وکیل اعتراض ثالث

منظور از دعوی اعتراض ثالث اجرایی چیست؟

در توضیح می گوییم: اعتراض ثالث اجرایی یک از راهکارهای پیش بینی شده در قانون اجرای احکام مدنی به منظور حفظ حقوق شخص ثالث خواهد بود. در واقع؛ این امکان وجود دارد، در اثر عملیات اجرای حکم مال شخص ثالث به جای مال محکوم علیه توقیف شود. در چنین مواردی شخص ثالث می تواند، از طریق مقررات مواد ۱۴۶ و ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی دادخواست خود را با عنوان اعتراض ثالث تقدیم مرجع قضایی صالح نموده و با اثبات موضوع حقوق قانونی خود را استیفاء نماید. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم.  فرض کنید، شخص الف محکوم به پرداخت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان وجه نقد در حق شخص ب می شود، پس از قطعی شدن حکم و شروع عملیات اجرایی اموال شخص دیگری به غیر از شخص ب توقیف و بازداشت می گردد، در اینجا شخص ثالث می تواند با طی روند قانونی اعتراض ثالث اجرائی مال به اشتباه بازداشت شده خود را آزاد نماید.

به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات اعتراض ثالث اجرایی به کدام قانون مراجعه نماییم؟ به منظور اطلاع و آگاهی از مقررات اعتراض ثالث اجرایی می باید به مواد ۱۴۶ و ۱۴۷ قانون اجرای احکام مدنی مراجعه نمود. در حقیقت اعتراض ثالث اجرایی مربوط به مرحله اجرای حکم می باشد پس تابع تشریفات مربوط به قانون اجرای احکام مدنی است.

بیشتر بدانید: اعتراض به عملیات اجرایی

برخی از نکات کلیدی و کاربردی دعوی اعتراض ثالث اجرایی کدام است؟

الف . اعتراض ثالث اجرایی در مواردی مصداق دارد که مال بازداشت شده عین محکوم به نباشد. در مواردی که عین محکوم به مورد توقیف و بازداشت قرار می گیرد، و شخص ثالث مدعی مالکیت نسبت به مال بازداشت شده است، می باید از طریق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی و اعتراض ثالث موضوع آن قانون نسبت به حکم قطعی صادره اعتراض نماید. به تعبیر دیگر، اعتراض ثالث اجرایی مربوط به مواردی می باشد که مالی در ازای محکومیت به پرداخت وجه نقد توقیف شده  سپس شخص ثالث مدعی مالکیت نسبت به مال توقیف است.

ب . به منظور طرح دعوی اعتراض ثالث اجرایی می باید دادخواست خود را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تقدیم نمایید. پس از آن که دادخواست شما ثبت گردید، پرونده به منظور رسیدگی به مرجع قضایی صالح ارجاع می شود.

پ . در صورتی که دلیل مالکیت شخص ثالث سند رسمی یا حکم قطعی باشد، و تاریخ آن نیز مقدم بر تاریخ بازداشت مال باشد، مال بازداشت شده رفع توقیف می شود.

ت . در صورتی که دلایل شکایت شما قوی باشد می توانید، درخواست توقیف عملیات اجرایی را نیز بخواهید. دراین صورت دادگاه قرار توقیف عملیات اجرایی را تا تعیین تکلیف نهایی صادر میکند. همچنین اگر مال توقیف شده مال منقول می باشد (نظیر خودرو) با اخذ تامین از شما مال به طور موقت در اختیارتان قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید:توقیف دادرسی چیست؟

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اعتراض ثالث اجرایی کدام است؟

مطابق مقررات قانون اجرای احکام مدنی مرجع صالح به منظور رسیدگی به این دعوی دادگاهی است که عملیات اجرای حکم زیر نظر آن انجام می گیرد. مطابق مقررات قانون مزبور صدور اجراییه در هر صورت از دادگاه نخستین صادر کننده رأی به عمل می‌آید، و عملیات اجرای حکم نیز زیر نظر همان دادگاه ادامه خواهد یافت. در صورتی که در اثر عملیات اجرای حکم مال متعلق به شخص ثالث به جای مال محکوم علیه توقیف و بازداشت شود مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی اعتراض ثالث اجرایی همان دادگاه صادر کننده اجراییه می باشد.

آیا طرح اعتراض ثالث اجرایی در شورای حل اختلاف قابل تصور خواهد بود؟

پاسخ این سوال مثبت است. در واقع شورای حل اختلاف دارای واحد اجرای احکام مستقل از محاکم دادگستری می باشد، چنانچه واحد اجرای احکام شورای حل اختلاف به صورت اشتباه مال متعلق به شخص ثالث را به جای مال محکوم علیه توقیف و بازداشت نماید، رسیدگی به دعوای اعتراض ثالث اجرایی نیز در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود. ( شعبه ای که رای زیر نظر آن اجرا می شود).

بیشتر بدانید:واخواهی حقوقی

در دعاوی مربوط به اعتراض ثالث اجرایی وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: گروه وکلای نستوه به متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همیشه آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در تمامی پرونده های مربوط به اعتراض ثالث اجرایی در کنارتان باشد. رسیدگی های مربوط به اعتراض ثالث اجرایی ی تواند چالش ها و پیچیدگی های حقوقی مخصوص به خود را دارا باشد، و این احتمال وجود دارد مدارک ارائه شده از سوی شخص ثالث مورد کارشناسی نیز واقع گردد. بنابراین داشتن تجربه و دانش حقوقی لازمه موفقیت در پرونده های مربوط به اعتراض ثالث اجرایی خواهد بود. توصیه و تأکید ما این است، بدون مشورت با وکلای رسمی دادگستری و در پرونده های مربوط به اعتراض ثالث اجرایی به صورت خودسرانه عمل ننمایید، چرا که موجبات تضییع حقوق خود را فراهم خواهید نمود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای مستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi