موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تبادل لوایح در دیوان عالی کشور

با سلام و درود بر شما دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد، به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان تبادل لوایح در دیوان عالی کشور خواهیم پرداخت. شما در پایان این مطلب جواب پرسش های زیر را خواهید دانست.

بیشتر بدانید:تغییر رای در دیوانعالی کشور

مواردی که در خصوص تبادل لوایح می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • دیوان عالی کشور صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟
  • شرایط تبادل لوایح در دیوان عالی کشور چگونه است؟
  • تبادل لوایح در دیوان عالی کشور چگونه انجام می گیرد؟
  • هزینه تبادل لوایح در دیوان عالی کشور چقدر است؟
  • در پرونده های مربوط به دیوان عالی کشور چگونه وکیل خود را انتخاب نماییم؟

جهت ارتباط با وکیل بدون واسطه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه و دریافت مشاوره تخصصی می توانید هم اکنون با وکیل متخصص در ارتباط باشید.

در ابتدای این مطلب باید ببینیم:

دیوان عالی کشور صلاحیت رسیدگی به کدام موضوعات را دارد؟

و مهمتر اینکه هدف از تشکیل دیوان عالی کشور چیست؟

در پاسخ به این پرسش می گوییم: دیوان عالی کشور، عالی ترین مرجع قضایی کشور به حساب می‌آید. دیوان عالی کشور وظایفی نظیر نظارت بر حسن اجرای قوانین در محاکم پایین دست، ایجاد رای وحدت رویه قضایی و رسیدگی‌های فرجامی در امور حقوقی و رسیدگی تجدیدنظر در برخی از امور کیفری را عهده دار است.

 موضوع اصلی این نوشتار تبادل لوایح در دیوان عالی کشور می باشد، امری که مربوط به رسیدگی های فرجامی از طریق دیوان عالی کشور است. توضیح اینکه برخی از موضوعات حقوقی قابلیت رسیدگی فرجامی از طریق دیوان عالی کشور را دارد تبادل لوایح نیز در همین رسیدگی ها مصداق خواهد داشت در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح دهید.

مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی، فرجام خواهی، تشخیص انطباق یا عدم انطباق رای صادره با مقررات قانونی و موازین شرعی می باشد. در حقیقت، در رسیدگی های فرجامی دیوان عالی کشور، به نوعی بر عملکرد مراجع پیشین رسیدگی شکلی یا همان نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات می نماید. چنانچه عملکرد مراجع پیشین مطابق با قوانین و مقررات باشند، رای مورد درخواست فرجامی ابرام و در غیر اینصورت از سوی دیوان عالی کشور رای مورد درخواست فرجامی نقض و مطابق مقررات عمل خواهد شد.

بیشتر بدانید: وکیل دیوان عالی کشور

دیوان عالی کشور در خصوص کدام موضوعات صالح به رسیدگی شکلی می باشد؟

از این حیث می باید قائل به تفکیک شویم، در رسیدگی های مربوط به دادگاه های حقوقی صرفاً برخی از عناوین آن هم بر اساس صراحت قانون آیین دادرسی مدنی قابل رسیدگی شکلی در دیوان عالی کشور می باشد. برای مثال موضوع طلاق یکی از عناوینی است که پس از رسیدگی در مراحل بدوی و تجدید نظر قابلیت رسیدگی فرجامی را نیز داراست. خوب است بدانید، ماهیت فرجام خواهی یکی از طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی به حساب می‌آید، در حقیقت فرجام‌خواهی در کنار اعتراض ثالث و اعاده دادرسی یکی از سه طرق فوق العاده اعتراض بر آرای قضایی است.

پس دانستیم؛ صرفاً برخی از عناوین  مربوط به دعاوی حقوقی قابل رسیدگی شکلی در دیوان عالی کشور می باشد. این عناوین در قانون آیین دادرسی مدنی به صراحت معین گردیده است. البته در این خصوص می بایست بین آرای صادره از دادگاه های بدوی و تجدید نظر تفکیک قائل شد.

آرای صادره از دادگاه های بدوی که قابلیت رسیدگی فرجامی را دارند عبارتند از:

  •  دعاوی مالی که خواسته دعوی بیش از دو میلیون تومان است، و از آن درخواست تجدید نظر خواهی نیز نشده است. آرای مالی صادره از دادگاههای تجدید نظر به هیچ عنوان قابل رسیدگی فرجامی نیست.
  •  احکام راجع به اصل نکاح و فسخ آن، طلاق، نسب، حجر، وقف، حبس، ثلث، تولیت

  آرای صادره از دادگاه تجدیدنظر که قابلیت رسیدگی فرجامی دارند عبارتند از:

احکام راجع به اصل نکاح فسخ آن، طلاق، نسبت، حجر، وقف. گفتنی است، قرارهای نهایی صادره در دعاوی فوق نیز قابل رسیدگی فرجامی است.

بیشتر بدانید:فرجام خواهی

منظور از تبادل لوایح در دیوان عالی کشور چیست؟

به منظور دستیابی به پاسخ این پرسش می بایست به ماده ۳۸۵ قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب مراجعه کرد. ماده مزبور می گوید:

(در صورتی که دادخواست فرجام خواهی تکمیل باشد، مدیر دفتر دادگاه یک نسخه از دادخواست و پیوست های آن را برای طرف دعوا ارسال می دارد، تا ظرف ۲۰ روز به طور کتبی پاسخ دهد. پس از انقضای مهلت یاد شده اعم از اینکه پاسخی رسیده و نرسیده باشند پرونده را همراه با پرونده مربوط به رای فرجام خواسته به دیوان عالی کشور می فرستد).

در توضیح ماده فوق باید بگوییم: فرجام خواهی در امور حقوقی با تقدیم دادخواست و رعایت تشریفات مقرر قانونی به عمل می آید. شخصی که رای قابل رسیدگی فرجامی را برخلاف حقوق خود می داند، می تواند فرجام خواهی نماید. این دادخواست به همراه ضمایم آن به خوانده ابلاغ می گردد، خوانده از تاریخ ابلاغ بیست روز مهلت دارد در قالب لایحه پاسخ دادخواست فرجامی را بدهد، به این فرآیند تبادل لایحه می گویند.

بیشتر بدانید: بهترین وکیل دیوان عالی کشور

آخرین مطلبی که در این نوشتار به آن می پردازیم این که،در پرونده های مربوط به دیوان عالی کشور وکیل خود را چگونه انتخاب نماییم؟

در پاسخ باید گفت: رسیدگی در دیوان عالی کشور به صورت شکلی و غیر ماهیتی است، بنابراین مداخله به عنوان وکیل در پرونده های مربوط به دیوان عالی کشور مستلزم داشتن تخصص و تجربه کافی می باشد. در حقیقت، تنظیم لایحه ای که در شان دیوان عالی کشور باشد، از طرف دیگر حقوق موکل را نیز تضمین نماید، کار بسیار دشواری است. از این جهت توصیه و تاکید می کنیم، پیش از هر گونه اقدام حقوقی و قضایی در خصوص پرونده های دیوان عالی کشور با وکلای رسمی دادگستری مشورت نمایید.

گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز  همواره آماده و مشتاق است، به عنوان وکیل یا مشاور در پرونده های مربوط به دیوان عالی کشور در کنار شما باشد.

بیشتر بدانید:ضرورت قید جهات تجدیدنظرخواهی و فرجام خواهی در لوایح

برخی از خدمات حقوقی گروه وکلای نستوه به شرح آتی است:

بررسی دقیق اسناد و مدارک و متعاقب  ارائه مشاوره تخصصی، تنظیم دادخواست در کلیه امور حقوقی و دیوان عدالت اداری توسط وکیل متخصص، تنظیم شکواییه در کلیه امور کیفری توسط وکیل متخصص، تنظیم لوایح حقوقی و کیفری توسط وکیل متخصص، تبادل در لوایح دیوان عالی کشور، تنظیم کلیه قراردادهای حقوقی و همراهی شما در جلسات انعقاد قرارداد، قبول وکالت و دفاع از حقوق قانونی شما در کلیه مراجع قضایی و سایر مراجع قانونی

شما می توانید، از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi