موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تغییر نام

انتخاب نام حسنه از طرف والدین یکی از موضوعاتی است که در چند دهه گذشته توجه ویژه ای بدان شده است به گونه ای که والدین در انتخاب نام بیشترین دقت را دارند. حال این امکان وجود دارد که اسامی برای اشخاصی تعیین شده باشد که به مرور زمان و با تغییر شرایط جامعه، مشکلاتی برای فرد ایجاد نماید.

فلذا یکی از موضوعاتی که کم و بیش در جامعه با آن مواجه می شویم و شاید بارها به گوشمان خورده باشد مساله نارضایتی افراد از نام خود و اقدام جهت تغییر آن است حال سعی داریم با بیانی ساده مخاطبان محترم را با چگونگی و راه حل قانونی این موضوع آشنا کنیم.

مواردی که در خصوص وکیل تغییر نام می بایست مد نظر قرار دهیم عبارت است از

  • چه کسانی می توانند نام خود را تغییر دهند؟
  • شرایط تغییر نام چیست؟
  • بهترین وکیل تغییر نام کیست؟
  • برای تغییر نام باید به کجا مراجعه نماییم؟

در صورت عدم دریافت پاسخ سوالات خود می توانید هم اکنون با وکیل تغییر نام در موسسه حقوقی دادآوران نستوه در ارتباط باشید.

برای تغییر نام باید چه مراحلی را طی نمود؟

والدین در انتخاب نام فرزندان خود آزادند اما به شرط اینکه نام مورد نظر موجب حتک هیثیت مقدسات اسلامی نبوده و حاوی القاب و عناوین مستهجن نباشد وهمچنین انتخاب نام نامتناسب با جنس ممنوع است به طور مثال انتخاب نام علی برای اناث (دختر) ممنوع می باشد.

تا قبل از تصویب رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری و غیر قابل ابطال دانستن دستورالعمل شماره ۱۵۳۲۲۶/۱ مورخ ۱۹/۱۱/۱۳۹۰ سازمان ثبت احوال کشور مبنی بر تغییر نام بدون نیاز به حکم دادگاه اشخاص متقاضی تغییر نام می بایست به دادگاه مراجعه می نمودند و با تقدیم دادخواست به طرفیت سازمان ثبت احوال و اخذ حکم اقدام به تغییر نام می کردند و صرفاً در خصوص تغییر نام های ممنوع متقاضی می بایست با مراجعه به سازمان ثبت احوال و بدون نیاز به تقدیم دادخواست در خواست خود را مطرح می نمود که موضوع در هیات حل اختلاف ثبت احوال مورد بررسی و تصمیم گیری قرار می گرفت و رأی هیات حل اختلاف نیز ظرف مدت ۱۰ روز توسط ذینفع قابل اعتراض در دادگاه شهرستان یا دادگاه بخش مستقل محل اقامت خواهان بود ؛ لیکن به مجوب دستور العمل شماره ۱۵۳۲۲۶/۱ مورخ ۱۹/۱۱/۱۳۹۰ سازمان ثبت احوال کشور که مورد تایید هیات عمومی دیوان عدالت اداری قرار گرفته است تغییر نام در صلاحیت شورای عالی ثبت قرار دارد.

تغییر نام افراد صرفا یک بار و برای افراد بالای۱۵ سال ممکن خواهد بود همچنین برای افراد بین ۱۵ تا ۱۸ سال پس از درخواست صاحب شناسنامه رضایت ولی و سرپرست قانونی ضروری می باشد.

موارد و مصادیق تغییر نام چیست؟

1- تغییر نام های کم اقبال با فراوانی کم به نام های مناسب با فراوانی بیشتر با توجه به فراوانی ۵ سال قبل از تقاضا مانند: بلقیس

2- الحاق یا اضافه نمودن یک واژه یا نام به اول و یا آخر نام یا حذف از آن مانند امیر به امیر رضا ، سیمین عذار به سیمین

۳- تغییر نام هایی که درصورت اصلی بخشی از یک نام مرکب مذهبی بوده به صورت اصلی و مرکب آن با یک نام مذهبی دیگر مانند: اصغر به علی اصغر

۴- تغییر کنیه های شخصیت های مذهبی به یک نام مذهبی مانند : ام البنین ، ابوتراب

۵- تغییر نام هایی که در هنگام نوشتن ویا تلفظ معنای نامناسبی به ذهن متبادر نماید به نام های مناسب مانند: کرم ، خرم

6- تغییر نام هایی که با شئونات اجتماعی ، علمی ، اداری ، مذهبی و... صاحب آن برابر مستندات ارائه شده تناسب ندارد.

7- تغییر نام در مواردی که نام و نام خانوادگی اشخاص در بین بستگان، ساکنان در یک محله و یا همکاران اداری آنان تکرار شده و برابر مستندات ابرازی برای متقاضی مشکلاتی را ایجاد کرده باشد.

۸- تغییر نام هایی که در عرف محلی و منطقه ای ویا سایر گویش های ایرانی به تشخیص اداره کل ثبت احوال استان برای نامگذاری نامناسب باشد یا معمولا برای جنس دیگری انتخاب شود مانند: اشرف

۹- تغییر نام به نام دینی و مذهبی که صاحب شناسنامه به آن شهرت دارد.

شایان ذکر است موارد مذکور تنها مصادیقی از تغییر نام بوده و تغییر نام در موارد دیگری نیز با داشتن دلایل متقن ممکن خواهد بود که از حوصله بحث خارج می باشد به همین سبب تنها به ذکر موارد فوق الذکر بسنده گردیده است.

مدارک لازم جهت تغییر نام چیست؟

1- تکمیل برگه درخواست تغییر نام توسط صاحب شناسنامه یا ولی ، قیم ، سرپرست قانونی و وکیل.....

2- اصل و تصویر شناسنامه متقاضی

۳- اصل و تصویر شناسنامه ولی، قیم، سرپرست قانونی (در صورتی که برگه درخواست توسط هریک از آنان تکمیل شده باشد)

۴- اصل مدرک مثبت سمت درخواست کننده (در صورتی که درخواست کننده غیر از صاحب شناسنامه باشد)

۵- اصل رسید بانکی دائر بر واریز هزینه متعلقه

6- نداشتن محکومیت موثر کیفری برای افراد بالای ۱۸ سال

علیرغم آنکه تغییر نام شاید به ظاهر ساده به نظر برسد لیکن برای این موضوع بهتر است با وکیل مشاوره نمایید.

logo-samandehi