موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

بطلان رای داوری در قرارداد ملکی

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان بطلان رای داوری در قرارداد ملکی خواهیم پرداخت.

مواردی که در خصوص بطلان رای داوری در قرارداد ملکی می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از شرط داوری در قرارداد ملکی چیست؟
  • در چه مواردی می توان رای داوری در قراردادهای ملکی را باطل نمود؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی بطلان رای داوری کجاست؟
  • در دعوی بطلان رای داوری وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟
  • چگونه رای داور را باطل کنیم؟

برای اطلاع از سوالات خود و دریافت مشاوره تخصصی در خصوص دعاوی داوری می توانید هم اکنون با وکیل داوری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه از طریق راه های ارتباطی اعلامی در سایت در ارتباط باشید.

بیشتر بدانید: شرط داوری در قرارداد چگونه است؟

منظور از شرط داوری در قراردادهای ملکی چیست؟

همانطور که می دانید، عنوان این مطلب بطلان رای داوری در قراردادهای ملکی می باشد. اما پیش از آن باید ببینیم، اساساً در قراردادهای ملکی چگونه رای داوری صادر می شود، که متعاقب آن بتوان در موارد قانونی رای را باطل نمود. مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی اشخاصی که دارای اهلیت قانونی می باشند، می‌توانند اختلافات خود را به منظور حل و فصل و صدور رای به داور واجد صلاحیت ارجاع نماید. همچنین قرارداد داوری می تواند به صورت موافقت نامه جداگانه داوری منعقد گردد، و یا به صورت شرط داوری در ضمن قرارداد دیگری درج شود. مورد اخیر با موضوع این مطلب بسیار مرتبط است، یعنی در فرضی که قراردادهای مربوط به املاک دارای شرط داوری می باشد.

با این توضیح که، طرفین در حین انعقاد قراردادی که مربوط به ملک می باشد شرط داوری نیز در آن درج می کنند، تا اگر اختلافی ناشی از قرارداد مربوط به ملک به وجود آمد، متعاقباً داور تعیین شده بتواند بین طرفین اختلاف اقدام به صدور رای نماید.

بیشتر بدانید: ابطال رای داوری

پس دانستیم، منظور از شرط داوری در قرارداد ملک چیست. یک بار دیگر به صورت کوتاه می گوییم، قراردادی با موضوع املاک منعقد می گردد که یکی از شروط مندرج در قرارداد شرط داوری است. در صورتی که بین طرفین قرارداد اختلافی به وجود آید، داور مطابق مقررات داوری اقدام به صدور رای می نماید.

فرض را بر این قرار می‌دهیم، اختلاف ناشی از یک قرارداد ملکی بروز می‌کند.  طرفین نیز اختلاف خود را به به داوری را می نماید، اگر داور پس از رسیدگی اقدام به صدور رای نماید اما بنا به جهات قانونی رای صادر شده از اساس باطل و بلااثر باشد، هر یک از طرفین می تواند با مراجعه به دادگاه صالح حکم بطلان رای داوری را اخذ نماید. اینکه رای صادر شده از سوی داور در چه مواردی از اساس باطل و بلااثر خواهد بود، مطلبی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

بیشتر بدانید: نمونه لایحه داوری

در چه مواردی می توان رای داور در قراردادهای ملکی را باطل نمود؟

به منظور اطلاع و آگاهی از پاسخ این سوال می‌بایست به مقررات داوری در قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب مراجعه نمود. به طور کلی بطلان رای داوری می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، ماده ۴۸۹ قانون پیش گفته موارد بطلان رای داوری را بیان می‌دارد. در ادامه به بررسی این موارد خواهیم پرداخت.

الف . رای داور بر خلاف قوانین موجد حق باشد؛ منظور این است که رای داور بر خلاف مقررات ماهوی صادر شود. برای مثال داور حق مالکیت خریدار را به رسمیت نشناسد،یا عقد بیع صحیح و شرعی را فاقد اثر قانونی تلقی نماید، در این مورد می توان بطلان رای داور در قرارداد ملکی را تقاضا نمود.

ب . داور نسبت به مطلبی که موضوع داوری نبوده را صادر کرده باشد.منظور این است که داور از حدود اختیارات خود که در موافقتنامه داوری و بر مبنای توافق طرفین به وی اعطا شده است تجاوز نماید. مثلاً در طرفین حدود اختیارات داور را صرفاً صدور رای در خصوص اجرت المثل ایام تصرف تعیین می نمایند، اما داور در مورد مالکیت نیز اظهار نظر می کند.

پ . رای داور پس از انقضای مدت داوری صادر و تسلیم شده باشد؛ توضیح اینکه رسیدگی های داوری دارای مدت زمان معین و مشخصی می باشد، مدت زمان رسیدگی می تواند بنا به توافق طرفین تعیین گردد و در صورتی که در این خصوص توافق نشود مدت سه ماه قانونی لحاظ خواهد شد. در صورتی که رای داور در قرارداد ملکی خارج از موارد قانونی صادر و تسلیم شود، متعاقب آن می‌توان بطلان رای داور را تقاضا نمود.

ت . در صورتی که رای داور در قرارداد ملکی بر خلاف مندرجات دفتر املاک اداره ثبت و یا ثبت دفاتر اسناد رسمی که دارای اعتبار قانونی است صادر شده باشد، باطل خواهد بود. به واقع داور نمی تواند بر خلاف سند رسمی که مطابق مقررات قانونی به ثبت رسیده است اقدام به صدور رای نماید.

بیشتر بدانید: مبنای رأی داور و ابطال آن

ث . در صورتی که داور در قرارداد ملکی صلاحیت قانونی به منظور داوری نداشته باشد؛ رای صادر شده از جانب او باطل و بی اثر است. توضیح این که، مطابق قانون برخی از اشخاص حق ندارند به عنوان داور تعیین شوند، از طرفی طرفین اختلاف نیز نمی توانند آنها را به عنوان داور تعیین نمایند. این اشخاص عبارتند از: اشخاص فاقد اهلیت قانونی و اشخاصی که به موجب حکم قطعی دادگاه محروم از داوری می باشند.

ج ‌. مورد بعدی اینکه قراردادی که در آن شرط داوری مندرج است از اساس باطل و بی اثر باشد. مثلاً فرض کنید، قرارداد مربوط به ملک که در آن شرط داوری درج شده است فاقد یکی از شرایط عمومی صحت قراردادها باشد و اصل قرارداد به نوعی باطل و بی اثر تلقی گردد.

بیشتر بدانید: داوری در قراردادها

مرجع صالح به منظور طرح دعوی بطلان رای داور در قرارداد ملکی کجاست؟

قبل از هر چیز باید بگوییم: شما میتوانید دادخواست دعوی بطلان رای داور در قرارداد ملکی را از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت نمایید. سپس پرونده به منظور رسیدگی به مرجع قضایی صالح ارجاع می شود. مرجع قضایی صالح به منظور رسیدگی دادگاهی است که دعوی را به داوری ارجاع کرده یا دادگاهی که صلاحیت رسیدگی به موضوع را دارد. اصولاً دادگاه محل وقوع ملک می باشد. سوال دیگری که مناسب در اینجا طرح نماییم اینکه، مهلت طرح دعوی بطلان رای داور چه میزان است در پاسخ به این پرسش می گوییم: از تاریخ ابلاغ رای داوری ۲۰ روز مهلت دارید بطلان رای داور را تقاضا نمایید.

بیشتر بدانید:درخواست تعیین داور

در پرونده های مربوط به بطلان رای داور در قرارداد ملکی وکیل خود را چگونه انتخاب نمایید؟ گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل و مشاور در کنار شما باشد. برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه در پرونده های مربوط به بطلان رای داور در قرارداد ملکی به شرح زیر است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک شما و ارائه مشاوره تخصصی توسط وکیل متخصص، تنظیم دادخواست بطلان رای داور در قرارداد ملکی توسط وکیل متخصص، تنظیم لایحه دفاعیه در پرونده های مربوط به بطلان رای داور در قرارداد ملکی توسط وکیل متخصص، قبول وکالت در پرونده های مربوط به بطلان رای داور در قرارداد ملکی و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید، مورد مطالعه و استفاده شما قرار گرفته باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi