موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تخلیه

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در این مطلب که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه می گردد به شرح و بیان یکی از موضوعات حقوقی تحت عنوان تخلیه خواهیم پرداخت. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

مواردی که در خصوص تخلیه ملک می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی تخلیه چیست؟
  • به منظور آشنایی با مقررات تخلیه به کدام قوانین مراجعه نماییم؟
  • آسان ترین راه به منظور تخلیه اماکن استیجاری کدام است؟
  • به منظور تخلیه اماکن استیجاری به کجا مراجعه نماییم؟
  • بهترین وکیل تخلیه کیست؟
  • هزینه تخلیه چقدر است؟
  • برای دریافت حکم تخلیه به کجا مراجعه کنیم؟

با مطالعه مطلب پیش رو ضمن کسب اطلاعات مفید و کاربردی می توانید جهت دریافت پاسخ سوالات خود با وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه مشاوره حقوقی دریافت نمایید.

در وهله اول باید بدانید، منظور از دعوی تخلیه چیست؟

دعوی تخلیه از شایع ترین دعاوی در روابط موجر و مستاجر محسوب می شود. با اتمام قرارداد اجاره این امکان وجود دارد، بین موجر و مستاجر در خصوص تعهدات طرفینی قرارداد اجاره نظیر بازگرداندن پیش پول مستاجر از سوی موجر و یا تخلیه به موقع از سوی مستاجر اختلافاتی به وجود آید. یکی از دعاوی که می تواند پایانی بر کشمکش های به وجود آمده در خصوص تخلیه مورد اجاره پس از اتمام رابطه استیجاری باشد دعوی تخلیه خواهد بود. با این توضیح که، یکی از تعهدات مستاجر در رابطه استیجاری تخلیه مورد اجاره پس از اتمام تاریخ قرارداد است. در برخی مواقع مستاجر پس از اتمام قرارداد اجاره بر خلاف تعهد قراردادی از تخلیه مورد اجاره امتناع می ورزد، راهکار موجر برای چنین وضعیتی طرح دعوی تخلیه خواهد بود.

لازم به ذکر است؛ در نظام حقوقی ایران قوانین و مقررات متعددی در حوزه روابط موجر و مستاجر وضع گردیده است. از این جهت تشخیص اینکه قرارداد اجاره تابع مقررات کدام قانون می باشد مستلزم داشتن تجربه و تخصص در حوزه مقررات موجر و مستاجر خواهد بود. البته، به دست آوردن تجربه و تخصص در این حوزه جز با مطالعه و کار عملی میسر نمی گردد؛ پس توصیه و تاکید می کنیم، پیش از طرح دعوی تخلیه با وکلای رسمی عضو کانون وکلای دادگستری مشورت نمایید. در ادامه این مطلب با تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همراه باشید.

همانطور که در فوق نیز اشاره نمودیم، به علت کثرت قوانین و مقررات در حوزه موجر و مستاجر تخلیه اماکن استیجاری می تواند تابع رژیم و مقررات قانون مخصوص به خود باشد. سابقاً تیم تحریریه گروه وکلای نستوه در خصوص تخلیه اماکن استیجاری در قوانین مختلف مطالبی را تحریر و در این صفحه بارگذاری نموده است، که به منظور کسب آگاهی و اطلاعات بیشتر می توانید به آن مطالب مراجعه نمایید. در ادامه سعی می کنیم، به صورت کوتاه و خلاصه به بررسی چگونگی تخلیه اماکن استیجاری در مقررات مختلف بپردازیم.

کلیه قراردادهای اجاره مربوط به اماکن استیجاری که از سال ۱۳۷۶ به بعد منعقد گردیده است تابع قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ خواهد بود. در این قانون، یک سری شرایط شکلی به منظور تنظیم قراردادهای اجاره تعیین شده است که در صورت رعایت آن شرایط امر تخلیه به فوریت و در قالب دستور به انجام می رسد.

