موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تفاوت موسسه حقوقی و دفتر وکالت

مؤسسات حقوقی که به موجب قانون در اداره ثبت شرکت ها تشکیل شده اند یکی از شرکت های غیرتجاری محسوب می شوند. این شرکت ها معمولاً برای اهداف غیرتجاری تشکیل می شوند ولی این امکان وجود دارد که مؤسسین این شرکت ها قصد انتفاع نیز داشته باشند.

برای تشکیل مؤسسه حقوقی به موجب بخشنامه رئیس اداره ثبت در چند سال اخیر هیچگونه سخت گیری وجود نداشته، به نحوی که هر شخص با هر سنی و با هر مدرک بی ارتباط با حقوق نیز امکان ثبت مؤسسه حقوقی را دارا است. مؤسسه حقوقی معمولاً توسط اشخاص غیر وکیل تأسیس شده و آغاز به فعالیت می نمایند.موضوع فعالیت این مؤسسات انجام امور حقوقی و داوری و انجام مشاوره حقوقی و وکالت می باشد. صرف ثبت مؤسسه دلیل بر اعتبار آن نمی باشد. به طور معمول اکثر مؤسسات حقوقی توسط اشخاصی تأسیس و فعالیت می نماید که هیچگونه آگاهی نسبت به مسائل حقوقی نداشته و اینکه غالباً وکیل نیز نمی باشند.

در مقابل مؤسسات حقوقی دفاتر وکالت وجود دارد. دفتر وکالت که توسط وکیل پایه یک دادگستری دارای پروانه وکالت معتبر تأسیس می شود و فعالیت می نماید، قائم به شخص است. البته با توجه به شرایط جامعه و همچنین تخصصی شدن بسیاری از امور وکلای دادگستری اقدام به تشکیل تیم حقوقی تحت عنوان گروه وکلا در یک دفتر وکالت می نمایند.

مواردی که در خصوص دفتر وکالت می بایست مد نظر قرار دهید عبارت است از

  • موسسه حقوقی معتبر درپاسداران کجاست؟
  • دفتر وکالت در پاسداران کجاست؟
  • تفاوت موسسه حقوقی و دفتر وکالت چیست؟
  • آدرس گروه وکلا در پاسداران کجاست؟

مطابق قانون وکالت شغل تجاری و از موارد مقرر در قانون تجارت نمی باشد و البته عده ای معتقد می باشند که وکالت شغل نمی باشد.

شرایط تأسیس مؤسسه حقوقی چگونه است؟

همانگونه که اشاره گردید تا چندی قبل تأسیس و ثبت مؤسسه حقوقی توسط هر موجود زنده ای امکان پذیر بود. لیکن دستور موقتی از دیوان عدالت اداری مبنی بر توقف و ثبت صدور شناسه ملی مؤسسات صادر گردید.

یکی از بزرگترین معایب این نوع تأسیس عدم وجود کارشناس حقوقی و وکیل دادگستری در تأسیس و فعالیت این مؤسسات بود که منجر به بروز مشکلات عدیده ای گردید. کانون های وکلا مؤسسات حقوقی که اقدام به دریافت مجوز از این نهاد را کرده باشد معتبر می دانند. هرچند این موضوع هم اکنون بر روال سابق می باشد یعنی برای ثبت مؤسسه حقوقی می توان از طریق سایت اداره ثبت اقدام نمود. برای ثبت مؤسسات حقوقی حداقل دو عضو نیاز است لیکن مشاوره حقوقی صرفاً می بایست توسط وکیل ارائه گردد.

تفاوت مؤسسه حقوقی و دفتر وکالت چیست؟

از توضیحات فوق مشخص می گردد که این امکان وجود دارد که مؤسسه حقوقی توسط اشخاص فاقد صلاحیت علمی و عملی در حیطه حقوق تشکیل شود حال آنکه دفتر وکالت لزوماً توسط وکیل دادگستری تأسیس می شود.

عدم حضور وکیل در مؤسسات حقوقی موجب می گردد اعضاء آن با هر مدرکی امکان ارائه مشاوره حقوقی را نداشته باشند و همچنین نمی توانند اقدام به دریافت وکالت و پیگیری پرونده نمایند. مؤسسه از زمان ثبت دارای شخصیت حقوقی مستقل از اعضاء آن می شود.

دفتر وکالت فاقد شخصیت حقوقی بوده و این موضوع در خصوص دفتر وکالت صدق ندارد. همانگونه که پیشتر عنوان گردید دفتر وکالت توسط وکیل پایه یک تأسیس و اداره می گردد و به تعداد لازم می تواند کارمند داشته باشد. مجوز تأسیس دفتر وکالت توسط پروانه وکیل به وی اعطا می گردد و وکیل می تواند در شهری که پروانه وکالت دارد اقدام به تأسیس دفتر نماید لیکن در تمام کشور می تواند اقدام به انجام امور وکالتی نماید. یکی از مواردی که در خصوص دفتر وکالت می توان بدان اشاره نمود امکان تأسیس دفتر وکالت در ساختمان های با کاربری مسکونی است که این حق به موجب قانون برای دفتر وکالت تخصیص خورده است.

برای شکایت از مؤسسه حقوقی به کجا مراجعه نماییم؟

ثبت و اخذ شماره ثبت از اداره ثبت شرکت ها دلیلی بر انجام فعالیت های وکالتی از سوی مدیران فاقد پروانه وکالت در مؤسسه حقوقی نمی تواند باشد.  فلذا اقدام به هرگونه فعالیت و انجام خدمات مشاوره حقوقی و وکالت در دعاوی توسط این اشخاص جرم و قابل شکایت است.

متأسفانه به دلیل ثبت مؤسسات حقوقی توسط اداره ثبت شرکت ها هیچ نظارت صنفی بر عملکرد این مؤسسات وجود نداشته و در صورت تخلف به هیچ عنوان قابل تعقیب انتظامی نمی باشند. فقط در صورت ارتکاب جرم امکان طرح شکایت در مراجع قضایی وجود دارد. حال آنکه در صورت تخلف وکیل امکان طرح شکایت در مرجع نظارتی صادر کننده پروانه امکان پذیر است.

logo-samandehi