موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

اعلام بطلان صلح نامه

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با موضوع دادخواست اعلام بطلان صلح نامه خواهیم پرداخت. تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص دادخواست اعلام بطلان صلح نامه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از صلح نامه چیست؟
  • منظور از دادخواست اعلام بطلان صلح نامه چیست؟
  • به منظور ثبت دادخواست اعلام بطلان صلح نامه به کجا مراجعه نماییم؟
  • در دعوی اعلام بطلان صلح نامه وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟
  • شرایط ابطال صلح نامه چیست؟
  • نمونه دادخواست ابطال صلح نامه چگونه است؟

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با حضور وکلای پایه یک دادگستری به صورت تخصصی آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان در راستای مشکلات پیش آمده می باشد. از طریق راه های ارتباطی اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: تحویل مورد معامله

صلح نامه چیست؟

عقد صلح یکی از عقود معین در قانون مدنی ایران محسوب می شود، عقد صلح انواع مختلفی دارد. (صلح بر دعوی و صلح در مقام عقود و معاملات). عقد صلح  می تواند در مقام هر یک از عقود و معاملات و یا در مقام  صلح و سازش در اختلافات و دعاوی حقوقی باشد. در ادامه این مطلب به تشریح هر یک خواهیم پرداخت.

الف . صلح در مقام عقود و معاملات

همانطور که در بالا نیز گفتیم؛ عقد صلح می‌تواند در مقام هر یک از عقود و معاملات به کار گرفته شود، به نحوی که اثر آن عقد ایجاد خواهد شد اما سایر مقررات مربوط به آن عقد رعایت نمی گردد. برای مثال،  عقد صلح می تواند، در مقام هر یک از عقود جایز نظیرهبه به کار گرفته شود، به نحوی که اثر هبه ایجاد شود، اما سایر مقررات مربوط به آن  نظیر جایز بودن رعایت نگردد. پس دانستیم، عقد صلح این قابلیت را دارد، که در مقام هر یک از عقود اعم از لازم یا جایز واقع شود. همچنین باید بدانید؛ عقد صلح در مقام عقود و معاملات می تواند، به صورت معوض، غیر معوض و یا مهاباتی باشد.

ب . صلح در مقام رفع تنازع

دربالا دانستیم؛ عقد صلح این قابلیت را دارد که در مقام هر یک از عقود و معاملات واقع شود، به نحوی که اثر آن عقد ایجاد شود، اما سایر مقررات مربوط به آن رعایت  نگردد. خوب است بدانید عقد صلح می تواند به منظور سازش و حل و فصل اختلافات و دعاوی حقوقی نیز کاربرد داشته باشد. در واقع؛ طرفین یک اختلاف حقوقی می‌توانند، اختلافات خود را که در حال حاضر به وجود آمده است، یا اختلافاتی که امکان دارد در آینده به وجود بیاید، از طریق عقد صلح به سازش ختم نمایند.

بیشتر بدانید: آیا وصیت کل اموال صحیح است؟

منظور از سند صلح یا همان صلح نامه چیست؟

اصولاً عقد صلح در دفاتر اسناد رسمی به صورت رسمی تنظیم می گردد. به طور کلی سندی که عقد صلح در آن تنظیم گردیده است، به صلح نامه یا سند صلح  تعبیرمی‌شود. مطابق مقررات قانون ثبت اسناد و املاک عقد صلح در خصوص املاک دارای سابقه ثبتی باید از طریق دفاتر اسناد رسمی به صورت سند رسمی منعقد و تنظیم گردد.