شرایط شکلی قراردادهای اجاره مشمول سال ۱۳۷۶ کدام است؟

در پاسخ باید گفت: به منظور اینکه قرررداد اجاره تابع قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۷۶ باشد می بایست در قالب سند رسمی یا عادی تنظیم شود. در صورتی که قرارداد به صورت عادی تنظیم شود، می بایست در دو نسخه تنظیم شده و دو شاهد ذیل آن را امضاء نمایند. در صورتی قرارداد اجاره شرایط مزبور را دارا نباشد مشمول مقررات قانون سال ۷۶ نخواهد بود.

فرض می کنیم؛ قرارداد اجاره شرایط شکلی قانون سال ۷۶ را دارا باشد. در این صورت تخلیه مورد اجاره چگونه به عمل می آید؟ در پاسخ به این پرسش خواهیم گفت: در صورتی که اجاره نامه رسمی باشد، تخلیه از طریق مقررات آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی و لازم الاجراء و قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ از طریق دوایر اجرای ثبت به انجام می رسد. در واقع شما باید، در وهله اول به دفترخانه تنظیم کننده اجاره نامه مراجعه کنید و متعاقباً ملک استیجاری ظرف مدت زمانی کوتاه تخلیه خواهد شد.

مورد بعدی فرضی است که اجاره نامه به موجب سند عادی تنظیم می شود. در این فرض می بایست؛ دستور تخلیه را از شورای حل اختلاف محل وقوع ملک اخذ نمایید. برای این منظور از طریق دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اقدام به ثبت دادخواست تخلیه نمایید. بر اساس مقررات قانون روابط موجر و مستاجر سال ۷۶ با اتمام موعد اجاره نامه و وجود سایر شرایط قانونی دستور تخلیه ظرف یک هفته صادر و اجراء می شود.

در صورتی که قرارداد اجاره شرایط شکلی قانون سال ۷۶ را دارا نباشد، تخلیه مورد اجاره چگونه به عمل خواهد آمد؟

در پاسخ به این پرسش باید گفت: در صورتی که قرارداد اجاره شرایط شکلی سال ۷۶ را دارا نباشد تخلیه مورد اجاره بر اساس مقررات قانون مدنی انجام می گیرد. در این فرض تخلیه منوط به اخذ حکم از مرجع صلاحیت دار می باشد. دقت نمایید، حکم تخلیه با دستور تخلیه موضوع قانون سال ۷۶ متفاوت خواهد بود. اخذ حکم تخلیه منوط به تشکیل جلسه رسیدگی و رعایت تشریفات مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی می باشد. همچنین تخلیه پس از قطعیت حکم و با صدور اجرائیه انجام می گیرد. در حالی که، دستور تخلیه موضوع قانون سال ۷۶ تابع تشریفا رسیدگی مقرر در قانون آیین دادرسی مدنی نخواهد بود، مضافاً اینکه عملیات تخلیه بدون صدور اجرائیه و ظرف مدت زمانی کوتاه به عمل می آید.

در ادامه خوب است در خصوص اماکنی تجاری که پیش از اجرائی شدن قانون سال ۷۶ به اجاره داده شده است توضیحی کوتاه و مختصر دهیم. این اماکن تابع قانون روابط موجر و مستاجر سال ۱۳۵۶ خواهد بود، در قانون اخیر؛ به منظور تخلیه اماکن استیجاری رژیم مخصوصی وضع شده است. با این توضیح که، به صرف اتمامقرارداد امکان تخلیه مورد اجاره وجود ندارد. تخلیه مورد اجاره صرفا در مواردی که مقنن تعیین نموده است امکان پذیر خواهد بود و دلیل آن نیز به رسمیت شناختن حق کسب پیشه و تجارت برای مستاجر خواهد بود. برخی از این موارد عبارتند از: تعدی و تفریط مستاجر در مورد اجاره، انتقال به غیر بدون اجازه کتبی موجر و ... . البته شما می توانید به منظور مطالعه بیشتر در این مورد به مطلبی  تحت عنوان (تخلیه قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶) که سابقاً توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردیده است مراجعه نمایید.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه با عنوان تخلیه تنظیم و ارائه گردیده است مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. گروه وکلای نستوه همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با ما تماس بگیرید.

logo-samandehi