موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تجویز انتقال منافع به غیر

سلام بر شما همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه در موسسه حقوقی دادآوران نستوه با عنوان گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با عنوان تجویز انتقال منافع به غیر خواهیم پرداخت.

قبل از شروع این بحث می بایست بیان گردد، گروه وکلای نستوه با بهره گیری از وکلای مجرب و متخصص آماده و مشتاق است در کلیه امور حقوقی به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

تجویز انتقال منافع به غیر موضوع ماده ۱۹ قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۱۳۵۶ می باشد. گفتنی است، پس از قانون مزبور قوانین دیگری نیز در حوزه روابط موجر و مستاجر به تصویب رسیده است ولی کماکان قانون سال۱۳۵۶ در خصوص اماکن تجاری که پیش از تصویب قوانین بعدی به اجاره داده شده است پابرجا می باشد. یکی از موضوعات مهم قانون روابط موجر و مستاجر مصوب سال ۵۶ بحث حق کسب پیشه و تجارت مربوط به اماکن تجاری می باشد. بر اساس مقررات مزبور که متعاقباً در هیچ یک از قوانین بعدی تکرار نشده است، پس از خاتمه مدت قرارداد موجر یا مالک نمی تواند خواستار تخلیه عین مستاجره باشد.

در حقیقت، با توجه به رژیم مخصوص این قانون قرارداد اجاره بر حسب درخواست مالک یا مستاجر قابل تمدید خواهد بود. خوب است بدانید، موارد تخلیه و فسخ قرارداد اجاره مشمول قانون محدود به موارد خاصی است. برای مثال در اثر تخلف مستاجر در به کار گیری مورد اجاره نظیر تغییر شغل امکان فسخ و تخلیه مورد اجاره وجود دارد. در حقیقت، به استثنای موارد فسخ و تخلیه که در قانون مزبور تصریح شده است در دیگر موارد نمی توان درخواست فسخ قرارداد یا تخلیه مورد اجاره را نمود. همچنین، همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم اتمام مدت قرارداد از موارد تخلیه عین مستاجره به حساب نمی آید. با توجه به مطالب فوق در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص تجویز انتقال منافع به غیر می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور از دعوی تجویز انتقال منافع به غیر چیست؟
  • دعوی تجویز انتقال منافع به غیر در چه مواردی طرح می گردد؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تجویز انتقال منافع به غیر کجاست؟
  • مستند قانونی دعوی تجویز انتقال منافع به غیر کدام ماده قانونی است؟

لازم به توضیح می دانیم که با توجه به اینکه موسسه حقوقی دادآوران نستوه از وکلای متخصص تشکیل شده است اعلام نماییم در هر زمان می توانید برای دریافت مشاوره تخصصی تلفنی، حضوری و آنلاین از راه های ارتباطی اعلامی در سایت با ما در ارتباط باشید.

۱ . مطابق مقررات قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ مستاجر حق واگذاری منافع مورد اجاره به غیر را ندارد، مگر آنکه حق انتقال به غیر در قرارداد تصریح شده یا در این خصوص از مالک اجازه نامه کتبی داشته باشد. پس در غیر از مواردی که مالک کتباً اجازه انتقال به غیر را نداده است امکان واگذاری منافع عین مستاجره به غیر راساً از سوی مالک وجود ندارد. در صورتی که مستاجر اجازه انتقال منافع به غیر را داشته باشد می تواند برای همان شغل یا مشابه شغل خود مورد اجاره را به دیگری واگذار کند. سوالی که مناسب است در اینجا طرح کنیم اینکه، در صورتی که مالک کتباً اجازه ای به منظور واگذاری منافع عین مستاجره به مستاجرنداده باشد و مستاجر قصد واگذاری منافع عین مستاجره را داشته باشد تکلیف چیست؟

در پاسخ این پرسش باید گفت، طرح دعوی به خواسته تجویز انتقال منافع به غیر در همین راستا خواهد بود. به تعبیر بهتر، درمواردی که مالک اجازه کتبی خود را در خصوص انتقال منافع عین مستاجره به غیر از مستاجر دریغ نماید، مستاجر می تواند با طرح صحیح دعوی تجویز انتقال منافع به غیر اجازه انتقال منافع به غیر را از دادگاه اخذ نماید.

۲ . سوال دیگری که باید در اینجا طرح شود اینکه، چنانچه مستاجر بدون اجازه کتبی مالک و بدون مراجعه به دادگاه واخذ حکم تجویز انتقال منافع به غیر اقدام به انتقال منافع عین مستاجره به غیر نماید تکلیف چیست؟ در واقع این تخلف مستاجر چه ضمانت اجرایی برای وی در بر خواهد داشت؟

در پاسخ باید گفت، تخلف مستاجر در این خصوص از مواردی است که به مالک حق فسخ و تخلیه عین مستاجره را خواهد داد. در واقع، یکی از مواردی که مالک می تواند به موجب آن فسخ و تخلیه قرارداد اجاره را بخواهد همین مورد می باشد. به موجب قانون سال ۵۶ انتقال به غیر بدون اجازه کتبی مالک موجب به وجود آمدن حق فسخ و تخلیه خواهد شد. البته خوب است بدانید، تخلیه در صورتی ممکن است که مالک نصف حق کسب و پیشه را به مستاجر پرداخت نماید.

۳ . تاکید می کنیم، پیش از طرح دعوی لازم است اظهارنامه ای خطاب به مالک ارسال نمایید. در اظهارنامه از مالک بخواهید رضایت کتبی خود را مبنی بر انتقال منافع به غیر اعلام نماید. در صورتی که مالک پاسخ مثبتی به اظهارنامه ارسال شده نداد می توانید اقدام به طرح دعوی کنید.

۴ . پس از طرح دعوی از سوی شما، دادگاه در صورت احراز شرایط قانونی حکم به تجویز انتقال منافع به غیر خواهد داد. در صورتی که اجاره نامه قبلی رسمی باشد تنظیم سند انتقال بر عهده همان دفتر خانه قبلی خواهد بود، و چنانچه اجاره نامه ای در بین نباشد تنظیم سند انتقال بر عهده یکی از دفاتر نزدیک ملک قرار خواهد گرفت.

۵ . حکم تجویز انتقال منافع به غیر تا شش ماه از تاریخ ابلاغ حکم قطعی معتبر بوده و چنانچه ظرف شش ماه نقل و انتقال به مستاجر جدید صورت نگیرد حکم مزبور ملغی الاثر خواهد بود.

۶ . سوالی که مناسب است در اینجا طرح گردد اینکه، رسیدگی به دعوی تجویز انتقال منافع به غیر در صلاحیت کدام مرجع می باشد؟ در پاسخ باید گفت، رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک می باشد. شورای حل اختلاف صلاحیت ذاتی جهت رسیدگی به این دعوی را نخواهد داشت‌.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع شود.

ما در این مطلب سعی نمودیم برخی از نکات مهم و کلیدی دعوی تجویز انتقال منافع غیر را بیان نماییم. اما مستحضر باشید، این دعوی دارای نکات و ظرایف حقوقی بسیاری می باشد که در این مطلب کوتاه مجال پرداختن به تمامی آن ها وجود ندارد. لذا توصیه ما این است، پیش از طرح یا دفاع از دعاوی با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید.

موسسه حقوقی دادآوران نستوه متشکل از وکلای مجرب و متخصص عضو کانون وکلای دادگستری مرکز همواره مشتاق و آماده است در کلیه دعاوی حقوقی و کیفری در کنارتان خواهد بود. به منظور تماس با ما می توانید از راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه استفاده کنید.

logo-samandehi