موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان

سلام بر دوستان و همراهان گرامی. گروه  وکلای نستوه با تهیه و ارائه مطااب کوتاه و کاربردی علم حقوق درصدد افزایش سطح آگاهی و معلومات شما عزیزان می باشد. دنبال کردن مطالب و اخبار این صفحه از سوی  شما بزرگوران می تواند در بردارنده دو امر مهم باشد، ابتدا اینکه، موجبات دلگرمی ما را فراهم نموده به نحوی که تلاش می شود این مسیر آغاز شده از سوی گروه نویسندگان ما با جدیت بیشتری دنبال گردد. از سوی دیگر مطالعه مداوم شما در موضوعات گوناگون حقوقی موجب می شود تا سطح معلومات و آگاهی های شما پیرامون موضوعات مختلف حقوقی ارتقاء یابد به نحوی که در برخی از مسائل ساده و نه چندان پیچیده حقوقی به اصطلاح بتوانید گلیم خود را از آب درآورید. البته، در اینجا مجدداً تاکید می کنیم، مطالعه متن قوانین و مقررات یا مطالب کوتاه ارائه شده در سایت ها و دیگر صفحات مجازی ما را  به یک حقوق دان زبده و حرفه ای مبدل نمی نماید. همواره سعی نموده و توجه  داشته باشید، پیش از هر گونه اقدام حقوقی یا قضایی نظیر انجام معامله یا طرح دعوی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نموده و از نظرات و راهنمایی های ایشان که حاصل سال ها مطالعه و تجربه حرفه ای می باشد برخوردار شوید. با بیان مطالب فوق به بررسی موضوع این نوشتار تحت عنوان "الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان" خواهیم پرداخت.

مواردی که در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان چیست؟
  • جهت طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان رعایت چه شرایطی لازم است؟
  • دعوی الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟
  • وکیل دعاوی ملکی در تهران کیست؟
  • بهترین وکیل ملک پاسداران کیست؟

می توانید هم اکنون برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دعاوی ملکی خود با وکیل متخصص در حوزه دعاوی ملکی در ارتباط باشید.

یکی از دعاوی شایع در دستگاه قضایی ایران دعوی " الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان" است.

علت کثرت این دعوی امری بدیهی و قابل فهم می باشد، امروزه با گسترش و توسعه شهرها و متعاقباً روند افزایش مهاجرت به شهرها، زندگی آپارتمان نشینی دچار رشد چشمگیری شده است. از این رو، ساخت و ساز در زمینه آپارتمان و معاملات مربوط به آن نیز بسیار شایع و همه گیر است.

اصولاً، مردم جامعه ما پیش از انعقاد معامله هیچ اقدامی جهت مشورت با وکلای رسمی که عضو کانون وکلای دادگستری باشند نمی نمایند، از این جهت بعد ها مشکلات و اختلافات گوناگونی دامنگیر آنان خواهد شد. یکی از این مشکلات عدم ایفای تعهدات مربوط به تنظیم سند رسمی انتقال از سوی فروشندگان خواهد بود. با ذکر مثالی موضوع را روشن می نماییم. فرض کنید شخص الف در مقام فروشنده، یک واحد آپارتمان با مشخصات معین را در ازای ثمن از پیش توافق شده به شما منتقل یا در اصطلاح حقوقی "بیع" می نماید. در این صورت این امکان وجود دارد، پس از معامله به موجب سند عادی فروشنده از تنظیم سند رسمی انتقال به نام شما طفره رود. طفره رفتن فروشنده از انتقال رسمی آپارتمان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، نظیر: افزایش قیمت آپارتمان یا طماع بودن او یا بد قولی یا مدعی این باشد که شما به تعهداتتان عمل ننموده اید، مثل موردی که ثمن به نحو کامل پرداخت نشده است و مواردی از این دست. حال سوال مناسب اینکه، چاره کار چیست؟ برای احقاق حقوقی قانونی خود می بایست به کجا مراجعه نماییم؟

در ذیل به بررسی برخی از نکات کلیدی دعوی "الزام به تنظیم سند رسمی انتقال آپارتمان" خواهیم پرداخت.