بیشتر بدانید: حضانت طفل پس از جدایی با چه کسی است؟

منظور از دادخواست اعلام بطلان صلح نامه چیست؟

در مطالب بالا با عقد صلح و و صلح نامه آشنا شدیم. حال می خواهیم بدانیم، دادخواست اعلام بطلان صلح نامه چیست؟

انعقاد عقد صلح نیز مانند سایر عقود نیازمند رعایت شرایط عمومی صحت معاملات و شرایط اختصاصی مربوط به عقد صلح خواهد بود. در صورتی که این شرایط رعایت نشود متعاقبا نمی‌توان دادخواستی به خواسته اعلام بطلان صلح نامه تقدیم مرجع قضایی صالح نمود. شرایط اساسی صحت معاملات در ماده ۱۹۰ قانون مدنی ایران تعیین شده است. به موجب این ماده در صورتی که:

الف .  طرفین عقد صلح در حین انعقاد عقد دارای بلوغ، عقل یا اختیارنباشند عقد صلح باطل و بلااثر است؛ به نحوی که می توان دادخواست اعلام بطلان صلح نامه را تقدیم مرجع قضایی صالح نمود.

ب . صلحی که در مقام معاملات منعقد می‌شود، باید دارای موضوع معین برای آن معامله باشد. در صورتی که عقد صلح فاقد موضوع معین برای معامله باشد، متعاقباً می توان دادخواست اعلام بطلان صلح نامه را تقدیم دادگاه نمود.

پ . عقد صلح باید دارای جهت مشروع باشد، در صورتی که جهت عقد نامشروع باشد و در حین معامله تصریح شود، متعاقباً می توان دادخواست اعلام بطلان صلح نامه را تقدیم دادگاه نمود. (البته این فرض بسیار بعید است مخصوصاً در صلح نامه های رسمی).

مواردی که در بالا گفتیم، شرایط اساسی و عمومی صحت معاملات بود. در واقع تمامی حقوق و معاملات باید دارای این شرایط باشد، در غیر اینصورت معامله ای منعقد نخواهد شد. در ادامه به بیان برخی از شرایط خاص  که مختص به عقد صلح است می پردازیم.

بیشتر بدانید:سن ازدواج بر اساس قانون ایران چند سال است؟

این شرایط مختص به عقد صلح است، در صورت فقدان آن میتوان دادخواست بطلان و بی اعتباری صلح نامه را تقدیم نماییم.

الف . در صورتی که در موضوع صلح یا طرفین اشتباه شده باشد عقد صلح باطل و بلااثر است.در این فرض می توان دادخواست بطلان صلح نامه را تقدیم دادگاه نمود.

ب . صلح اختلافات یک معامله باطل، باطل و بلااثر خواهد بود. در صورتی که یک معامله از اساس باطل و بلا اثر  باشد و طرفین اختلافات مربوط به آن را به صلح و سازش خاتمه دهند، چنین صلحی باطل و صلح نامه مربوط به آن قابل ابطال است.

پ . اگر بعد از صلح معلوم شود، موضوع صلح منتفی بوده است صلح باطل است. در صورتی که در چنین مواردی صلح نامه تنظیم شود، می‌توان صلح نامه را باطل نمود.

بیشتر بدانید: چرا حین قصاص مبلغی از اولیا دم گرفته می شود؟

برای ثبت دادخواست اعلام بطلان صلح نامه به کجا مراجعه کنیم؟

در حال حاضر شما می توانید، به منظور ثبت دادخواست اعلام بطلان صلح نامه  به دفاتر  خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید. ثبت دادخواست از طریق هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران امکان پذیر است.پس از اینکه دادخواست شما از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت شد، پرونده به منظور رسیدگی به دادگاه صالح ارسال می شود. در صورتی که موضوع صلح نامه مال غیر منقول باشد، دادگاه صالح به منظور رسیدگی به این دعوی دادگاه محل وقوع مال غیر منقول است. در غیر این صورت می بایست به دادگاه محل اقامت خوانده مراجعه نمود.

بیشتر بدانید: آیا انتقال اموال به قصد فرار از پرداخت دین جرم است؟

در دعاوی مربوط به دادخواست اعلام بطلان صلح نامه وکیل خود را چگونه انتخاب کنیم؟

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز با داشتن تخصص و تجربه در دعاوی مربوط به اعلام بطلان صلح نامه همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.

logo-samandehi