موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تسلیم مبیع

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل پایه یک دادگستری تنظیم و ارائه می گردد به بررسی یکی از موضوعات دعاوی حقوقی با عنوان تسلیم مبیع خواهیم پرداخت. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه از شما دعوت می کند، به منظور اطلاع و آگاهی از نکات کلیدی و کاربردی دعوی تسلیم مبیع و دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص تسلیم مبیع می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • منظور از دعوی تسلیم مبیع چیست؟
  • شرایط طرح دعوی تسلیم مبیع چیست؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تسلیم مبیع کجاست؟
  • برای تقدیم دادخواست دعوی تسلیم مبیع به کجا مراجعه نماییم؟
  • برای تسلیم مبیع چه باید کرد؟
  • مبیع چیست؟

به منظور دریافت پاسخ سوالات خود می توانید ضمن مطالعه مطلب تهیه شده توسط وکیل پایه یک دادگستری متخصص در دعاوی حقوقی هم اکنون با موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

ابتدا باید دید منظور از دعوی تسلیم مبیع چیست، و در چه مواردی طرح می شود؟

به طور کلی تسلیم مبیع از آثار یک قرارداد خریدو فروش صحیح به حساب می آید. در اصطلاح حقوق دانان به قرارداد خرید و فروش عقد بیع اطلاق می گردد، به موجب مقررات قانون مدنی ایران پس آنکه بیع (همان قرارداد خرید و فروش) به صورت صحیح و قانونی منعقد گردید، فروشنده مکلف و متعهد به تسلیم مبیع خواهد بود‌. در صورتی که فروشنده پس از بیع از تسلیم مبیع به خریدار امتناع نماید، نوبت به طرح دعوی تسلیم مبیع خواهد رسید‌. با ذکر مثالی موضوع را روشن می کنیم؛ فرض نمایید، با مراجعه به یک فروشگاه فروش محصولات خانگی اقدام به خرید یک دستگاه ماشین لباس شویی با مشخصات معین نمایید. چنانچه پس از واریز وجه، فروشنده از ارسال محصول خریداری شده توسط شما یا به اصطلاح حقوقی همان تسلیم مبیع خودداری ورزد، می توانید با طرح دعوی تسلیم مبیع فروشنده را ملزم به انجام تعهداتش در راستای عقد بیع نمایید. البته موضوع همواره به این سادگی نخواهد بود، چرا که ما سعی نمودیم ساده ترین مثال ممکن را در اینجا تصریح نماییم.

در پاره ای از موارد با توجه به نوع معامله و مبیع، صرف دعوی تسلیم مبیع راهگشا نخواهد بود و شما می بایست در کنار دعوی تسلیم مبیع اقدام به طرح دعاوی دیگری نیز نمایید. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه سعی می کند، در ادامه این مطلب به بیان مواردی که علاوه بر تسلیم مبیع نیازمند طرح دعاوی جداگانه خواهد بود نیز بپردازد. در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

در بند ۱ این مطلب به صورت ساده و مختصر گفتیم، در چه مواردی دعوی تسلیم مبیع طرح می شود. همچنین به منظور درک ساده تر موضوع مثالی ذکر نمودیم. اما در این بند خواهیم دید، طرح دعوی تسلیم مبیع همواره به تنهایی منتج به نتیجه دلخواهد نخواهد شد و شما می بایست در کنار دعوی تسلیم مبیع دعاوی دیگری نیز طرح نمایید. در ادامه سعی می کنیم با ذکر مثالی موضوع را تشریح نماییم.

فرض کنید، یک دستگاه آپارتمان معین و مشخص که دارای سابقه ثبتی در اداره ثبت اسناد و املاک می باشد (به اصطلاح دارای سند مالکیت است) را از شخص الف خریداری نموده اید. اگر پس از وقوع بیع و پیش از تنظیم سند رسمی انتقال به نام شما اقدام به طرح دعوی تسلیم مبیع نمایید، به طور قطع دعوی طرح شده از سوی شما مورد قبول مرجع رسیدگی واقع نخواهد شد. چرا که در اینگونه موارد لازمه تسلیم مبیع، تنظیم سند رسمی انتقال خواهد بود. پس شما چاره ای ندارید که علاوه بر تسلیم مبیع تنظیم سند رسمی انتقال را نیز به نام خود بخواهید.

آیا طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی انتقال به همراه تسلیم مبیع در یک دادخواست ممکن می باشد؟

پاسخ این سوال مثبت است. در مواردی که مبیع خریداری شده از سوی شما دارای سابقه ثبتی می باشد، (نظیر خودرو و ملک) می توانید تنظیم سند رسمی انتقال را به همراه تسلیم مبیع بخواهید.

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تسلیم مبیع کجاست؟

بر حسب مورد پاسخ این سوال می تواند متفاوت باشد. در صورتی که مبیع خریداری شده از سوی شما مال منقول نظیر اتومبیل یا تلویزیون باشد، می بایست به مراجع رسیدگی محل اقامت خوانده مراجعه نمایید. اما در صورتی که مبیع خریداری شده از سوی شما مال غیر منقول باشد رسیدگی به دعوی تسلیم مبیع در صلاحیت دادگاه محل وقوع ملک خواهد بود. خوب است بدانید، دعوی تسلیم مبیع از دعاوی مالی به حساب آمده و خواسته شما در دادخواست تقدیمی تقویم خواهد شد. چنانچه مقوم خواسته در مورد مبیع منقول بیش از بیست میلیون تومان باشد، رسیدگی به دعوی شما در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار می گیرد و در صورتی که مقوم خواسته تا میزان مبلغ مزبور یا کم تر از آن باشد رسیدگی به دعوی شما در صلاحیت شورای حل اختلاف است. اما در خصوص مبیع غیر منقول قضیه کمی متفاوت خواهد بود. چراکه رسیدگی به دعاوی غیرمنقول از صلاحیت شورای حل اختلاف خارج بوده و رسیدگی در هر صورت در صلاحیت دادگاه عمومی حقوقی قرار می گیرد.

مطلب بعدی که می بایست بدانید، در خصوص نحوه تقدیم دادخواست خواهد بود. تیم تحریریه گروه وکلای نستوه همواره بر این مهم توصیه و تاکید دارد، تنظیم یک دادخواست حقوقی امری پیچیده و تخصصی به حساب می آید، چرا که دادخواست خشت اول و به نوعی سنگ بنای دعوی شما تلقی می گردد، پس همیشه سعی نمایید تنظیم دادخواست حقوقی خود را به متخصصین امر یا همان وکلای رسمی دادگستری واگذار نمایید. این مهم می تواند بهترین آینده نگری و سرمایه گذاری برایتان باشد. گروه وکلای نستوه همیشه این آمادگی را دارد با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای مجرب دادخواست دعاوی حقوقی شما را به بهترین وجه ممکن تنظیم نماید.

در حال حاضر، پس از تنظیم دادخواست دعوی تسلیم مبیع به منظور ثبت آن می توانید به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. شاید برایتان این سوال طرح شود ادله مربوط به دعوی تسلیم مبیع کدام است؟ در پاسخ به این پرسش شما می گوییم، دلایل طرح دعوی تسلیم مبیع عبارتند از: دلایل خرید مبیع نظیر مبایعنامه عادی یا رسمی، اسناد واریز ثمن معامله، شاهد و ... خواهد بود.

امیدواریم، مطلب فوق با عنوان تسلیم مبیع که توسط گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه همواره آماده و مشتاق است در کلیه دعاوی حقوقی مخصوصا دعاوی مربوط به تسلیم مبیع به عنوان وکیل یا مشاور در کنارتان باشد. از جمله مزایای مراجعه به گروه وکلای نستوه می تواند: برخورداری از خدمات مشاوره و وکالت تخصصی، پیشگیری از اتلاف وقت و هزینه، قرار گرفتن در مسیر صحیح حقوقی و جلوگیری از تضییع حقوق قانونی شما باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi