موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تایید فسخ قرارداد

سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم تحریریه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و به اشتراک گذاشته شده است به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی تحت عنوان تایید فسخ قرارداد خواهیم پرداخت.

اولین اقدام برای فسخ قرارداد وجود جهات قانونی و یا قراردادی جهت فسخ قرارداد می باشد و بدون دلیل امکان فسخ قرارداد وجود ندارد. البته در مواردی فسخ نیازمند دلیل نمی باشد و می توان بدون دلیل در یکسری از قراردادها اقدام به فسخ نمود.

دومین اقدام برای فسخ قرارداد اعلام اراده باطنی به طرف مقابل می باشد.

در نهایت برای فسخ قرارداد می بایست دادخواست تایید و تنفیذ فسخ قرارداد تقدیم دادگاه گردد.

در این مطلب خواهیم دید، قرارداد بر اثر چه مواردی فسخ خواهد شد، در صورتی که شما حق فسخ قرارداد را دارا باشید چگونه می توانید قرارداد خود را فسخ نمایید. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید همچنین می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی با وکیل متخصص فسخ قرارداد در این موسسه با ما در ارتباط باشید.

مواردی که در خصوص تایید فسخ قرارداد می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی تایید فسخ قرارداد چیست؟
  • شرایط تایید فسخ قرارداد چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تایید فسخ قرارداد کدام است؟
  • آثار حقوقی تایید فسخ قرارداد چیست؟
  • وکیل فسخ قرارداد کیست؟
  • هزینه فسخ قرارداد چقدر است؟

در وهله اول باید ببینیم، منظور از دعوی تایید فسخ قرار چیست، به عبارت ساده دعوی تایید فسخ قرارداد در چه صورتی طرح می شود؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم، دعوی تایید فسخ قرارداد در خصوص  قراردادی که سابقاً به صورت صحیح و قانونی منعقد گردیده است طرح خواهد شد. به واقع، تا قراردادی صحیح منعقد نگردد، متعاقباً دعوی فسخ قراردادی نیز در کار نخواهد بود. توضیح اینکه، شما در مراودات اقتصادی و اجتماعی خود، قراردادهای مختلفی را منعقد و امضاء می نمایید. برای مثال؛ خرید و فروش می کنید، مکانی را اجاره می کنید یا اجاره می دهید، حال این امکان وجود دارد در قرار دادی که منعقد نموده اید حق فسخی برایتان ایجاد شود. در صورتی که قرارداد را فسخ نمایید، اما طرف دیگر قرارداد، فسخ اعمال شده از سوی شما را نپذیرد، نوبت به طرح دعوی تایید فسخ قرار داد خواهد رسید.

مواردی که موجب حق فسخ در قرار داد می شود کدام است؟

در پاسخ می گوییم، اینکه چه مواردی موجب پدید آمدن حق فسخ در یک قرارداد می شود موضوع اصلی این نوشتار نخواهد بود. پس سعی می کنیم؛ اشاره ای کوتاه و گذرا به موارد فسخ قرارداد نموده و در آینده ای نزدیک مطلبی را به طور مفصل به موضوع اخیر اختصاص دهیم. در ادامه با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.  

موارد فسخ قرارداد به شرح آتی است:

الف . مواردی وجود دارد که به بر اثر حکم مستقیم قانون موجب حق فسخ برای یکی از طرفین قرارداد خواهد بود، در واقع حق فسخ به وجود آمده بدون اراده و توافق طرفین ایجاد می گردد. برای مثال، خیار عیب یا غبن از این نمونه اند.

ب . مورد دیگر حق فسخی است که نه بر اساس حکم مستقیم قانون بلکه بر اثر توافق و تراضی طرفین به وجود می آید. نظیر خیار شرط.

خوب است کمی در خصوص نکات و ظرایف دعوی تایید فسخ قرارداد صحبت نماییم. یادتان باشد؛ این شمایید که اقدام به فسخ قرارداد می نمایید و دادگاه صرفا فسخ اعمال شده از سوی شما را تایید خواهد نمود. به تعبیر ساده، در نظام حقوقی ایران دادگاه حقی به منظور فسخ قرارداد منعقده مابین طرفین قرارداد نخواهد داشت. دادگاه صرفاً می تواند حق فسخی که سابقاً به صورت صحیح و قانونی از جانب شما اعمال گردیده است را تایید نماید.

به منظور اعمال حق فسخ چه باید کرد؟

در پاسخ به این سوال می گوییم، مطابق مقررات قانون مدنی ایران فسخ یک قرارداد به هر لفظ یا فعلی که دلالت بر فسخ نماید محقق خواهد شد. اما شما می بایست اعمال حق فسخ خود را مستند به دلیل نمایید تا متعاقباً بتوانید، تایید فسخ قرارداد را از دادگاه درخواست کنید. در حقیقت در دعوی تایید فسخ قرارداد دادگاه باید به نوعی اعمال حق فسخ از جانب شما را احراز نماید. از این جهت توصیه می کنیم، مراتب فسخ معامله را از طریق اظهارنامه رسمی به اطلاع طرف قرارداد برسانید. در واقع، با ارسال اظهارنامه اعلام فسخ قرارداد میستند به دلیل خواهد شد. در حیطه عمل ارسال اظهارنامه شایع ترین راه به منظور اعلام فسخ قرارداد به حساب می آید. گفتنی است، ارسال اظهارنامه به منظور اعلام فسخ قرارداد شایع ترین راه می باشد اما تنها راه نیست. در حقیقت شما می توانید از طریق ایمیل، پیامک از طریق خط تلفن همراه یا دیگر شبکه های اجتماعی مراتب اعلام فسخ قرارداد را  به اطلاع طرف دیگر برسانید.

نکته مهمی که باید به آن دقت نمایید اینکه، پیش از اعلام فسخ قرارداد اقدامی بر خلاف حق فسخ خود انجام ندهید. در واقع، اقداماتی نظیر مطالبه ثمن معامله یا درخواست تسلیم موضوع معامله یا مهلت دادن به طرف معامله به منظور انجام تعهداتش به نوعی پایبندی شما، به بقاء قرارداد و اسقاط حق فسخ را می رساند. پس دقت نمایید با اقداماتی اینچنینی حق فسخ خود را اسقاط ننمایید.

آثار حقوقی تایید فسخ قرارداد چیست؟

به موجب مقررات قانون مدنی ایران، فسخ نسبت به گذشته اثری نخواهد داشت. در حقیقت با اعمال فسخ، قرارداد از تاریخ فسخ منحل می گردد. همچنین آنچه که به موجب قرارداد رد و بدل شده است پس از فسخ به جای خود بازخواهد گشت. برای مثال، با فسخ قرارداد بیع ثمن معامله به مشتری مسترد می گردد، از طرف دیگر مبیع نیز به فروشنده تحویل می شود.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تایید فسخ قرارداد کدام است؟

در پاسخ می گوییم؛ در صورتی که موضوع قرارداد مال منقول باشد، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده خواهد بود. همچنین در صورتی که موضوع دعوی مال غیر منقول باشد رسیدگی به دعوی در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک می باشد. در حال حاضر شما می توانید، با مراجعه به هر یک از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی دادخواست حقوقی خود را ثبت نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد. توجه نمایید، دعوی تایید فسخ قرارداد دارای ظرایف و پیچیدگی های بسیاری می باشد که با مطالعه متن قوانین یا خواندن مطالب کوتاه و کاربردی در فضای مجازی نمی توان بر تمامی جوانب آن آگاه و مسلط شد. در نهایت پیشنهاد می کنیم، به منظور جلوگیری از تضییع حقوق قانونی خود در دعاوی تایید فسخ قرارداد از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با موسسه حقوقی دادآوران نستوه تماس بگیرید. گروه وکلای نستوه آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری به عنوان وکیل و مشاور در کنارتان باشد.

logo-samandehi