موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

الزام رفع تصرف عدوانی

الزام رفع تصرف عدوانی

رفع تصرف عدوانی یکی از دعاوی شایع در محاکم دادگستری است. سوالاتی در خصوص دعوای الزام به رفع تصرف عدوانی می تواند برای شما در ذهن تداعی گردد از جمله آنکه الزام به رفع تصرف عدوانی چگونه است؟ مدارک برای طرح دعوای الزام به رفع تصرف عدوانی چیست؟ شرایط طرح دعوای الزام به رفع تصرف عدوانی چیست؟ برای رفع تصرف عدوانی به کجا مراجعه کنیم؟ بهترین وکیل رفع تصرف عدوانی چه کسی است؟ پاسخ به همه سوالات فوق منوط به مطالعه مقاله تهیه شده در موسسه حقوقی دادآوران نستوه می باشد.

لازم به ذکر است در مقاله  دعوی خلع ید که در همین سایت برای عموم به اشتراک گذاشته شده است اعلام گردید که خواهان آن دعوی شخصی است که مالک عین یا مالک منافع (مستاجر) باشد. چنانچه ملک این فرد توسط شخصی تصرف گردد، وی میتواند دعوی خلع ید را مطرح نماید. حال بیایید فرضی را در نظر بگیرید که فرد مالک عین و یا منافع نیست و ملکی را در تصرف خود دارد، در این فرض اگر شخص دیگری بدون رضایت وی و به صورت غیر قانونی ملک را از تصرف او خارج کند، چه راهکار قانونی وجود دارد؟

 

مطلب مرتبط :   الزام موجر به انجام تعمیرات اساسی عین مستاجره

در این حالت، مانند حالتی که شخصی به نمایندگی مالک در ملک تصرفاتی داشته است و یا کارگر، خادم، سرایدار، مباشر و یا متولی ملک باشد می تواند اعاده تصرف به وضع سابق و رفع تصرف متصرف فعلی را از دادگاه بخواهد.

تصرف عدوانی را هم می توان به صورت دعوای حقوقی و در قالب تقدیم دادخواست مطرح نمود و همچنین می توان به صورت دعوای کیفری و در قالب تقدیم شکایت به دادسرای عمومی و انقلاب مطرح نمود. اما نکته مهمی که وجود دارد، در دعوای حقوقی تنها سبق تصرف مشروع و قانونی خواهان بر ملک برای اثبات ادعا کفایت میکند، اما در شکایت کیفری، شاکی بایستی مالک رسمی ملک باشد.

طرفین این دعوی عبارتند از :  متصرف سابق که خواهان و متصرف فعلی که خوانده نامیده می شوند، هستند.

دادگاه صالح به رسیدگی به درخواست الزام به رفع تصرف عدوانی کجاست؟ دادگاه صالح بر رسیدگی به این دعوی هم دادگاه محل وقوع ملک می باشد.

بنابراین خواهان با در دست داشتن مدارک خود بایستی به دفاتر خدمات قضایی مراجعه کرده و دعوی رفع تصرف عدوانی را طرح کند. برای این دعوی ابتدائاً بایستی تصرف سابق خود را به هر طریقی (مانند شهادت شهود) اثبات کند، سپس باید برای تصرف بعدی خوانده و غیر قانوین بودن آن مدرک ارائه نماید.

در صورت اثبات سبق تصرف او برای دادگاه، دادگاه حکم بر رفع تصرف عدوانی از ملک مورد تنازع می دهد. رای دادگاه بدوی در زمینه تصرف عدوانی قابلیت اجرایی دارد و بلافاصله پس از صدور اجرا می گردد و تجدید نظر خواهی نیز در توقف آن تاثیری ندارد.

در دعوی تصرف عدوانی به مالکیت رسیدگی نمی شود و تنها به سابقه تصرف شخص خواهان و عدوانی بودن تصرف خوانده رسیدگی می شود. همچنین رفع تصرف عدوانی لزومی بر وجود سند رسمی برای خواهان نمی باشد، لیکن اگر او سند داشته باشد دیگر لازم نیست تصرف سابق خود را اثبات کند.

خوب است بدانیم که دعوای رفع تصرف عدوانی از دعاوی سه گانه تصرف می باشد .

در این دعوا ملک به طور کامل در تصرف متصرف است. در دعوای ممانعت از حق، متصرف بر ملک تصرف پیدا نکرده اما مانع استفاده شخص می شود و در دعوای مزاحمت، خوانده مانع و متصرف نیست، اما بر سر راه مطلب مرتبط:   دعوی مجدد تخلیه عین مستاجره

نکته شایان توجه این است که دعوای مالکیت با دعوای تصرف عدوانی قابل جمع نیست، به این معنی که چنانچه شخصی نسبت به اصل مالکیت طرح دعوایی کرده باشد، نمی تواند همزمان دعوای تصرف عدوانی را نیز مطرح کند. اما خواهان می تواند همزمان با طرح این دعوی، اجرت المثل ایام تصرف را نیز مطالبه کند.

دعوای تصرف عدوانی تنها در اموال غیر منقول وجود دارد، بنابراین چنانچه شخصی اتومبیل دیگری را تصرف کرد، دعوای مربوط به آن تصرف عدوانی نمی باشد.

چنانچه تصرف متصرف کنونی با اذن و رضایت متصرف سابق باشد، این تصرف تصرف عدوانی نمی باشد.

برای اثبات دعوای تصرف عدوانی، متصرف بایستی زمان معقولی ملک را در تصرف خود داشته باشد. در قانون آیین دادرسی مدنی پیشین حداقل زمان تصرف یک سال بود، اما در حال حاضر این مدت به تشخیص دادگاه خواهد بود.

شاید برای شما سوال باشد که تفاوت دعوی تصرف عدوانی با تخلیه ملک چیست؟

در دعوای تصرف عدوانی، تصرف از ابتدا غیر قانونی و بدون رضایت متصرف است، اما در دعوی تخلیه ملک ابتدائاً با رضایت مالک و به طور قانونی در تصرف متصرف فعلی قرار گرفته است.

همچنین اگر در یک ملک مشاعی یکی از شرکا کل ملک را تصرف کند، باقی شرکا می توانند دعوی تصرف عدوانی را مطرح کنند .نمونه شایع این تصرف، تصرف یکی از شرکا در مشترکات آپارتمان ها است.

با مراجعه به اهل فن می توانید از خدمات خاص که در تخصص این افراد می باشد بهره مند گردید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل  گروه وکلای نستوه  به صورت تخصصی آماده ارائه خدمات حقوقی و وکالتی به هم میهنان و هم وطنان عزیز می باشد. به یاد داشته باشید به موسسات حقوقی معتبر که توسط افراد مورد اعتماد و دارای پروانه وکالت تاسیس شده باشند اعتماد نمایید. وکیل دادگستری یا عضو کانون وکلای دادگستری می باشد و یا عضو مرکز امور مشاوران قوه قضاییه، و پروانه این اشخاص قابل استعلام از سایت مربوطه می باشد.

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>    آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi