موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تعدیل و تقسیط محکوم به

با سلام بر دوستان و همراهان گرامی

در مطلب پیش رو که توسط وکیل در موسسه حقوقی دادآوران نستوه ارائه گردیده است، به شرح و بیان یکی از موضوعات دعاوی حقوقی با عنوان تعدیل و تقسیط محکوم به خواهیم پرداخت.

تعدیل محکوم به معمولاً پس از صدور رای امکان پذیر است و تا قبل از آن امکان اعسار و تعیین اقساط وجود دارد. اعسار به موجب دادخواست تقدیم دادگاه می شود و پس از صدور اعسار دادخواست تعدیل به دادگاه ارائه می گردد. به منظور آشنایی با مقررات دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به و دستیابی به پاسخ پرسش های ذیل همراه ما باشید.

مواردی که در خصوص تعدیل و تقسیط محکوم به می بایست مد نظر قرار گیرد عبارت است از

  • منظور تعدیل و تقسیط محکوم به چیست؟
  • نمونه دادخواست تعدیل و تقسیط محکوم چگونه است؟
  • دفاع در دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به چگونه است؟
  • مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به کجاست؟
  • وکیل تعدیل و تقسیط محکوم به کیست؟

ضمن مطالعه مطلب تهیه شده توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه می توانید در صورت نیاز به دریافت مشاوره تخصصی هم اکنون با ما در ارتباط باشید.

در ابتدا این مطلب خواهیم دید منظور از دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به چه می باشد؛ در وهله نخست باید بدانید، دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به در فرضی طرح می شود که سابقاً محکومیتی به پرداخت دین قطعی شده باشد.

سپس چون محکوم علیه حکم، توانایی پرداخت یکجای محکوم به را ندارد اقدام به طرح دعوی اعسار می نماید. با فرض اینکه دعوی اعسار مورد پذیرش مرجع رسیدگی کننده قرار گیرد حکم بر اعسار و تقسیط محکوم به صادر می شود. در نهایت محکوم علیه که سابقاً موفق به تحصیل حکم اعسار گردیده بود، می تواند اقدام به طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به نماید. البته، طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به مستلزم وجود شرایطی خواهد بود که در ادامه این مطلب به آن خواهیم پرداخت.

پیش از طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به، سابقاً و در طی دو دادرسی مختلف دو حکم از سوی مرجع رسیدگی کننده صادر و قطعی شده است.

ابتدا حکم محکومیت به پرداخت دین، و سپس حکم به اعسار از پرداخت محکوم به.

شاید نیاز باشد به منظور روشن شدن موضوع مثالی ذکر نماییم؛ فرض کنید، شخص الف به لحاظ صدور چک بلا محل محکوم به پرداخت مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در حق شخص ب می گردد. با فرض قطعیت حکم مزبور و با شروع عملیات اجرای حکم، شخص الف از تاریخ ابلاغ اجرائیه ۳۰ روز مهلت دارد دادخواست اعسار از پرداخت محکوم به تقدیم نماید. شاید برایتان این سوال طرح شود، چرا به منظور تقدیم دادخواست اعسار، ۳۰ از تاریخ ابلاغ اجرائیه مهلت داریم؟ در پاسخ به صورت کوتاه می گوییم، به منظور در امان ماندن از ضمانت اجراهای مقرر در قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی تقدیم دادخواست اعسار می بایست در فرجه ۳۰ روز از تاریخ ابلاغ اجرائیه به عمل آید. منظور از ضمانت اجرا جلب و بازداشت می باشد.

 از این بحث عبور می کنیم؛ فرض کنید، دعوی اعسار شخص الف از سوی مرجع رسیدگی کننده قبول شود. در این صورت محکوم علیه به جای پرداخت یکجای محکوم به، دین خود را بر اساس اقساط تعیین شده از سوی مرجع رسیدگی کننده پرداخت می کند. حال با گذشت زمان و به وجود آمدن شرایط جدید، این احتمال وجود دارد در وضعیت اقتصادی جامعه یا شخص محکوم علیه (الف) تغییر و تحول ایجاد شود. با این فرض و با ارائه ادله آن مربوط به آن می توان دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به را طرح نمود.

تحت چه شرایطی می توان دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به را طرح نمود؟

طرح دعوی مزبور نیازمند حصول چند شرط می باشد، این شرایط به شرح آتی خواهد بود:

الف- نخست اینکه، حکم اعسار پیشین می بایست قطعی شود. در حقیقت تا پیش از قطعیت حکم اعسار امکان طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به میسر نخواهد بود.

ب- مدت زمان معقول و متعارفی از تاریخ قطعیت حکم اعسار سپری شود، به نحوی که در وضعیت اقتصادی جامعه یا شخص محکوم علیه تغییراتی به نحو مثبت یا منفی ظاهر گردد. با این توضیح که، گاهی اوقات نرخ تورم جامعه رو به افزایش است، و از سوی دیگر در وضعیت درآمدی شخص محکوم علیه اتفاق مثبتی رخ  نمی دهد. در این شرایط شخص محکوم علیه می تواند، اقدام به طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به نماید. مثال بارز این مطلب افزایش شاخص نرخ تورم در چند سال اخیر می باشد که موجب گردید؛ قیمت طلا و ارز به صورت نامعقول و غیر متعارف افزایش پیدا نماید. در مواردی اشخاص محکوم و معسر ملزم به پرداخت یک عدد سکه تمام بهار آزادی در طی یک ماه بوده اند، اما افزایش چند برابری قیمت سکه در مدت زمانی کوتاه موجب گردید، با طرح دعوی تعدیل و تقسیط از سوی معسرین، دادگاه ها پرداخت یک سکه را با توجه به وضعیت درآمدی متقاضی به نیم سکه یا ربع سکه تعدیل نمایند.

طرح دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به از سوی چه کسی امکانپذیر است؟

خوب است بدانید، طرح این دعوی از سوی هر یک از محکوم علیه یا محکوم له ممکن خواهد بود. در صورتی که  وضعیت مالی محکوم علیه بهبود یابد، امکان طرح این دعوی از سوی محکوم له نیز قابل تصور خواهد بود. البته در حیطه عمل کم تر اتفاق می افتد که محکوم له مدعی دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به (افزایش) باشد، چرا که در جامعه ما شاخص نرخ تورم روز به روز در حال افزایش نجومی می باشد. همچنین همانطور که پیش تر نیز گفتیم، محکوم علیه می تواند با ارائه ادله مربوط به بدتر شدن وضعیت اقتصادی اش در مقایسه با گذشته خواهان دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به باشد.

ادله مربوط به دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به کدام است؟

بر حسب مورد ادله اثبات این دعوی علاوه بر شهادت نامه شهود بر اساس مقررات قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی، می تواند ارائه ادله مربوط به افزایش یا کاهش نرخ تورم و پیشرفت یا پسرفت وضعیت اقتصادی جامعه باشد. در خصوص مورد اخیر می توان از مرجع رسیدگی کننده تقاضای استعلام از مراجع رسمی را نمود.  

مرجع صالح به منظور رسیدگی به دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به کدام است؟

مرجعی که سابقاً اقدام به صدور حکم اعسار نموده است به منظور رسیدگی به دعوی تعدیل و تقسیط محکوم به صالح خواهد بود. این مرجع بر حسب مورد می تواند دادگاه یا شورای حل اختلاف باشد.

امیدواریم، مطلب فوق که توسط تیم تحریریه گروه وکلای نستوه تنظیم و ارائه گردید مورد مطالعه و استفاده شما واقع گردد. موسسه حقوقی دادآوران نستوه با بهره گیری از دانش و تجربه وکلای رسمی عضو کانون وکلای مرکز همواره آماده و مشتاق است به عنوان وکیل یا مشاور در دعاوی تعدیل و تقسیط محکوم به در کنارتان باشد. شما می توانید از طریق راه های ارتباطی معرفی شده در این صفحه با گروه وکلای نستوه تماس بگیرید.

logo-samandehi