۱ . گفتنی است، در صورتی که آپارتمان خریداری شده از سوی شما دارای سابقه ثبتی باشد، (این مهم مستلزم این است که آپارتمان دارای پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و سند رسمی در اداره ثبت مربوطه باشد) در این فرض شما می توانید، با تقدیم دادخواست حقوقی به طرفیت فروشنده یا فروشندگان الزام آن ها را به انجام تعهد و تنظیم سند رسمی انتقال درخواست نمایید. در این دعوی می بایست، ادله مربوط به معامله و انجام تعهدات معاملاتی خود نظیر پرداخت ثمن را ارئه نمایید. دادگاه پس از بررسی موضوع و ادله طرفین در صورتی که دعوی شما را مطابق با مقررات قانونی تشخیص دهد حکم محکومیت خوانده (فروشنده) به تنظیم سند رسمی انتقال را صادر می نماید.

۲ . توجه نمایید، این امکان وجود دارد، سند رسمی آپارتمان به نام شخصی که شما اقدام به خرید آپارتمان از وی نموده اید نباشد. در این فرض لازم است، علاوه بر فروشنده ایادی ماقبل او تا شخصی که سند رسمی آپارتمان به نام وی می باشد را به عنوان خوانده دعوی خود قرار دهید. در صورتی که این نکته در دعوی مطروحه از سوی شما رعایت نگردد، بدون شک دادخواست شما مورد پذیرش دادگاه رسیدگی کننده قرار نخواهد گرفت.

۳ . مورد دیگر اینکه، این امکان وجود دارد، آپارتمان خریداری شده بیش از یک مالک داشته باشد. در این فرض، می بایست تمامی مالکین رسمی آپارتمان به عنوان طرف دعوی شما قرار بگیرند. (با فرض اینکه همه آنان سهم خود از آپارتمان را به شما منتقل نموده باشند).

۴ . مورد بسیار مهم اینکه، این امکان وجود دارد آپارتمان خریداری شده از سوی شما فاقد سند و سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه باشد. در این فرض، طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال از سوی شما راه به جایی نخواهد برد. در واقع، شما باید بدوا فروشندگان را به اخذ پایان کار، صورت مجلس تفکیکی و متعاقبا تنظیم سند رسمی انتقال الزام نمایید. همانطور که گفته شد، طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال آپارتمان به تنهایی راه گشا نخواهد بود.

رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان در صلاحیت کدام دادگاه می باشد؟

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی دادگاه های عمومی وانقلاب رسیدگی به دعاوی غیر منقول در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک می باشد. بنابراین، رسیگی به دعوی "الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان" در صلاحیت آپارتمان محل وقوع ملک است.

جهت ثبت دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی آپارتمان به کجا مراجعه نماییم؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم، در حال حاضر جهت ثبت دادخواست خود نباید مستقیما به مراجع قضایی مراجعه نمایید. امروزه شما می توانید دادخواست خود را در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایید. برای این منظور لازم نیست به شهری که دادگاه صالح در آن واقع است مراجعه نمایید. بلکه شما می توانید، دادخواست خود را در یک دفتر خدمات قضایی واقع در هر یک از شهرهای ایران ثبت نمایید.

در پایان این نوشتارباید بگوییم، از هر گونه اقدام خودسرانه در دادگستری خودداری نمایید. اقدامات خودسرانه در بیشتر مواقع دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه برایتان نخواهد داشت. گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و عضو کانون وکلای دادگستری مرکز این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی مربوط به " الزام به تنظیم سند رسمی انتقال آپارتمان" به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. امیدواریم، مطالعه مطالب این سایت موجبات رضایتمندی شما بزرگواران را فراهم نماید.

logo-samandehi