موسسه حقوقی دادآوران نستوه
ما همواره کنار شما هستیم
صداقتتخصصسلامت
شماره تماس (+۹۸) ۲۱ - ۸۶۰۷۱۲۴۱
مشاوره حقوقی رایگان

سوال خود را بپرسید

تفاوت وکیل حقوقی و کیفری

تفاوت وکیل حقوقی و کیفری

شاید برای شما نیز پیش آمده باشد که نیازمند وکیل کیست ؟ باشید و در این بین عناوینی همچون وکیل حقوقی و وکیل کیفری ذهن شما را مشغول نموده باشد که در خصوص موضوع شما وکیل حقوقی باید ورود نماید و یا وکیل کیفری و همین امر باعث مردد شدن شما گردد. سئوال هایی مانند :

چه تفاوتی بین وکیل حقوقی و وکیل کیفری وجود دارد؟

| وکیل حقوقی بهتر است یا وکیل کیفری؟   |  به وکیل حقوقی مراجعه نماییم و یا به وکیل کیفری؟  | بهترین وکیل حقوقی در تهران کیست؟   | بهترین وکیل کیفری در تهران کیست؟   |

 و سوالات دیگری که  می تواند ذهن شما را مشغول نماید. برای درک بهتر حوزه تخصصی وکیل حقوقی و وکیل کیفری بهتر است مقدمه ارائه شده در ذیل ، که توسط موسسه حقوقی دادآوران نستوه و گروه وکلای نستوه برای شما عزیزان تهیه شده است را مطالعه فرمایید.

مطلب مرتبط : تفاوت وکیل تسخیری و وکیل معاضدتی

برای درک بهتر موضوع ابتدا باید بدانید وکیل چه کسی است.

وکیل کیست :

به موجب قانون مدنی وکیل شخصی است که از طرف دیگری برای انجام امری نماینده می شود و از سوی موکل خود نیابت برای انجام امور او نیابت دارد. دیگر تفاوت وکیل دادگستری و وکیل مدنی عبارت است از اینکه  وکیل مدنی شخصی است که می تواند کلیه امورتفویض شده در وکالتنامه تنظیمی را برای موکل انجام دهد، لیکن وکیل دادگستری شخصی است که دارای پروانه وکالت معتبر از کانون وکلای دادگستری بوده و در پرونده های قضایی موکل در دادگاه ها، شورای حل اختلاف ،‌،‌سازمان تعزیرات حکومتی و... ورود نماید.

مطلب مرتبط :  وکیل کیست  ( بخش اول )

مطلب مرتبط :  وکیل کیست  ( بخش دوم )

دعاوی در یک طبقه بندی تقسیم می شوند به دعاوی حقوقی و دعاوی کیفری، دعاوی حقوقی دعاوی است که ارتباط مستقیم با حقوق مدنی افراد دارد .

خوب است بدانیم در دعاوی حقوقی مجازات تعیین نمی شود در مقابل آن دعاوی کیفری که ارتباط با نظم جامعه دارد و برای ناهنجاری های موجود مجازات تعیین می گردد.

البته در کشور ایران تقسیم بندی وکیل حقوقی و وکیل کیفری طبق قانون نمی باشد و وکلا می توانند در کلیه دعاوی ورود نمایند و ضابطه تشخیص وکیل حقوقی و کیفری صرفاً با توجه به تخصص و تبحر وکیل در پرونده می باشد و اموری که شخص وکیل با توجه به علاقه، تجربه، علم و دانش در آن فعالیت دارد.

وکیل حقوقی :

وکیل حقوقی شخصی است که در دادگاه های حقوقی، دادگاه خانواده، شورای حل اختلاف و... و در امور مدنی که مرتبط با قوانین حقوقی اعم از قانون مدنی، قانون آیین دادرسی مدنی، قانون تجارت، قانون حمایت خانواده، قانون امور حسبی و... می باشند به صورت تخصصی فعالیت می کند.

مطلب مرتبط :  درباره وکیل حقوقی بیشتر بدانید

از جمله دعاوی حقوقی می توان به دعاوی مطالبه وجه، دعوای طلاق، دستور تخلیه، مطالبه نفقه، مطالبه اجرت المثل، خلع ید، دعوای ورود ثالث و... اشاره نمود.

وکیل کیفری :

وکیل کیفری شخصی است که در دادگاه های کیفری، دادگاه نظامی، دادگاه کیفری یک ،سازمان تعزیرات حکومتی و ... فعالیت می کند .

همچنین در امور کیفری که مرتبط با قوانین کیفری و جزائی اعم از قانون مجازات اسلامی، قانون آیین دادرسی کیفری، قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری، قانون مجازات نیروهای مسلح، قانون قاچاق اسلحه و مهمات و... می باشند به صورت تخصصی فعالیت می کند.

مطلب مرتبط :  درباره وکیل کیفری بیشتر بدانید

"راهنما" >>  برای مشاوره آنلاین با وکیل کیفری کلیک نمایید 

از جمله دعاوی کیفری می توان به دعاوی قتل ،اختلاس، ارتشا، کلاهبرداری، سرقت، ترک انفاق، فروش مال غیر، دعاوی مرتبط با نیروهای نظامی و انتظامی، جعل، استفاده از سند مجعول و... اشاره نمود.

آنچه مشخص است تفاوت عمده وکیل حقوقی و وکیل کیفری در این امر می باشد که وکیل حقوقی به صورت تخصصی در امور حقوقی ( اعم از دعاوی مالی و غیر مالی ) و وکیل کیفری ، وکیلی است به صورت تخصصی در امور کیفری فعالیت می کنند و به این گونه دعاوی و دفاع در آنها تسلط بیشتری دارند. لیکن شما می توانید به کلیه وکلای دادگستری برای پرونده های خود مراجعه نمایید و آنها نیز می توانند( به شرط دارا بودن پروانه وکالت معتبر ) در کلیه دعاوی شما اعم از حقوقی و کیفری اعلام وکالت نمایند ولیکن استفاده از وکیل متخصص می تواند کاربردی تر  باشد از این رو به شما پیشنهاد می گردد برای پرونده های حقوقی خود به وکلای متخصص در امور حقوقی و به اصطلاح وکیل حقوقی و برای پرونده های کیفری خود به وکلای متخصص در امور کیفری و به اصطلاح وکیل کیفری مراجعه نمایید.

وجود وکیل متخصص در دعاوی شما باعث می شود شما در کنار وکیل احساس آرامش بیشتری داشته باشید البته به یاد داشته باشید این تقسیم بندی در دعاوی خاص شما و پرونده های پیچیده بیشتر از دعاوی عرفی به کار خواهد آمد.

مطلب مرتبط:  وکیل طلاق توافقی               | مطلب مرتبط :  وکیل جرایم پزشکی

مطلب مرتبط:  وکیل امور خانواده          |  مطلب مرتبط :  وکالت در طلاق

موسسه حقوقی دادآوران نستوه با تشکیل گروه وکلای نستوه و دپارتمان های تخصصی در زمینه حقوقی، کیفری، خانواده، ثبتی آماده ارائه خدمات حقوقی به شما عزیزان توسط وکلای پایه یک دادگستری عضو کانون وکلای دادگستری می باشد.

>>   برای استفاده از خدمات وکالت کلیک نمایید

>>   برای استفاده از مشاوره آنلاین خدمات وکالتی کلیک نمایید

>>   سئوالات متداول (بیشتر بدانید)

با ما تماس بگیرید :

دفتر مرکزی : ٢٢٨٨١٩۵١ - ٠٢١    و  22873972-021   تلفن همراه : 09125431634

>>   آرشیو اخبار حقوقی ایران

logo-samandehi