موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام به تنظیم سند رسمی

سلام بر دوستان و همراهان بزرگوار

در مطلب پیش رو به شرح و بیان یکی از دعاوی مهم حقوقی تحت عنوان الزام به تنظیم سند رسمی خواهیم پرداخت.

قبل از آغاز این بحث لازم است بگوییم، تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تهیه و ارائه مطالب کوتاه و کاربردی در زمینه علم حقوق درصدد می باشد سطح معلومات عمومی شما عزیزان را در حوزه حقوقی و قضایی ارتقاء بخشد. البته، با مطالعه مطالب کوتاه و کاربردی هرگز خود را بی نیاز از مراجعه به وکیل رسمی عضو کانون وکلای دادگستری ندانید‌.

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای رسمی و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره مشتاق و آماده است تا به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد.

در روزگاری که در آن زندگی می کنیم، ملک اعم از عرصه و اعیان دارای ارزش مادی و اقتصادی بسیار بالایی می باشد. ارزش بالای املاک صرفاً مختص به جامعه ایران نیست، بلکه در اکثر نقاط دنیا معاملات مربوط به نقل و انتقال املاک از ارزش اقتصادی بسیار بالایی برخوردار بوده به نحوی که با هر نقل و انتقال ارزش مادی بسیاری بین طرفین معامله جابه جا خواهد شد. در کشور ما نیز نرخ تورم با سرعت زیادی در حال رشد می باشد که این افزایش نرخ تورم قطعاً در قیمت املاک و معاملات مربوط به آن تاثیرگذار خواهد بود. اگر این واقعیت را بپذیریم، معاملات مربوط به املاک موجب جابه جایی سرمایه کلانی بین طرفین معامله خواهد شد، لازم و واجب می شود در خصوص مقررات مربوط به نقل و انتقال املاک و دعاوی مربوط به آن اطلاعاتی هر چند کلی کسب نماییم.

در عین ناخرسندی، در کشور ما اکثر معاملات املاک بدون صلاح و مشورت با متخصصین امر یعنی وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری منعقد می شود. معمولاً طرفین معامله از طریق دلال یا واسطه ای (معمولاً متصدی مشاور املاک) اقدام به تنظیم قرارداد و جابه جایی ثمن معامله می نمایند. این بی توجهی و عدم دخالت وکلای دادگستری در معاملات املاک در کشورمان (برخلاف سایر کشور های جهان) موجب گرفتاری های بسیاری در حوزه معاملات املاک در جامعه و متعاقبا در دادگستری می گردد. به ضرص قاطع می گوییم، غالب مشاورین املاک در کشورمان فاقد هر گونه اطلاعات و آگاهی از مقررات مربوط به معاملات املاک و دعاوی مربوط به آن هستند. پس اگر قصد معامله در حوزه املاک را دارید، لزوما پیش از امضاء و انعقاد معامله با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. این مشورت بهترین اقدام و سرمایه گذاری، به منظوری پیشگیری از گرفتاری های بعدی خواهد بود.

گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای متخصص و مجرب آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کلیه معاملات املاک و دعاوی مربوط به آن در کنارتان باشد.

مواردی که در خصوص الزام به تنظیم سند رسمی می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی الزام به تنظیم سند رسمی چیست؟
  • دعوی الزام به تنظیم سند رسمی چگونه طرح می شود؟
  • نمونه دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی چگونه است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی کجاست؟
  • بهترین وکیل دعوی الزام به تنظیم سند رسمی کیست؟
  • هزینه الزام به تنظیم سند رسمی چقدر است؟

به منظور دستیابی به پاسخ پرسش های فوق با ادامه این مطلب همراه با ما همراه باشید همچنین می توانید در صورت نیاز به اخذ مشاوره از طریق راه های ازتباطی با وکیل متخصص در ارتباط باشید.

۱ . دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک در مواردی طرح می شود که، موضوع معامله ملک دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک (ملک دارای سند رسمی)  باشد. توضیح اینکه؛ معمولاً در ایران معاملات مربوط به املاک ابتدا به موجب سند عادی منعقد می گردد، و متعاقباً طرفین در دفترخانه اسناد رسمی حاضر شده و سند رسمی انتقال به نام خریدار تنظیم می شود. حال فرض نمایید، پس از امضای مبایعنامه (سند عادی معامله) فروشنده از حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال به خریدار امتناع نماید. در صورتی که خریدار به تعهدات قراردادی خود عمل نموده باشد، متعاقباً می تواند با اخذ گواهی عدم حضورِ فروشنده در موعد مقرر اقدام به طرح دعوی به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی انتقال نماید.

گواهی عدم حضور فروشنده را از کجا اخذ نماییم؟

در پاسخ می گوییم، اخذ گواهی عدم حضور از دفترخانه اسناد رسمی به عمل می آید.

۲ . دقت نمایید، در برخی مواقع ملک خریداری شده فاقد سابقه ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک و به اصطلاح فاقد سند رسمی می باشد، در این صورت طرح دعوی به خواسته الزام به تنظیم سند رسمی انتقال موضوعیت نداشته و در صورتی که چنین دعوایی طرح شود مورد قبول و پذیرش دادگاه قرار نمی گیرد. درک مطلب گفته شده بسیار ساده و بدیهی است، ملک موضوع معامله سندی ندارد تا مورد نقل و انتقال رسمی قرار گیرد.

۳ . در حال حاضر می توانید، به منظور ثبت دادخواست خود به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید.

دلایل و مدارکی که می بایست پیوست دادخواست شما شود کدام است؟

شما باید دلایل و مدارک معامله منعقده را به دادخواست خود ضمیمه نمایید. این دلایل عبارتند از مبایعنامه عادی، اسناد واریز ثمن معامله، گواهی عدم حضور و سایر ادله نظیر شاهد.

۴ . مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال کجاست؟ در پاسخ باید گفت، مطابق مقررات قانون آیین دادرسی مدنی، دادگاه عمومی محل وقوع ملک صلاحیت ذاتی و محلی به منظور رسیدگی به این دعوی را دارد. گفتنی است، شورای حل اختلاف صلاحیت رسیدگی به دعوی موضوع حاضر را ندارد. زیرا شورا صلاحیت رسیدگی به دعاوی غیر منقول دا دارا نمی باشد.

۵ . سوال دیگری که می بایست طرح شود اینکه، در صورت صدور حکم قطعی مبنی بر الزام فروشنده به تنظیم سند رسمی انتقال و استنکاف وی از حضور در دفترخانه تکلیف چیست؟ در فرض محکومیت قطعی فروشنده به حضور در دفتر خانه و تنظیم سند رسمی انتقال جای نگرانی وجود ندارد. زیرا با قطعیت دادنامه و آغاز روند اجرای حکم نماینده دادگاه به جانشینی از فروشنده در دفترخانه حاضر می شود و به موجب امضا وی سند رسمی انتقال به نام شما تنظیم می گردد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد. جهت برقراری تماس با ما از طرق ارتباطی معرفی شده در این صفحه استفاده نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره مندی از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری آماده و مشتاق است به عنوان وکیل و مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi