موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

انکار بعد از اقرار در دادگاه

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی تحت عنوان اقرار بعد از انکار  خواهیم پرداخت. در صورتی که تا پایان این مطلب همراه تیم تحریریه گروه وکلای نستوه باشید، می توانید اطلاعات مفیدی دست بیابید.

مواردی که در خصوص انکار در دادگاه می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از اقرار چیست؟
  • اقرار در دادگاه با اقرار خارج از دادگاه چه تفاوتی دارد؟
  • آیا انکار بعد از اقرار مورد پذیرش قرار می گیرد؟
  • آیا اقرار وکیل علیه موکل قابل پذیرش است؟
  • آیا صدای ضبط شده اقرار محسوب می شود؟

در راستای ارتقاء دانش حقوقی بهتر است قبل از هر اقدام با وکیل متخصص در مسائل حقوقی خود مشاوره اخذ نمایید. موسسه حقوقی دادآوران نستوه آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان می باشد.

بیشتر بدانید: امتناع شوهر از برقراری رابطه زناشویی

همانطور که در بالا نیز گفتیم؛ موضوع  این مطلب اقرار بعد از انکار در دادگاه است.

منظور از اقرار چیست؟

مطابق مقررات قانون مدنی و قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی ادله اثبات دعوی عبارتند از؛ اقرار، سند، شهادت، سوگند و امارات. همانطور که ملاحظه می‌کنید، اقرار یکی از ادله اثبات دعوی محسوب می شود. در علم حقوق در تعریف اقرار می گویند: (اخباری است به حق بر علیه شخص اقرار کننده و به نفع دیگری). در واقع شخص اقرار کننده به حقی مشروع و قانونی بر علیه خود و به نفع دیگری خبر می دهد. برای مثال شخص الف در طی یک دادرسی حقوقی اقرار میکند، مبلغ یک میلیون تومان به شخص ب بدهکار است. در اینجا گفته می شود، شخص الف اقرار به دین نموده است.  دادگاه نیز بر اساس اقرار شخص الف اقدام به صدور رای می کند. خوب است بدانید، در امور حقوقی اقرار بالا ترین و ارجح ترین  دلیل به حساب می آید. در صورتی که در حین دادرسی هر یک از اصحاب دعوا  اقرار به حقی کند، به نحوی که اقرار وی صحیح و منطبق بر موازین قانونی باشد، دادگاه بر اساس اقرار حکم به محکومیت شخصی که اقرار می کند خواهد داد، و به منظور اثبات حق دلیل دیگری نیاز نخواهد بود.

بیشتر بدانید: آیا با فیلم می توان زنا را اثبات کرد؟

اقرار در دادگاه با اقرار خارج از دادگاه چه تفاوتی دارد؟

اقرار به انواع مختلفی تقسیم می شود. اقرار می تواند کتبی، شفاهی، در دادگاه یا خارج از دادگاه باشد. منظور از اقرار کتبی  اقراری است که، شخص اقرار کننده به صورت مکتوب به حقی مشروع و قانونی بر علیه خود و به نفع دیگری خبر می‌دهد. اقرار کتبی می تواند در سند عادی یا سند رسمی باشد. همچنین اقرار می تواند به صورت شفاهی باشد.

بیشتر بدانید: شکایت ضرب و جرح توسط شوهر

اما منظور از اقرار در دادگاه و اقرار خارج از دادگاه چیست؟

در صورتی که اقرار در حضور قاضی و در دادگاه انجام شود، به آن اقرار در دادگاه می گویند. اقرار در دادگاه می تواند کتبی یا شفاهی باشد. در صورتیکه اقرار کننده در دادخواست، شکوائیه یا لایحه مطلبی را تصریح کند که متضمن اقرار باشد، به آن اقرار کتبی در دادگاه گفته می شود. اما چنانچه؛ اقرار به صورت شفاهی در حضور قاضی دادگاه انجام شود، به آن اقرار شفاهی در دادگاه می‌گویند. پس دانستیم، اقرار می تواند، در دادگاه یا خارج از دادگاه باشد.همچنین اقرار  در دادگاه یا خارج از دادگاه می تواند به صورت شفاهی یا کتبی باشد.

بیشتر بدانید: مراحل قانونی استرداد جهیزیه

آیا انکار بعد از اقرار مورد پذیرش قرار می گیرد؟

به منظور پاسخ به این پرسش می ‌بایست به مقررات ماده ۱۲۷۷ قانون مدنی ایران مراجعه نمود. این ماده می گوید: (انکار بعد از اقرار مسموع نیست لیکن اگر مقر ادعا کند اقرار او فاسد یا مبنی بر اشتباه یا غلط بوده شنیده می شود و همچنین است درصورتی که برای اقرار خود عذری ذکر کند که قابل قبول باشد: مثل اینکه بگوید اقرار به گرفتن وجه در مقابل سند یا حواله بوده که وصول نشده لیکن دعاوی مزکوره مادامی که اثبات نشده مضر به اقرار نیست).

ماده فوق دارای نکاتی به شرح آتی می باشد:

الف . اصل بر این است، کسی که اقرار می کند ملزم به اقرار خود خواهد بود. در حقیقت، اصل بر عدم پذیرش انکار بعد از اقرار است.

ب . همانطور که در بالا گفتیم، اصل بر این است کسی که اقرار می کند ملزم به اقرار خود خواهد بود و نمی تواند پس از اقرار انکار نماید. قانونگذار بر این اصل استثنائاتی نیز وارد نموده است. توضیح اینکه، اگر مقر مدعی بطلان یا اشتباه قرار باشد، می تواند این موضوع را مطرح و اثبات نماید. برای مثال، شخص الف مدعی می‌شود، اقراری که سابقا انجام داده است در حین مستی بوده است. یا مدعی می شود، اقرار وی غلط و بر اساس اشتباه بوده است. مثلاً شخص الف اقرار می کند، مبلغ یک میلیون تومان به شخص ب بدهکار است اما متعاقباً متوجه می شود طلبکار وی نه شخص ب بلکه شخص ج بوده است. با فرض اثبات موارد گفته شده انکار بعد از اقرار مسموع است. دقت نمایید، تا زمانی که بطلان یا اشتباه قرار به اثبات نرسد قدرت اثباتی اقرار پابرجاست.

پ . مورد بعدی اینکه؛ شخصی، اقرار به امری می کند، اما پس از اقرار مدعی می شود، اقرار در ازای گرفتن وجه یا سند بوده است. یعنی پس از اقرار سند یا وجه مورد نظر دریافت نشده است. برای مثال شخص الف با امضای قرارداد اقرار می‌کند، ثمن معامله را دریافت داشته است. اما پس از امضا خریدار از پرداخت ثمن امتناع می‌کند. در این مثال با فرض اثبات، انکار بعد از اقرار مورد پذیرش قرار خواهد گرفت.

بیشتر بدانید: دعوی اثبات ابراء دین

آیا اقرار وکیل علیه موکل خود موثر است؟

بر اساس مقررات قانون آیین دادرسی مدنی  اقرار وکیل بر علیه موکل خود در اموری که قاطع دعواست مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.

بیشتر بدانید: تسلیط ید

در پایان امیدواریم؛ این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه  تنظیم و ارائه گردیده است، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش، تجربه و تخصص وکلای مجرب عضو کانون وکلای دادگستری مرکز آماده ارائه خدمات حقوقی اعم از مشاوره و وکالت به شما شهروندان محترم خواهد بود.

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح زیر است:

تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکلای متخصص، تنظیم شکواییه در کلیه امور کیفری توسط وکلای متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکلای متخصص، قبول وکالت به منظور مطالعه پرونده و ارائه راهکار قانونی به شما، قبول وکالت به منظور دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi