موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تایید رجوع از هبه

دعوی رجوع از هبه را می بایست در دادگاه حقوقی طرح نمود. این دعوی دارای شرایطی می باشد که در ادامه بدان می پردازیم. در خصوص دعوی تایید رجوع از هبه می بایست از طریق دادخواست اقدام گردد. این دعوا دارای شرایط خاصی می باشد و چنانچه دعوی تایید رجوع از هبه به درستی طرح نگردد می تواند موجبات ورود ضرر را فراهم نماید. با توجه به این اوصاف موسسه حقوقی دادآوران نستوه اقدام به تهیه مقاله ای در خصوص تایید رجوع از هبه توسط گروه وکلای نستوه نمود و از طریق سایت این موسسه به اشتراک گذاشته شد. منظور از هبه چیست؟ آیا هبه قابل رجوع است؟ در چه مواردی نمی توان از هبه رجوع نمود؟ دعوی تایید رجوع از هبه در چه مواردی طرح می گردد؟ جهت طرح دعوی تایید رجوع از هبه به کجا مراجعه نماییم؟ شرایط طرح دعوی رجوع از هبه چیست؟ مدارک طرح دعوی رجوع از هبه چیست؟ در مطلب پیش و رو به بررسی دعوی تایید رجوع از هبه خواهیم پرداخت فلذا برای اطلاع از سوالات خود با ما همراه باشید.

به موجب ماده ۷۹۵ قانون مدنی (هبه عقدی است که به موجب آن یک نفر مالی را مجاناً به کس دیگر تملیک می کند...) در حقیقت هبه عنوان قانونی هدیه می باشد. در مواقعی که شخصی مالی را به دیگری هدیه می دهد، قالب و چهارچوب این اقدام از منظر حقوقی هبه تلقی می گردد. اما سوال اساسی این است، آیا در موردی که شخص مالی را به دیگری هدیه می کند، امکان رجوع و بازپسگیری مال اهداء شده میسر می باشد؟ جهت اطلاع و آگاهی از مقررات مربوط به دعوی تایید رجوع از هبه با ما همراه باشید.

آیا هبه قابل رجوع است؟

بر اساس ماده ۸۰۳ قانون مدنی هبه از عقود جایز محسوب می شود  «عقدجایز به عقدی اطلاق می شود که به صورت یکطرفه قابل فسخ خواهد بود» برطبق ماده مزبور واهب یا همان هدیه دهنده می تواند از هبه رجوع نماید مشروط به اینکه :

۱- متهب یا هدیه گیرنده پدر یا مادر یا اولاد بلاواسطه واهب یا هدیه دهنده نباشد. در واقع شخصی که مالی را به پدر یا مادر یا اولاد خود هبه نماید دیگر نمی تواند از آن رجوع نماید.

۲- هبه بلاعوض باشد و یا در هبه معوض، عوض داده نشده باشد. اصل بر هبه مجانی و بلاعوض است اما می توان در هبه شرط عوض نمود. چنانچه در هبه شرط عوض شود و عوض داده شود دیگر قابل رجوع نخواهد بود.

۳- مال موهوبه از مالکیت واهب یا همان هدیه گیرنده خارج نشده باشد و یا متعلق حق غیر قرار نگرفته باشد برای مثال در رهن نباشد. پس اگر هدیه گیرنده مال موهوبه را به دیگری منتقل نماید یا مال موهوبه متعلق حق دیگری قرار گیرد هبه قابل رجوع نیست.

۴- در مال موهوبه تغییری حاصل نشده باشد. چنانچه در عین موهوبه تغییری حاصل شود واهب حق رجوع ندارد.

بنابراین اصل بر قابل رجوع بودن هبه می باشد، مگر در موارد خاص قانونی که پس از هبه نمی توان از آن رجوع نمود.

گفتنی است؛ مطابق ماده ۸۰۵ قانون پیش گفته در صورت فوت متهب یا واهب، هبه قابل رجوع نیست. همچنین، مطابق ماده ۸۰۶ قانون مذکور هبه طلب قابل رجوع نیست. به تعبیر ساده تر در صورتی که داین طلب خود را به مدیون ببخشد دیگر حق رجوع ندارد. مضافاً اینکه با توجه به ماده ۸۰۷ همان قانون اگر کسی مالی را به عنوان صدقه به دیگری بدهد دیگر حق رجوع نخواهد داشت.

دعوی تایید رجوع از هبه در چه مواردی طرح می گردد؟

پس از تحقق هبه این امکان وجود دارد واهب از اقدام خود منصرف و پشیمان گردد؛ در اینصورت می تواند نسبت به رجوع از هبه و طرح دعوی تایید رجوع از هبه اقدام نماید. البته در این خصوص می بایست، به مواردی که در فوق بررسی گردید به عنوان موانع رجوع از هبه توجه نمود. در صورتی که موانع گفته شده موجود نباشد، واهب می تواند دعوی خود را با عنوان تایید رجوع از هبه و استرداد مال موهوبه اقامه نماید.

در حال حاضر می توانید، جهت ثبت دادخواست تایید رجوع از هبه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. مدارک مورد نیاز جهت ثبت دادخواست مزبور عبارتند از:

هبه نامه یا هر دلیلی که بتواند مثبت عقد هبه باشد، دلیل رجوع از هبه که می تواند اظهارنامه رسمی و گواهی ابلاغ آن باشد، کارت ملی جهت احراز هویت و کارت عابر بانک جهت پرداخت هزینه های قانونی.

توصیه و تاکید می کنیم، به همراه دعوی تایید رجوع از هبه خواسته استرداد مال موهوبه را نیز تصریح نمایید؛ به این طریق دادگاه رسیدگی کننده علاوه بر صدور حکم تایید رجوع از هبه حکم استرداد مال موهوبه را نیز صادر خواهد نمود.

سخن آخر اینکه؛ تحت هیچ شرایطی به صورت خود سرانه اقدام به تنظیم دادخواست حقوقی ننمایید. به طور قطع تنظیم یک دادخواست صحیح و هوشمندانه نیازمند داشتن دانش و اطلاعات دقیق حقوقی می باشد. وکلای رسمی دادگستری با صرف وقت و هزینه بسیار متخصص طرح و دفاع از دعاوی در دادگستری می باشند، لذا شما می توانید با مراجعه به دفاتر حقوقی وکلای رسمی دادگستری از دانش و تخصص آنان در زمینه طرح و دفاع از دعاوی برخوردار شوید. در بسیاری از موارد مراجعه خودسرانه به دادگستری دست آوردی به غیر از اتلاف وقت و هزینه در بر نخواهد داشت، همچنین مشورت شما پیش از طرح دعوی می تواند موجب پیشگیری از طرح دعاوی واهی گردد. برای اینکه در مسیر صحیح گام بردارید با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید. امروزه بسیاری از موسسات حقوقی تحت مدیریت افراد غیر وکیل مشغول به فعالیت می باشند، متاسفانه اقدامات غیر تخصصی این دست موسسات موجبات تضییع حقوق بسیاری از شهروندان و اتلاف وقت مراجع قضایی را سبب گردیده است. از این رو در انتخاب خود جهت مراجعه به دفاتر حقوقی دقت و وسواس لازم را به خرج دهید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای رسمی دادگستری این آمادگی را دارد در کلیه دعاوی حقوقی، مخصوصاً دعاوی مربوط به تایید رجوع از هبه به عنوان وکیل یا مشاور در کنار شما باشد.  شما می توانید از خدمات مشاوره ما به صورت حضوری و تلفنی بهره مند شوید. برای این منظور با تلفنهای ذیل تماس حاصل نمایید :

 

logo-samandehi