موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تحویل مورد معامله

با سلام بر شما دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط تیم متخصص، متبحر و با تجربه در تحریریه گروه وکلای نستوه متشکل از وکلای پایه یک دادگستری تنظیم و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از دعاوی حقوقی با عنوان تحویل مورد معامله خواهیم پرداخت. امیدواریم، این مطلب مورد مطالعه و استفاده شما عزیزان واقع گردد.

مواردی که در خصوص تحویل مورد معامله می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی تحویل مورد معامله چیست؟
  • هزینه دعوی تحویل مورد معامله کدام است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تحویل مورد معامله کدام است؟
  • هزینه وکیل در دعوی تحویل مورد معامله چقدر است؟
  • شرایط دعوی تحویل مورد معامله چیست؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده می توانید در هر زمان که تمایل دارید جهت دریافت مشاوره حقوقی و تخصصی با وکیل دادگستری در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

منظور از دعوی تحویل مورد معامله کدام است؟

از دیرباز مراودات تجاری و اقتصادی در قالب معاملات مختلف بین افراد جامعه رواج داشته است. به نقل از کتب حقوق دانان کهن ترین معامله بین مردمان جوامع گذشته معامله کالا به کالا یا به اصطلاح همان معاوضه بوده است. به این نحو که شخصی کالای خود را به دیگری می داد و در عوض کالای مورد نیاز خود را دریافت می کرد‌. مثلاً؛ شخص الف در ازای دریافت مقدار معینی گندم، یک عدد گوسفند به صاحب گندم می داد. به این ترتیب معامله ای تحت عنوان مبادله ی کالا به کالا یا به اصطلاح همان معاوضه وسیله ای به منظور برطرف نمودن نیاز های مردم در جامعه تلقی می گردید.

با گذشت زمان و افزایش مراودات اقتصادی و ابداع وسیله ای به منظور سنجش ارزش، (پول) معاملات دیگری نیز در کنار معاوضه پدید آمد. معاملاتی نظیر خرید و فروش یا به اصطلاح بیع، قرض، صلح، اجاره، ودیعه، عاریه، مزارعه و... از نمونه های بارز آن می باشند. بر اساس موازین حقوقی هر معامله ای که به نحو صحیح واقع شود ایجاد کننده تعهدات و آثار مخصوص به خود خواهد بود. یکی از این آثار می تواند تحویل مورد معامله باشد. در صورتی که یک طرف معامله از تحویل مورد معامله استنکاف نماید، می توان دعوی تحویل مورد معامله را طرح نمود. کوتاه و خلاصه دانستیم منظور از دعوی تحویل مورد معامله چیست، حال در این بند مصادیقی از موارد تحویل مورد معامله در معاملات مختلف را مورد مطالعه و بررسی قرار خواهیم داد. پیش از شروع بحث باید بدانید، در قانون مدنی ایران عقود و قراردادها از حیثی به دو دسته معین و غیر معین تقسیم می شوند.

منظور از عقود معین؛ قراردادهایی است که در قانون از آن ها نام برده شده، و منظور از عقود غیر معین قراردادهای موضوع ماده ۱۰ قانون مدنی خواهد بود. برای مثال، بیع و اجاره از عقود معین به حساب می آیند. در عقود معین دعوی الزام به تحویل مورد معامله می تواند عنوان خاصی به خود بگیرد. فرض کنید؛ فروشنده پس از انعقاد قرارداد بیع از تحویل مورد معامله یا به اصطلاح حقوقی همان مبیع امتناع نماید. در این فرض چه باید کرد؟ در این فرض می بایست دعوی الزام به تحویل مبیع را طرح نمود که البته دارای همان آثار و شرایط دعوی الزام به تحویل مورد معامله خواهد بود.

یا در مثال دیگر فرض کنید؛ موجر پس از انعقاد قرارداد اجاره از تحویل مورد معامله یا به اصطلاح همان عین مستاجره امتناع نماید، در این فرض می بایست دعوی الزام به تحویل عین مستاجره را طرح نمایید‌ که مجدداً همان آثار دعوی الزام به تحویل مورد معامله را دارا خواهد بود. از دو مثال فوق دریافتیم؛ درعقود معین، دعوی الزام به تحویل مورد معامله می تواند در چهارچوب عنوان خاصی طرح شود.

اما فرض کنید؛ قراردادی مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی طرح گردد. منظور قراردادی است که چهارچوب، قالب و نام از پیش تعیین شده ای در قانون ندارد. اگر در چنین معاملاتی یکی از آثار قرارداد تحویل مال باشد و متعهد از انجام تعهد قراردادی خود مبنی بر تحویل مورد معامله امتناع نماید، می توان دعوی الزام به انجام تعهد و تحویل مورد معامله را طرح نمود. فرض کنید؛ شخص الف بر اساس قراردادی مطابق ماده ۱۰ قانون مدنی، متعهد به تحویل ۱۰۰ دستگاه خودرو معین و مشخص به شخص ب شود. در صورتی که الف از انجام تعهد قراردادی خود امتناع نماید، شخص ب می تواند دعوی الزام به تحویل مورد معامله را به طرفیت شخص الف طرح نماید.

برخی از نکات کاربردی و کلیدی در دعوی الزام به تحویل مورد معامله به شرح آتی خواهد بود:

  • در دعوی الزام به تحویل مورد معامله خواسته خود را به طور دقیقا مشخص نمایید. مثلاً، الزام به تحویل مورد معامله یک صد دستگاه خودر مدل... یا الزام به تحویل مورد معامله یک باب آپارتمان دارای پلاک ثبتی... واقع در...
  • دعوی الزام به تحویل مورد معامله از مصادیق دعاوی مالی به حساب می آید. بنابراین می بایست خواسته خود را مقوم نمایید. برای مثال، الزام به تحویل مورد معامله یک دستگاه خودرو پراید به شماره انتظامی ... مقوم بر ...
  • در مورد هزینه دادرسی باید بدانید، اگر مورد معامله مال منقول باشد هزینه دادرسی معادل سه و نیم درصد مقوم خواسته در مرحله بدوی خواهد بود. اما در صورتی که مورد معامله مال غیر منقول باشد هزینه دادرسی معادل سه و نیم درصد ارزش منطقه ای ملک محاسبه خواهد شد.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی الزام به تحویل مورد معامله کجاست؟

در پاسخ به این سوال باید گفت: در صورتی که مورد معامله مال غیر منقول باشد (نظیر آپارتمان) رسیدگی به این دعوی در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک خواهد بود. چنانچه مورد معامله مال منقول باشد، رسیدگی به دعوی با توجه به مقوم خواسته می تواند در صلاحیت شورای حل اختلاف یا دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک قرار گیرد. با این توضیح که، چنانچه خواسته خود را به میزان بیست میلیون تومان یا کم تر از آن تقویم کنید رسیدگی به دعوی در صلاحیت شورای حل اختلاف خواهد بود. در صورتی که خواسته خود را بیش از مبلغ مزبور تقویم نمایید رسیدگی به دعوی شما در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی محل وقوع ملک خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه موسسه حقوقی دادآوران نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای عضو کانون وکلای مرکز آماده و مشتاق است در دعوی الزام به تحویل مورد معامله به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi